Zdraví

Historie masáže

Historie masáže

Slovo masáž je odvozeno z francouzského message, to pak z řeckého slova massein. Základ tkví pravděpodobně v arabském názvu mas. To vše znamená hnísti, tříti.

Bylinná pára ? bylinná parní lázeň

Bylinná pára ? bylinná parní lázeň

Před nedávnem jsme si něco řekli o solné páře . Podobně blahodárné účinky má i bylinná parní lázeň, o níž si povíme dnes.

Solná pára

Solná pára

Solná pára je vynikajícím prostředkem pro relaxaci a uvolnění organismu. Pojďme se na ni blíže podívat a něco si o ní povědět.

Indická masáž hlavy ? antistresová

Indická masáž hlavy ? antistresová

Tato masáž se v Indii praktikuje více než 4000 let. Má zvláště výrazný vliv na vyrovnanou mysl. Fyzické uvolnění svalového napětí a zvýšený přívod krve do hlavy přinášejí zlepšení psychických funkcí.

Posílení imunitního systému dětí

Posílení imunitního systému dětí

Znáte to, dítě nastoupí do mateřské školy a najednou to vypadá, jakoby se s nemocemi vašeho dítěte roztrhl pytel.

Jak na spálení od slunce

Jak na spálení od slunce

Znáte to, jedeme na dovolenou, slunce svítí, a my se chceme krásně opálit, a tak hned první den vystavíme slunci naše těla. Večer však někteří z nás zjistí, že to s opalováním poněkud přehnali.

Péče o dětské zuby

Péče o dětské zuby

Zuby si čistíme každý den alespoň ráno a večer. U dětí bychom měli s čištěním začít prakticky ihned, jakmile se objeví první zoubek. Miminku se zoubky začnou prořezávat kolem šestého měsíce věku.

Enuréza ? noční pomočování

Enuréza ? noční pomočování

Enuréza je klasifikována jako mimovolní noční pomočování u dítěte staršího 5 let. Je to vývojová porucha, která vzniká pomalejším dozráváním mechanismů, jež regulují tvorbu a vylučování moče. Až 10 % dětí má tyto obtíže ještě při nástupu do školy.

Tinitus ? hučení v uších

Tinitus ? hučení v uších

Tinitus (z latinského tinnio = cinkat) čili ušní šelest je zvukový vjem, který se objevuje i bez vyvolávajícího podnětu a je vnímán jako neustálé zvonění, klepání, pískání, hučení, bzučení či syčení v uších. Ušní šelest dokáže pěkně potrápit. Nejčastěji se projevuje jako trvalé nebo občasné.

Pásový opar

Pásový opar

Pásový opar (Herpes zoster) je bolestivé onemocnění způsobené stejným virem (varicela), který vyvolává plané neštovice. Po proběhlém onemocnění planými neštovicemi virus nehyne, ale zůstává nadále v těle.

Lifting

Lifting

Lifting (vyhlazovací masáž obličeje) je nová manuální metoda vyhlazování obličeje s ihned viditelným účinkem. Nemůžeme zastavit přirozený proces stárnutí, ale díky jednoduchým a systematickým masážním technikám můžeme tento proces zpomalit a dosáhnout tak mladšího a příjemnějšího vzhledu.

Listerióza

Listerióza

Bakterie Listeria monocytogenes, která je původcem onemocnění listerióza, vyděsila veřejnost před několika lety, když byla objevena v několika druzích salátu. Od té doby se po ní zdánlivě slehla zem. I tak bychom ji ale neměli podceňovat.

Havajská masáž Lomi Lomi

Havajská masáž Lomi Lomi

Havajská masáž LOMI LOMI (?milující ruce?) pocházející z Havajských ostrovů je založená na technikách využívajících nejen prstů a dlaní, ale i předloktí a loktů.

Moxování

Moxování

Moxování je součástí tradiční čínské medicíny, kde se využívá tepla a kouře z léčivé moxy. Používalo se v Číně již v 5 stol. př.n.l.

Breussova masáž

Breussova masáž

Breussova masáž se řadí mezi velmi příjemné a uvolňující masáže. Je to účinná a jemná metoda působící na nervový systém a pohybový aparát, především páteř. Někdy se Breussova masáž provádí ještě před aplikací Dornovy metody, aby se uvolnilo napjaté svalstvo.

Bambucké máslo

Bambucké máslo

Balzám, krém, vlasová kúra či mýdlo v podobě bambuckého másla jsou v péči o pleť hitem poslední doby. Bambucké máslo, s nímž se můžete setkat také pod názvem karité čí shea butter, v sobě spojuje snad vše, co bychom očekávali od kvalitního pleťového přípravku.

Reiki masáž

Reiki masáž

Reiki je metoda harmonizace organismu univerzální energií, která se nachází v prostoru kolem nás a proudí skrze toho, kdo ji praktikuje. Japonský výraz reiki je složen ze dvou slov: rei ? životodárný, vesmírný, nepronikající a ki ? energie, síla.

Bahenní koupele

Bahenní koupele

Rašelinové koupele se aplikovaly již v antickém Řecku a teprve posledních 200 let jsou známy ve střední Evropě, kdy se osvědčily zejména jako vhodná terapie při artritidě a gynekologických poruchách.

Aloe Vera ? lék, pokojová rostlina i surovina

Aloe Vera ? lék, pokojová rostlina i surovina

Původ této zázračné rostlina najdeme v oblastech okolo Středozemního moře, nicméně v současnosti je již rozšířena všeobecně. A je to jen a jen dobře.

Míčková facilitace ? míčkování

Míčková facilitace ? míčkování

Míčkování je pomocná fyzioterapeuticá metoda, kterou vyvinula česká fyzioterapeutka paní Zdena Jebavá původně při léčení astmatických dětí. Po ?namíčkování? došlo k ústupu dechových obtíží a vykašlání hlenů.

Koenzym Q10

Koenzym Q10

Koenzym Q10 je látka podobná vitaminům. Je přirozeně obsažený v buňkách lidského těla, zejména v buňkách aktivních a zatěžovaných (například v buňkách srdečního svalu, v mozku, v játrech).

Dornova metoda

Dornova metoda

Dornova metoda je druhem jemné manuální terapie, která dokáže obratle a klouby vrátit do správné polohy, čímž se zároveň uvolní uskřinuté nervy působící bolesti a energetické blokády postiženého místa.

Priessnitzovy obklady

Priessnitzovy obklady

Priessnitzovy obklady jsou pojmenovány po lidovém léčiteli, zakladateli vodoléčby, který působil v 18. století v Jeseníkách.

Imunita

Imunita

Imunita je schopnost organismu bránit se proti vnějším či vnitřním látkám, které se obecně označují jako antigeny. Tento termín se ale běžně používá i ve smyslu odolnosti organismu proti určité chorobě.

Chi-toning

Chi-toning

Chi-toning (chi = energie, toning = zpevnění) v překladu též označovaný jako ?Program budoucnosti z minulosti?. Jde o dynamické cvičení, ale i program rehabilitačního charakteru, který využívá prvků jógy, pilates a pět Tibeťanů v různých kombinacích s plynulými přechody.

Co je Wellness?

Co je Wellness?

Wellness se zabývá péčí o člověka a o jeho fyzické i dušení zdraví. Slovo wellness znamená pocit blahobytu, jež je maximálně orientovaný na individuální možnosti člověka. Funguje jako aktivní relaxace, za využití léčivých přírodních zdrojů.

Péče o nohy II. ? ošetření problémů nohou

Péče o nohy II. ? ošetření problémů nohou

Problémy s nohama se při nedostatku péče dříve nebo později projeví. Lépe je jim samozřejmě předcházet, ale pokud nastanou, neměli bychom nic odkládat. Jaké nejčastější nepříjemnosti nás mohou potkat?

Péče o nohy I.

Péče o nohy I.

Péče o nohy by měla být zvýšená zejména v jarních a letních měsících, kdy se nosí otevřené boty. Upravené nehty, odstraněná tvrdá a suchá kůže by měly být samozřejmostí. Péče o nohy by ale neměla být opomíjena ani ve zbylých měsících roku.

Péče ruce II. ? nehty

Péče ruce II. ? nehty

V minulém díle jsme si řekli něco o tom, jak správně pečovat o ruce. Dnes se zaměříme na péči a úpravu nehtů.

Péče o ruce I.

Péče o ruce I.

Ruce jsou vizitkou každého z nás, a proto by se péče o ně měla stát samozřejmostí, která vyžaduje pravidelnost a důkladnost. Nejde o to, věnovat jim celý den, ale pečovat a upravovat je podle potřeby.

Péče o vlasy IV. ? bylinky pro zdravé vlasy

Péče o vlasy IV. ? bylinky pro zdravé vlasy

S mnoha potížemi vlasové pokožky a vlasů si poradí obyčejné bylinky, z kterých se dá připravit nálev.

Péče o vlasy III. ? nemoci vlasů

Péče o vlasy III. ? nemoci vlasů

Péče o vlasy znamená i prevenci a případnou léčbu onemocnění, která mohou náš vlasový porost postihnout. Dnes za měříme na dvě z nich ? lupy a vypadávání vlasů.

Péče o vlasy II. ? druhy vlasů a péče o ně

Péče o vlasy II. ? druhy vlasů a péče o ně

Ve druhém dílu miniseriálu rad a doporučení jak pečovat o vlasy si rozebereme jednotlivé typy vlasů a popíšeme, jak nejlépe o každý typ pečovat.

Péče o vlasy I.

Péče o vlasy I.

Naše vlasy jsou částí těla, která se významným podílem podepisuje na celkovém vzhledu. Péče o vlasový porost je ale důležitá nejen z hlediska estetického, ale i zdravotního. V několika dílech si popíšeme, jak se o vlasy správně starat.

Péče o pleť IV ? negativní faktory

Péče o pleť IV ? negativní faktory

Pokud chceme, aby si naše pleť zachovala mladistvý zjev po co nejdelší dobu, nestačí jen pravidelná péče. Také je třeba zabránit jejímu poškození. Existuje několik faktorů, které pokožku vážně poškozují.

Péče o pleť III ? postup

Péče o pleť III ? postup

Jaké fáze má péče o pleť? Čeho dosáhneme jednotlivými postupy? Jaké přípravky zvolit? To se dozvíte v dnešním díle našeho seriálu.

Péče o pleť II ? péče o jednotlivé typy

Péče o pleť II ? péče o jednotlivé typy

Jak jsme si řekli v prvním díle, péči o pleť je nutné přizpůsobit konkrétnímu typu pleti. Kromě toho je pro výsledný efekt třeba důsledně dodržovat pravidelnost. Vždyť kůže je největší orgán našeho těla.

Anticelulitidová ozonová masáž

Anticelulitidová ozonová masáž

Celulitida se projevuje především u žen, a to díky odlišnému uspořádání podkožního vaziva než je u mužů. Celulitida se vyskytuje i u velmi štíhlých žen. Souvisí s nedostatečnou činností lymfatického systému a krevního oběhu. Nesprávným životním stylem je tělo zanášeno toxiny, které lymfatický systém není schopen vyloučit.

Péče o pleť I ? typy pleti

Péče o pleť I ? typy pleti

Stejně jako tělo je i pleť vystavována přirozenému procesu stárnutí. Bez pravidelné péče bude naše pleť jen stěží hladká a vláčná, proto je třeba o ni správně pečovat.

Floating

Floating

Floating je teplá lázeň ve speciální vaně s vodou bohatou na soli, minerály a hustotou, jež dokonale simuluje prostředí Mrtvého moře. Umožňuje beztížné plavání těla na hladině a spolu s teplotou lázně vytváří ideální podmínky pro rehabilitaci a regeneraci fyzických i duševních sil.

Bambusová masáž

Bambusová masáž

Bambusová masáž je novým wellness trendem v USA a pozvolna se rozšiřuje i do Evropy. Počátky této masáže spadají do jihovýchodní Asie, konkrétně na území bambusových plantáží.

Gemmoterapie

Gemmoterapie

Gemmoterapie se jako léčebná metoda objevila poměrně nedávno. Spočívá ve využití extraktů připravených z výtažků pupenů stromů, keřů, nebo bylin. Proto se jí také někdy říká medicína pupenů.

Nomofobie ? strach z nedostupnosti mobilu

Nomofobie ? strach z nedostupnosti mobilu

Mobilní telefon se stal jedním z fenoménů posledních let. Není to jen praktická záležitost. Mobil se stal naprosto běžnou věcí, kdo ho nemá, může být v kolektivu považován za outsidera.

Duševní hygiena

Duševní hygiena

Valná většina lidí dbá na to, aby dobře vypadali, aby byli čistí, upravení, učesaní a elegantně oblečení. Zdaleka ne každý ale věnuje stejnou pozornost své duši a harmonii.

Adiktologie

Adiktologie

Adiktologie je poměrně mladý vědní obor, který se zabývá problematikou závislostí a všemi souvislostmi okolo ní. Spektrum záběru adiktologie se tedy nesoustředí jen na drogy ve fyzické podobě, ale i společenskými závislostmi, kterých v poslední době přibývá.

Fotofobie neboli světloplachost

Fotofobie neboli světloplachost

Světloplachost (fotofobie) je zvýšená citlivost na světlo. Označení pochází z řečtiny fotos (světlo) a fobos (strach). Může souviset i s jinými chorobami očí. Dnes si o ní povíme víc.

Výhody kojení

Výhody kojení

Fakt, že kojení je pro zdravé novorozeně od zdravé matky ideální stravou v prvních měsících života, je už poměrně rozšířen. V čem spočívají jeho hlavní výhody oproti vyrobeným náhražkám mateřského mléka? Jsou nesporné a to jak pro matku, tak pro dítě. Pojďme si je rozebrat.

Ajurvédská masáž

Ajurvédská masáž

Ajurvédské postupy byly vyvinuty na Srí Lance a v Indickém státě Kerala. Ajurvédská masáž napomáhá celkové harmonizaci těla a duše.

Osteoporóza

Osteoporóza

Osteoporóza je chronická progresivní metabolická choroba kostí, která může postihnout téměř všechny kosti. Je to vlastně řídnutí kostní tkáně a snížení kvality kostí. Kost je křehká, a díky tomu se stává náchylnější ke zlomeninám.

Chřipka

Chřipka

Chřipka je nakažlivé virové onemocnění postihující převážně dýchací cesty. Každoročně postihuje statisíce osob všech věkových skupin (nejvíce jsou ohroženi senioři a děti). Chřipka má sezónní charakter, vykytuje se většinou v zimě a začátkem jara.

Masáž ? Shiatsu

Masáž ? Shiatsu

Shiatsu (šiacu nebo šiatsu) je prastará japonská léčebná metoda. Řadí se mezi masážní techniky, ale rámec masáže značně přesahuje. V překladu shiatsu znamená tlak prsty. Pomocí palců, prstů a dlaní, ale též kolen, loktů nebo chodidel, je znovu obnovována energetická rovnováha těla.

Parafínový zábal

Parafínový zábal

Parafínové zábaly jsou vhodnou procedurou pro léčení potíží pohybového aparátu. Tato metoda využívá přenosu tepla, které se uvolňuje při tuhnutí parafínové hmoty mezi 52 ºC?62 ºC. Parafínová hmota s parafínovým olejem se nanáší na ošetřované místo. Lokálním přenosem tepla dochází k prohřátí a uvolnění tkání, což odbourává pocit bolesti.

Inulin

Inulin

Inulin je bílý prášek bez chuti a zápachu. V této podobě se s ním ale v přírodě nesetkáme. Je obsažen v mnoha rostlinách, především v jejich kořenech a hlízách.

Suchá uhličitá koupel (SUK)

Suchá uhličitá koupel (SUK)

Tato metoda blahodárně působí na celý organismus. Oproti vodním uhličitým koupelím je tato metoda prováděna za sucha v plynové lázni a umožňuje intenzivnější proniknutí CO2 pokožkou.

Celulitida

Celulitida

Celulitida se stala trápením mnoha dívek a žen. Trpí jí velmi vysoké procento něžnější poloviny lidstva a boj s ní je během na dlouhou trať s nejistým výsledkem. My vám v něm chceme dnes trošku pomoci.

Lymfatická masáž (Lymfodrenáž)

Lymfatická masáž (Lymfodrenáž)

Tato speciální masáž má za úkol obnovit a zvýšit oběh lymfy. Pomocí cíleného masážního tlaku a směru je možné lymfu aktivovat a dosáhnout odplavení škodlivin z těla ven.

Chraňte své oči před sluncem

Chraňte své oči před sluncem

Škodlivé účinky slunečního záření na lidskou pokožku jsou známy. Ale během opalování ohrožujeme také oči. Za nepříznivé působení může především ultrafialová (UV) složka slunečních paprsků. V akutních případech dokáže vyvolat zánět rohovky. Projevuje se přecitlivělostí a pálením očí.

Správné dýchání

Správné dýchání

O dýchání jsme si už jednou povídali. Dnes se k této zdánlivě samozřejmé činnosti vrátíme, povíme si, co správné dýchání je, jak jej rozpoznat a řekneme si i o dechových cvičeních.

Jak na kocovinu?

Jak na kocovinu?

Kdo měl jednou kocovinu, příznaky si pamatuje velmi dobře. Bolest hlavy, přehnané citlivost na světlo i hluk, žaludeční nevolnost, celková slabost, pocity žízně. To jsou jasná známky toho, že jste to předešlý večer s pitím přehnali.

Úpal a úžeh

Úpal a úžeh

Léto je v plném proudu a většina z nás si ve volných chvílích hojně užívá sluníčka. Sluneční paprsky a vysoká teplota v sobě však skrývají nebezpečí, které lidé mnohdy podceňují ? úžeh a úpal. Úžeh a úpal si často pleteme. Jak to tedy je?

Bezpečné opalování

Bezpečné opalování

Léto se nezadržitelně blíží a mnozí z nás si ho neodmyslitelně spojují s pokožkou opálenou dobronzova. Opalování s sebou ovšem nese rizika pro náš organizmus, zejména pokožku. Shrnuli jsme zásady, které je nutné dodržovat, abychom se těmto rizikům vyhnuli.

Parní lázeň

Parní lázeň

Parní lázeň je prostor naplněný vodní párou (100 % relativní vlhkost), kde se teplota pohybuje kolem 40?55 °C.

Kryoterapie 2

Kryoterapie 2

Kryoterapie ? ochlazení jako léčebný prostředek ? je v medicíně využíván po staletí. Lokální kryoterapie ? ledové obklady, aplikace nosičů chladu patří k běžným terapeutickým procedurám, zejména při léčbě potíží pohybového ústrojí, revmatických zánětlivých onemocnění.

Muzikoterapie

Muzikoterapie

Muzikoterapie je léčebnou metodou, která se pokouší pomocí hudby příznivě ovlivnit psychický i fyzický stav člověka. Využívání hudby v medicíně má dlouhou tradici sahající do starověku.

Masáž lávovými kameny

Masáž lávovými kameny

Masáž lávovými kameny je specifický typ masáže, kdy se používají nahřáté lávové kameny (ve vodní lázni na teplotu 40?50 °C), které se pokládají na vybraná místa na těle (čakry, energetické dráhy, problematická ?zatuhlá? místa), nebo se s kameny prohřívá a masíruje.

Jarní únava

Jarní únava

Jarní únava postihuje mnoho z nás. Odhaduje se, že každé jaro přechodně až tři čtvrtiny populace. Typickým příznakem jarní únavy je pocit psychické i fyzické vyčerpanosti.

Meningokokové onemocnění

Meningokokové onemocnění

Toto onemocnění je vyvolané mikrobem Neisseria meningitis, obecně menigokok. Invazivní meningokokové onemocnění znamená, že se infekce oproti neinvazivním onemocněním šíří velice rychle krví do všech tkání organismu, bakterie se velice rychle množí a způsobí pak závažná poškození orgánů.

Jak na nespavost

Jak na nespavost

Možná spíte, jako když vás do vody hodí. Usnete jako nemluvně. Nebo jako kotě. A probudíte se čilí jako rybička. Ale možná se večer na posteli dlouho převalujete, několikrát za noc se probudíte a i po dlouhém spánku se necítíte odpočatí. V tom případě zřejmě trpíte nespavostí.

Čínská tlaková masáž

Čínská tlaková masáž

Čínská tlaková masáž je jednou z mnoha léčebných a regeneračních technik tradiční čínské medicíny. Kombinuje hmaty působící ozdravně na pohybový systém ? svaly, vazy, šlachy a klouby a akupresuru (promačkávání zvláštních bodů a drah), která má léčebný účinek na vnitřní orgány, tělesné soustavy a také na lidskou psychiku.

Otužování

Otužování

Chladná voda výrazně působí na psychiku člověka, povzbuzuje sebedůvěru, uspokojení z překonání teplotní bariéry. V případě nemocí z nachlazení platí, že otužilý člověk má větší naději, že neonemocní. Pokud přece onemocní, pak má nemoc lehčí průběh a dříve odezní. Prospívá všem bez ohledu na věk.

Elektrosmog

Elektrosmog

Elektrosmogem souhrnně nazýváme elektro-magnetická pole a vlny, která vznikají v důsledku technické činnosti člověka. Tato problematická pole a vyzařování se vyskytují v menší či větší míře všude tam, kde dochází k přenosu elektrické energie, k používání elektrických zařízení či elektromagnetických vln k přenosu informací (tzv. radiové vlny).

Krvácení z nosu

Krvácení z nosu

Pro někoho je krvácení z nosu drobná epizodka, která se mu přihodí jednou, dvakrát za rok. Jsou ale mezi námi lidé, kterým tenhle zdravotní problém značně komplikuje život. Jak krvácení z nosu vzniká? Jak mu předcházet? Jak léčit akutní a jak chronické problémy?

Fáze spánku

Fáze spánku

Asi do poloviny 20. století se všeobecně mělo za to, že spánek je pasivně strávený čas, při němž je náš mozek téměř vypnutý. Opak je ale pravdou. Co se děje v našem mozku, když spíme, a jakými fázemi prochází v průběhu spánku náš mozek?

Ušní svíce

Ušní svíce

Tato technika se řadí svým původem mezi orientální léčebné procedury. Ušní svíce představují účinnou prevenci i rychlou pomoc při mnoha obtížích. Jejich použití je návratem k přírodní terapii podle velmi staré receptury.

Canisterapie

Canisterapie

Všichni podvědomě cítíme, že kontakt člověka se psem je nám, lidem příjemný. Nadarmo se neříká, že pes je náš nejlepší přítel, a jistě ne náhodou doprovází člověka odnepaměti. Ale až v nedávné době se kontaktu se psem začalo využívat cíleně ke léčebným účinkům.

Biokosmetika

Biokosmetika

Jedná se o kosmetiku, která je ohleduplná k lidskému tělu, ale i přírodě a zvířatům, byla vyrobena z přírodních či bio-certifikovaných složek.

Probiotika

Probiotika

Probiotic v řečtině znamená "pro život". Termín byl poprvé použit v roce 1965 jako slovo opačného významu ke slovu "antibiotik".

Ergoterapie

Ergoterapie

Ergoterapie je poměrně mladá zdravotnická disciplína a je určena tělesně, duševně či smyslově postiženým jedincům a pomáhá jim ke zlepšení ztracených funkcí, dosažení samostatnosti a návratu do normálního života.

Baňkování

Baňkování

Baňkování (někdy také vakuterapie) je metoda známá déle než pět a půl tisíce let. První zmínky o této metodě nalezneme už v Mezopotámii, u starých indiánů, ale i v jiných koutech světa. V Číně se baňky používaly po tisíciletí. Pouze se používaly jiné nástroje než dnešní baňky (např. telecí rohy). Baňkování je vhodná doplňková metoda klasických masáží.

Nevolnost při cestován ? kinetóza

Nevolnost při cestován ? kinetóza

Nevolnost při cestování v autobuse a autě, případně ve vlaku či jiném dopravním prostředků, zná mnoho z nás. Náchylnější jsou děti, ale i hodně dospělých znervózní před každou delší cestou autobusem.

Medová masáž

Medová masáž

Med je odpradávna zařazován mezi přírodní zázraky ? jako pochutina i jako podpůrný léčebný prostředek. Med je základním včelím produktem, ale mnohem více než k léčení ho využíváme spíše jako chutnou potravinu. Výzkumy ukázaly, že med má vlastnosti léčivé a posilující. Kromě konzumace medu si můžeme dopřát i medovou masáž.

Arteterapie

Arteterapie

Arteterapie je léčebný postup, který využívá výtvarného projevu jako hlavního prostředku poznání a ovlivnění lidské psychiky a mezilidských vztahů. Někdy bývá přiřazována k psychoterapii a jejím jednotlivým směrům, jindy je pojímána jako svébytný obor.

Ptačí chřipka

Ptačí chřipka

V minulých týdnech se na území ČR objevil opět výskyt ptačí chřipky ? postrachu posledních měsíců a let. Co tedy vlastně ptačí chřipka je a jakou hrozbu představuje? Kde a kdy se poprvé vyskytla? Vše si povíme v dnešním článku.

Celiakie - nesnášenlivost lepku

Celiakie - nesnášenlivost lepku

Jednoduchá teorie bezlepkové diety je, že lidé nesmějí jíst výrobky z obilí. Ale obilí jedí lidé odjakživa a nikdy jim nevadilo. To je pravda pouze částečná. Lidé sice jedli obilí po staletí, to ale dříve rostlo planě obsahovalo jen malé množství lepku.

Pozor na klíšťata!

Pozor na klíšťata!

Žijí v listnatých lesích. Doba klíšťat začíná časně zjara a trvá do pozdního podzimu. Pohybují se pomalu, nedovedou skákat a potřebují celé hodiny, než se přichytí na své oběti. Přesto jsou pro teplokrevné živočichy včetně člověka nebezpečná a mohou být pro ně snadno zdrojem nákazy.

Pylová alergie

Pylová alergie

Květen je měsíc, kdy na některé z nás působí více než kdy jindy jedna z civilizačních chorob - pylová alergie. Víte, ale jak pylová alergie vzniká a proč vlastně našemu tělu pyly vadí? Přečtěte si dnešní článek.

Povídání o dýchání

Povídání o dýchání

Dýchání je činnost, kterou provádíme bez přestání po celý svůj život ? od narození až do smrti. Dýcháme zcela samovolně. Přesto ale můžeme dýchat špatně. Určitě stojí za to věnovat dýchání větší pozornost.

Desatero pro naše srdce

Desatero pro naše srdce

Mít zdravé srdce je v podstatě jednoduché ? nedělejte nic, co mu škodí. Přinášíme vám deset tipů a rad, jejichž dodržením svému srdíčku jen a jen prospějete. Určitě se to vyplatí, vždyť srdce je to nejcennější, co máte.

Thalassoterapie

Thalassoterapie

Thalassoterapie je léčebná procedura, pochází z Řecka a je založená na využití mořské nebo slané vody, bahna, chaluh a mořského klimatu. Je ideální pro léčbu artrózy, osteoporózy a bolesti svalů. Je také doporučována na relaxaci a péči o pokožku. Po proceduře odcházíte krásně uvolnění a očištení a máte pocit, že se jste o pár kilo lehčí.

S pálením žáhy zatočíme záhy

S pálením žáhy zatočíme záhy

Subjektivní příznak pálení žáhy se vyskytuje poměrně často. Odborně se tomuto pocitu říká pyróza. Odhaduje se, že denně jej pocítí asi 10 % dospělých. Během života se tato potíž objeví asi u 40 % populace.

Dotekové terapie ? akupresura

Dotekové terapie ? akupresura

Akupresura, někdy u nás nazývaná čínská tlaková masáž - tuina, je předchůdcem akupunktury a vychází také ze stejných principů. Tato terapie je stará několik tisíc let. Působí, podobně jako akupunktura, na akupunkturní body, které jsou rozmístěny po celém těle (hlava, trup, končetiny). Principem akupresury je stlačování akupresurních (reflexních) bodů.

Zdravý životní styl

Zdravý životní styl

Zdravý životní styl je rovnováha mezi výživou a pohybem. Nejvíce svoje zdraví ovlivňujete svým vlastním životním stylem. Celkově určuje naše zdraví životní styl (dlouhodobě a v průměru) z 80 %! Pouze těch zbývajících 20 % je dáno všemi ostatními vlivy ? zejména dědičností a zdravotnickou péčí.

Solárium

Solárium

V naší zeměpisné šířce není dostatek přírodního UV záření po celý rok, a proto je třeba hledat náhradní řešení. Vedle cestování za sluncem lze zvolit variantu snazší ? návštěvu solária.

Zdravý spánek

Zdravý spánek

Spánek je jednou ze základních lidských potřeb, pro člověka je stejně důležitý jako vzduch, potrava nebo tekutiny. Nedostatek spánku dokonce přivodí smrt dříve než hladovění. Spánku v průměru věnujeme šest až osm hodin denně, je to ovšem velmi individuální.

Solné jeskyně ? oázy zdraví

Solné jeskyně ? oázy zdraví

Solné jeskyně jsou jednou z originálních metod využití léčivé síly soli z Mrtvého moře. Ta má výrazné preventivní, léčebné, regenerační i relaxační účinky. Jsou uměle budované a najdeme je často v centru velkých měst. Mikroklima uprostřed solných krystalů podkreslené solnými lampami, a zvuky mořského vlnobití je nejen velmi působivé, ale působí velmi blahodárně na celý organismus.

Pozitivní účinky aromaterapie

Pozitivní účinky aromaterapie

Jak uklidnit nervy, uvolnit svaly a načerpat energii v zimě? Pár kapek esenciálního oleje v napuštěné vaně dokáže opravdu divy. Vdechování vůně zklidní a zharmonizuje vaši mysl, olej zvláční a provoní pokožku.

Vítejte v sauně

Vítejte v sauně

Finové říkají, že v sauně se utiší hněv, vyprchá žluč a v člověku se rozhostí pohoda. Ještě jste nikdy nebyli v sauně a rozhodujete se, zda to nezkusit? Přečtěte si, jaké pozitivní účinky sauna má a jak saunování probíhá.

Metabolický syndrom

Pod pojem metabolický syndrom X zahrnujeme soubor onemocnění, u kterých předpokládáme stejný genetický základ a stejnou etiologii s různými projevy. Nejčastěji bývá spojován s obezitou, cukrovkou 2. typu (tedy tzv. nezávislou na inzulínu), vysokým krevním tlakem, zvýšenou hladinou tuků v krvi (především tzv. triacylglyceroly - TAG) a na druhou stranu sníženou hodnotou tzv. hodného cholesterolu (HDL-cholesterol), zvětšením obvodu pasu.


Zpět na přehled kategorií