Cyklistika

Jednou z největších výhod cyklistiky je to, že s ježděním lze začít v jakémkoli věku. Cyklistika je vhodná i pro lidi, kteří již mají nějaké zdravotní problémy a potřebují si zlepšit svoji kondici a ochablé svaly. Šetří totiž takzvané velké klouby ? zejména kolena a kyčle a je pro člověka hned po chůzi nejpřirozenějším pohybem.

Nevýhody cyklistiky

Při jízdě na kole se zatěžují jenom některé svaly, a ty ostatní zahálejí. Cyklista totiž jede v podstatě v předklonu, má místně zakloněnou hlavu, aby dobře viděl na cestu, horní končetiny svírají řídítka a jen nohy "pracují". Vzniká svalová nerovnováha, která se projevuje přetížením svalů v oblasti krční páteře, zatímco svaly na přední straně trupu, které žádnou námahu nemají, stejně jako svaly na břiše, ochabují. Rizikem je i zkrácení ohybačů kolenních kloubů. Je tedy dobré kompenzovat pohyb nějakým dalším sportem.

Během jízdy je vhodné zařadit protahovací cviky: např. vyhrbíme do kočičího hřbetu a následně prohneme páteř zpět; v jízdě ze sedla napneme jednu nohu dolů a tlačíme pánev k řídítkům; v jízdě ze sedla při vodorovných pedálech tlačíme paty dolů a pánev dopředu; tlakem rukou na řídítkách směrem dopředu se současným tlačením zápěstí dolů, přičemž se ruce opírají pouze o prsty.

Jak zhubnout při jízdě na kole

Hubnout se začíná až tak po dvaceti až třiceti minutách jízdy na kole. Teprve po tomto čase začínáme spalovat tuky. Abychom spalovali tuky, sportujeme pravidelně minimálně 60 minut, alespoň dvakrát až třikrát týdně.

Tělo spaluje tuky tehdy, jestliže se při cvičení naše tepová frekvence pohybuje v aerobním pásmu. Při větším zatížení, kdy je tepová frekvence nad tímto pásmem, tělo spaluje cukry a zvyšuje se fyzická odolnost organismu.

Jízda na kole je jeden z nejspolehli?vějších sportů, jak zhubnout a zároveň si zlepšit fyzičku. A jako každá fyzická aktivita v rozumné míře prospěje nejen našemu zdraví, ale i duševní pohodě.

Zákony a jízda na kole

Jízdu na kole upravuje zákon 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích (ve znění pozdějších předpisů). Znění příslušných paragrafů si můžete stáhnout zde.

http://zivotni-styl.wz.cz