Udělejte něco ušlechtilého, darujte krev!

Napadlo Vás někdy, že byste mohli darovat krev? Ne? Či snad ano, ale nějak nebyl čas? Nebo jste tak úplně nevěděli, do čeho jdete a báli jste se neznámého? Ať už tak nebo tak, v tomto článku se Vás pokusíme motivovat, abyste jeden z opravdu ušlechtilých činů uskutečnili. Věřte, že ze sebe budete mít opravdu dobrý pocit.

Kdo může darovat krev?

Pokud se dobrovolně rozhodnete darovat krev, musíte splňovat následující podmínky. Je vám více než 18 a méně než 60 let. Vaše hmotnost je minimálně 50 kg pro ženy, resp. 60 kg pro muže. Jste zdravý(-á) ? nemáte žádné dlouhodobé onemocnění, nemáte záchvatovité stavy, nemáte onemocnění srdce a cév. Dále pokud jste neprodělal(-a) žloutenku, dlouhodobé onemocnění ledvin, tuberkulózu, revma, onemocnění nervového systému, pohlavní nemoc (kapavka, syfilis), nejste nositelem viru HIV. K darování Vás také nepustí, pokud jste v posledním roce pobýval(-a) v nápravném zařízení. A také nesmíte patřit do ?rizikových? skupin obyvatelstva (promiskuitní způsob života, užívání drog).

Před každým odběrem potvrdíte svým podpisem, že se nepovažujete za osobu rizikovou a že krev darovat můžete.

Jak darovat krev?

V prvé řadě je třeba napsat, že se není čeho obávat. Transfúzní stanice si dárců velmi považují a podle toho se k nim i chovají. Personál je profesionálně vyškolený a veškerý použitý materiál je na jedno použití. Při prvním odběru je pochopitelná určitá nervozita dárce, za ni se vůbec nemusíte stydět.

Na odběr se nemusíte objednávat, stačí přijít v určených hodinách na transfúzní stanici. S sebou potřebujete občanský průkaz. Na odběr nechoďte nalačno, pouze večer před odběrem nekonzumujte mastná a tučná jídla a alkohol. Je důležitý dostatečný příjem tekutin.

Na místě se zaregistrujete. Pokud jste na odběru poprvé, dostanete kartičku dárce krve. Je vám otestována krev a moč. Poté absolvujete krátkou lékařskou prohlídku ? měření tlaku, kontrola případných příznaků onemocnění. Při čekání na odběr dostanete malé občerstvení. Při odběru, který trvá přibližně deset minut, se odebere 450 ml krve. Odběr probíhá v polohovacím křesle za asistence a stálého dohledu sestry. Samotný vpich i následný odběr krve je téměř bezbolestný.

Po odběru dostanete na transfúzní stanici občerstvení (poměrně vydatná snídaně), popř. kupón na občerstvení v nemocničním bufetu.

V den odběru byste se měli vyvarovat zvýšené fyzické námaze, neměli byste řídit.

Jaké složky tvoří krev?

Červené krvinky (erytrocity) - ty zajišťují přenos kyslíku a oxidu uhličitého, kyslík se v nich váže na barvivo zvané hemoglobin.

Bílé krvinky (leukocity) - vznikají v kostní dřeni a zajišťují látkovou a buněčnou imunitu.

Krevní destičky (trombocity) - vznikají také v kostní dřeni a zastavují krvácení.

Krevní plazma - je tvořena převážně vodou, z 8% rozpuštěnými organickými a anorganickými látkami, které udržují stálé pH.

Krevní skupiny a Rh faktor

Krev se dělí na čtyři základní krevní skupiny ? A, B, AB, 0 (nula).

Krevní skupina AB je univerzálním příjemcem, člověk s touto skupinou může přijmout krev jakékoliv jiné krevní skupiny. Darovat ale může jen skupině AB.

Skupina 0 (nula) je naopak univerzálním dárcem. Člověk s krví skupiny 0 může darovat krev jakékoliv jiné krevní skupině. Sám však může přijmout jen skupinu 0.

Pro krevní skupiny A a krevní skupina B (kromě výše uvedeného) platí, že člověk musí dostat tu krevní skupinu, kterou sám má.

Dalším činitelem krve je Rh faktor (pozitivní nebo negativní). Lidé s pozitivním Rh faktorem mohou přijmout krev i od Rh negativního dárce, opačně to však nejde.

Co byste ještě měli vědět?

Za bezplatné darování krve máte nárok na snížení základu daně z příjmů o 2000 Kč (v době vzniku tohoto článku).

V den odběru máte nárok na placené volno.

Zdravotní pojišťovny podporují dárce krve různými individuálními programy, např. vitaminy, cestovní pojištění zdarma, ozdravné pobyty a podobně.

Po určitém množství odběrů získávají plakety i věcné dary. Červený kříž uděluje Medaile prof. MUDr. Jana Janského ? za 10 odběrů bronzovou, za 20 stříbrnou, za 40 zlatou. Pokud vytrváte, za 80, 120 a 160 odběrů dostanete Zlatý kříž.

Červené krvinky se u dárce krve doplní během tří týdnů. Ostatním složkám krve stačí k doplnění několik dnů. Pokud by dárce nedodržoval předepsané intervaly mezi odběry, mohl by si vyčerpat zásoby železa nutné pro činnost červených krvinek.

http://zivotni-styl.wz.cz