Velikonoce

Velikonoční kraslice

Velikonoční kraslice

Malovaná a zdobená vajíčka ? kraslice jsou symbolem Velikonoc a jsou s nimi neodmyslitelně spojeny. Jejich zdobení se trošku liší kraj od kraje, ale jedno mají společné ? jsou krásnou ukázkou lidové tvořivosti.

Jak zjistit datum Velikonoc?

Jak zjistit datum Velikonoc?

Vznik křesťanského svátku Velikonoc se odvíjí od oslav vzkříšení Ježíše Krista. K zázraku zmrtvýchvstání došlo v noci ze soboty na neděli, která se označuje jako Velká noc, a od ní je odvozen i samotný název Velikonoc.

Velikonoční pečivo

Velikonoční pečivo

K Velikonocům nepatří jen zdobení vajíček, ozdoby a pondělní koledování. Spektrum tradic je mnohem širší. Jednou z nich je pak pečení velikonočního pečiva.

Barvení vajíček

Barvení vajíček

Před Velikonocemi nastává velká poptávka po vajíčkách s bílou skořápkou. Bývá pravidlem, že slepice s bílým peřím budou snášet bílá vajíčka, slepice s hnědým peřím nám dají hnědá vejce.

Velikonoční recepty

Velikonoce se kvapem blíží. Chcete překvapit své blízké velikonočními sladkostmi? Připravili jsme pro vás recepty doplněné fotografiemi. Povedený výsledek určitě ocení nejen děti.

Velikonoce v zahraničí

Velikonoce v zahraničí

Předchozí články, v nichž jsme se věnovali Velikonocím, se zabývali tradicím, motivům a tématům našich krajů. Dnes se ale pojďme podívat za hranice, jak chápou a slaví Velikonoce tam.

Velikonoční symboly

Velikonoční symboly

Velikonoční svátky jsou - stejně jako mnoho náboženských svátků - neodmyslitelně spjaty s charakteristickými symboly. Pojďme si přiblížit ty nejvýznamnější - beránka, vajíčko, zajíčka a pomlázku.

Pletení pomlázky

Pletení pomlázky

Velikonoce jsou opravdu za dveřmi a ke cti každého koledníka patří vyrazit koledovat vlastnoručně upletenou pomlázkou. Pokud jste pozapomněli, ale chcete být věrni tradici, přinášíme návod.

O historickém původu Velikonoc

O historickém původu Velikonoc

Velikonoce jsou nejvýznamnější svátky křesťanské církve. Jsou spojené s památkou umučení a vzkříšení Krista, je to vzpomínka na jeho zmrtvýchvstání.

Pašijový týden

Pašijový týden

Pašijový týden je poslední týden před Velikonocemi. Každý den z tohoto týdne má své pojmenování, historický význam, s každým z těchto dnů jsou spjaty velikonoční tradice. Pojďme se na pašijový týden podívat blíže.


Zpět na přehled kategorií