Nejčtenější články

Ovoce a zelenina

Pekanový ořech

Pekanový ořech

Pekan ořechy jsou odrůdou vlašských ořechů, bohatých na vitamíny a minerální látky. Už odpradávna je konzumovali domorodí obyvatelé Severní Ameriky. Dnes není problém koupit je na našem trhu a zpestřit si jídelníček.

Černá ředkev

Černá ředkev

Černá ředkev (Raphanus sativus niger) je zdravá zelenina, kterou pěstovali již před 4 tisíci lety v Číně, ještě o něco dříve ji pravděpodobně znali Egypťané. Slované ji objevili až ve středověku, oceňovali ji však nejen jako chutnou zeleninu, ale i jako účinnou léčivou rostlinu.

Kuskus

Kuskus

Kuskus (cous cous) je tradiční severoafrickou pochoutkou z tvrdé pšeničné krupice. Je to prakticky tvrdozrnná pšenice zpracovaná do drobných kuliček, proto se jedná o těstovinu.

Lokvát ? mišpule japonská

Lokvát ? mišpule japonská

Lokvát ? Eribotrya japonica je ovoce pocházející ze subtropů severovýchodní Číny (nejedná se o mišpuli obecnou, která se vyskytuje i u nás). Odtud se rozšířil dále do ostatních subtropických oblastí ve světě. K nám se toto ovoce dováží zcela výjimečně, ale řada našich turistů ho může znát ze Španělska.

Čajot ? tropická kedlubna

Čajot ? tropická kedlubna

Čajot (Sechium edule) je víceletá tropická popínavá bylina z čeledi tykvovitých, a tak jejími nejbližšími jsou mj. okurky, melouny nebo tykve. Pochází ze střední Ameriky. V současné době se pěstuje už i ve Středozemí.

Pro děti

Tvoříme s dětmi ? podzimní inspirace

Tvoříme s dětmi ? podzimní inspirace

Také rádi tvoříte a vyrábíte s dětmi? Právě pro vás jsme připravili dva nápady na dlouhé podzimní večery. Výrobky nejsou náročné a zvládnou je i malé děti. Tak s chutí do toho.

Tvoříme s dětmi 3 ? podzimní náměty ? ovoce

Tvoříme s dětmi 3 ? podzimní náměty ? ovoce

Dnes si představíme dva náměty na téma podzimní ovoce, jsou určeny pro děti mladšího školního věku a i děti věku předškolního.

Tvoříme s dětmi 4 ? podzimní náměty ? listy

Tvoříme s dětmi 4 ? podzimní náměty ? listy

Dnes budeme pokračovat v podzimních námětech. Tématem pro dnešní tvoření jsou podzimní listy.

Tvoříme s dětmi 22 ? podzimní náměty ? tisk jablek

Tvoříme s dětmi 22 ? podzimní náměty ? tisk jablek

V dnešním tvoření s dětmi budeme pokračovat podzimními náměty a vyrobíme si obrázek ovoce, které malé děti vesměs milují ? obrázek plný tištěných jablíček.

Tvoříme s dětmi ?  podzimní inspirace II.

Tvoříme s dětmi ? podzimní inspirace II.

Přinášíme další nápad na podzimní tvoření. Tentokrát se zaměříme na podzimní listí. Tvoření je opět nenáročné a zvládnou je i malé děti.

Příroda

Quinoa ? Merlík chilský

Quinoa ? Merlík chilský

Quinoa [kinoa], česky merlík chilský (Chenopodium quinoa Willd.) je jednou z plodin, kterou v posledních letech vyspělý svět vlastně podruhé objevuje. Pěstovala se v jižní Americe již před sedmi tisíci lety.

Nadmořská výška

Nadmořská výška

S pojmem nadmořská výška se setkáváme poměrně běžně. Tento termín není důležitý jen pro rodinný víkendový výstup na nedaleký kopec. Bez znalosti a možnosti měřit nadmořskou výšku by se neobešlo mnoho oborů lidské činnosti, nejtypičtějším z nich je asi letectví. My si dnes o nadmořské výšce povíme.

Léčivé rostliny ? lípa srdčitá, lípa velkolistá

Léčivé rostliny ? lípa srdčitá, lípa velkolistá

Lípa patří mezi listnaté opadavé stromy. Je to mohutný strom s rozložitou korunou a dlouze řapíkatými listy, dorůstající výšky až 30 m. Lípa kvete od května do července. Je významnou medonosnou rostlinou. Včelky to dobře vědí a tak jsou lípy v době květu jimi doslova obaleny.

Léčivé rostliny ? mateřídouška obecná

Léčivé rostliny ? mateřídouška obecná

Mateřídouška obecná (Thymus serpyllum) je vytrvalá silně vonící rostlina, někdy i polokeřík, dorůstající výšky až 30 cm. Pro léčebné účely se sbírá nať.

Kalísie voňavá ? zlatý vlas

Kalísie voňavá ? zlatý vlas

Kalísie voňavá (Calisia fragrens) pochází z tropické Ameriky, jižního Mexika je velmi podobná a příbuzná Tradescantii neboli voděnce.

Společnost

Co je to vlastně ofsajd?  Aneb jemné vysvětlení zejména pro ženy.

Co je to vlastně ofsajd? Aneb jemné vysvětlení zejména pro ženy.

Ofsajd je pro mnohé ženy jen záhadné slůvko, které se často vyslovuje při sportovních přenosech. Pokud je to váš případ a chcete nečekaně překvapit vašeho přítele či manžela skvělou orientací ve sportovní terminologii, je dnešní článek určen právě vám. Vše vám o ofsajdu jednoduše vysvětlíme. Sportovní odborník, kterého máte doma, určitě ocení, že se zajímáte o jeho hobby.

Příliv a odliv

Příliv a odliv

Tento jev souborně nazývaný slapový vzniká jako důsledek působení gravitace a vzájemného pohybu Země, Měsíce a Slunce. Můžeme ho definovat jako periodické zvedání a klesání mořské hladiny oproti průměrné poloze hladiny v oceánech. Přiliv a odliv vysvětlil již anglický fyzik Isaak Newton (1642-1727).

Když se řekne košér

Když se řekne košér

Slovem košér obvykle označíme něco, co je z našeho pohledu v pořádku. To je ale význam přenesený a zobecněný. Původ tohoto slova je trošku jiný, pochází ze židovské kuchyně, a chceme-li po něm zapátrat, musíme se tedy vydat do Izraele.

Batikování 2. ? Druhy batiky a postup

Batikování 2. ? Druhy batiky a postup

Dnes si povíme o batikování více. Představíme si druhy batiky a povíme si obecný návod, jak při batikování postupovat.

Proč se slaví 1. máj jako svátek práce?

Proč se slaví 1. máj jako svátek práce?

Když se řekne první máj, mladší z nás si tento den spojí s polibky pod rozkvetlým stromem a starším vytanou na mysl povinné oslavy minulého režimu, připomenou si bolševické tajemníky na tribunách a velké portréty zakladatelů "vědeckého komunismu", nesené průvodem. V dnešním článku zapátráme v historii a podíváme se, proč se svátek práce slaví právě tento den.

Sportujeme

Nádechové potápění ? freediving

Nádechové potápění ? freediving

Dnes vám představíme jeden netradiční sport, který se v posledních letech rozšířil i v České republice. Nádechové potápění je potápění bez dýchacího přístroje, tedy jen se zásobou vzduchu v plicích, kterou má potápěč z nadýchnutí se nad hladinou vody. Doba, po kterou je potápěč schopen dech zadržet, závisí na jeho respirační plicní kapacitě. Počátky tohoto sportu se datují až do prehistorické doby.

Bikram jóga

Bikram jóga

Tento druh jógy se zrodil v Indii a jejím zakladatelem je, jak název napovídá, Bikram Chodhury. Díky spojení svých znalostí dávných učení se spoluprácí s vědci a lékaři vytvořil nový druh tělu prospěšného cvičení. Na počátku 70. let svoji jógu přivezl do USA a založil první školu. Odtud se pak tento sport postupně rozšířil na další kontinenty.

Chůze

Chůze

Chůze patří k nejjednoduššímu způsobu, jak si udržet dobrou kondici, je nejpřirozenějším druhem pohybu pro člověka. Přesto chůze bývá opomíjena a mnoho z nás ji ani nepovažuje za sport. Může však být stejně účinná jako běh nebo cvičení v posilovně.

Kalanetika

Kalanetika

Máte pocit, že jste bez energie a chybí vám chuť do života? Zkoušeli jste pohybově nebo silově náročné cvičení a nevyhovovalo vám? V tom případě je čas seznámit se s kalanetikou.

Jóga ? Pozdrav slunci

Jóga ? Pozdrav slunci

Pozdrav slunci je dynamická, na sebe navazující sestava cvičení, skládající se z 12 cviků. Jedná se o co nejplynulejší cvičení, prováděné za pravidelného rytmického dýchání.

Vánoce

Silvestrovské hry do společnosti

Silvestrovské hry do společnosti

Chystáte se strávit poslední den v roce a oslavu roku nového ve společnosti přátel? Pokud chcete zpestřit zábavu rozvernými společenskými hrami, máme pro vás několik osvědčených tipů. Ale pozor ? hry nejsou vhodné do přespříliš usedlé společnosti.

Přírodní vánoční stromek? Ovoce a slaměné ozdoby

Přírodní vánoční stromek? Ovoce a slaměné ozdoby

V letošním adventním čase jsme přinesli několik článků, kterými jsme se snažili letošní Vánoce ozvláštnit a inspirovat k něčemu ne zcela běžnému. I dnes pokračujeme v tomto duchu. Co si letos ozdobit vánoční strom pouze přírodními ozdobami?

Vánoční zvyky a obyčeje

Vánoční zvyky a obyčeje

Vánoční svátky si v poslední době spojujeme nejčastěji se shonem a stresem. Mnohdy tak zapomínáme na tradiční zvyky, které jsou s nimi odnepaměti spojeny. Chceme-li si nejkrásnější svátky v roce opravdu užít, stojí za námahu se k těmto zvykům vrátit a zamyslet se i nad jejich posláním.

Svatý Mikuláš

Svatý Mikuláš

Dnes v podvečer ožijí ulice našich měst. Budou jimi procházet dvojice postav, které by v jiných dnech roku vzbudily minimálně pozdvižení kolemjdoucích. Mikuláš s čertem po boku patří k 5. prosinci již tradičně. Proto si o nich dnes povíme.

Adventní kalendář

Adventní kalendář

Nastávající adventní čas spojený s očekáváním svátků je prodchnutý zvláštní atmosférou pro všechny, ale zejména pak pro děti, které se nemohou dočkat Štědrého večera, příchodu Ježíška a dárků. Stalo se mnohaletou tradicí, že jim čekání zpříjemňuje adventní kalendář.

Velikonoce

Barvení vajíček

Barvení vajíček

Před Velikonocemi nastává velká poptávka po vajíčkách s bílou skořápkou. Bývá pravidlem, že slepice s bílým peřím budou snášet bílá vajíčka, slepice s hnědým peřím nám dají hnědá vejce.

Velikonoční kraslice

Velikonoční kraslice

Malovaná a zdobená vajíčka ? kraslice jsou symbolem Velikonoc a jsou s nimi neodmyslitelně spojeny. Jejich zdobení se trošku liší kraj od kraje, ale jedno mají společné ? jsou krásnou ukázkou lidové tvořivosti.

Pašijový týden

Pašijový týden

Pašijový týden je poslední týden před Velikonocemi. Každý den z tohoto týdne má své pojmenování, historický význam, s každým z těchto dnů jsou spjaty velikonoční tradice. Pojďme se na pašijový týden podívat blíže.

Velikonoční symboly

Velikonoční symboly

Velikonoční svátky jsou - stejně jako mnoho náboženských svátků - neodmyslitelně spjaty s charakteristickými symboly. Pojďme si přiblížit ty nejvýznamnější - beránka, vajíčko, zajíčka a pomlázku.

Pletení pomlázky

Pletení pomlázky

Velikonoce jsou opravdu za dveřmi a ke cti každého koledníka patří vyrazit koledovat vlastnoručně upletenou pomlázkou. Pokud jste pozapomněli, ale chcete být věrni tradici, přinášíme návod.

Zdravá výživa

Bambusové výhonky

Bambusové výhonky

Bambus je pro nás exotická zelenina, ale v jižní Číně a okolních zemích pravidelná součást jarní kuchyně. Vlastně jsou to rašící výhonky gigantických trav rodu Bambusa, rostoucí v různých částech tropické a subtropické Asie, ale i Afriky a Ameriky.

Tarhoňa

Tarhoňa

Chcete-li zpestřit váš jídelníček netradiční přílohou, přinášíme vám dnes tip. Zkuste překvapit strávníky vašich kulinářských dovedností tarhoňou.

Marcipán

Marcipán

Tato báječná pochoutka vzniká z mletých mandlí a cukru. Bez marcipánu si jen těžko dovedeme představit svatební dorty, vánoční cukroví a jiné pamlsky. Pojďme si něco o této sladkosti povědět.

Zmrazování ovoce a zeleniny

Zmrazování ovoce a zeleniny

Zmrazování je nejrychlejší a nejšetrnější způsob konzervování. Při správném zmrazení si ovoce a zelenina zachovávají vyšší výživnou hodnotu než při nakládání nebo sterilizaci.

Koření v kuchyni ? 2. díl ? anýz, badyán, asa

Koření v kuchyni ? 2. díl ? anýz, badyán, asa

V dnešním dílu povídání si podrobněji představíme první trojici druhů koření, které má každá správná hospodyňka vždy při ruce. Jde o anýz, badyán, a asu.

Zdraví

Pásový opar

Pásový opar

Pásový opar (Herpes zoster) je bolestivé onemocnění způsobené stejným virem (varicela), který vyvolává plané neštovice. Po proběhlém onemocnění planými neštovicemi virus nehyne, ale zůstává nadále v těle.

Priessnitzovy obklady

Priessnitzovy obklady

Priessnitzovy obklady jsou pojmenovány po lidovém léčiteli, zakladateli vodoléčby, který působil v 18. století v Jeseníkách.

Fotofobie neboli světloplachost

Fotofobie neboli světloplachost

Světloplachost (fotofobie) je zvýšená citlivost na světlo. Označení pochází z řečtiny fotos (světlo) a fobos (strach). Může souviset i s jinými chorobami očí. Dnes si o ní povíme víc.

Dotekové terapie ? akupresura

Dotekové terapie ? akupresura

Akupresura, někdy u nás nazývaná čínská tlaková masáž - tuina, je předchůdcem akupunktury a vychází také ze stejných principů. Tato terapie je stará několik tisíc let. Působí, podobně jako akupunktura, na akupunkturní body, které jsou rozmístěny po celém těle (hlava, trup, končetiny). Principem akupresury je stlačování akupresurních (reflexních) bodů.

Fáze spánku

Fáze spánku

Asi do poloviny 20. století se všeobecně mělo za to, že spánek je pasivně strávený čas, při němž je náš mozek téměř vypnutý. Opak je ale pravdou. Co se děje v našem mozku, když spíme, a jakými fázemi prochází v průběhu spánku náš mozek?


Zpět na úvod