Vánoce

Vánoční zvyky a obyčeje

Vánoční zvyky a obyčeje

Vánoční svátky si v poslední době spojujeme nejčastěji se shonem a stresem. Mnohdy tak zapomínáme na tradiční zvyky, které jsou s nimi odnepaměti spojeny. Chceme-li si nejkrásnější svátky v roce opravdu užít, stojí za námahu se k těmto zvykům vrátit a zamyslet se i nad jejich posláním.

Betlém jako symbol Vánoc

Betlém jako symbol Vánoc

Betlém je město ležící asi deset kilometrů od Jeruzaléma. Podle Nového zákona se zde narodil Ježíš Kristus, a díky tomu je vyobrazení Betléma neodmyslitelně spjato s oslavou Vánoc. Betlémy se v našich rodinách stavěly dokonce daleko dříve než vánoční stromečky.

Vánoční cukroví III.

Vánoční cukroví III.

Protože se vánoční svátky blíží máme pro vás připravené třetí část nápadů na vánoční cukroví ? tentokrát cukroví nepečené.

Prosincové pranostiky II.

Prosincové pranostiky II.

A je tady pokračování prosincových pranostik. Ty dnešní se týkají druhé poloviny posledního měsíce a jsou téměř bez výjimky spojené s vánočním obdobím.

Vánoční cukroví II.

Vánoční cukroví II.

Mezi další druhy cukroví, které bychom mohli začít péct je linecké cukroví. Do Vánoc se nám v krabici v chladu hezky rozleží, zůstane dlouho čerstvé a chutné.

Prosincové pranostiky I.

Prosincové pranostiky I.

Pranostika je žánr lidové slovesnosti. Jde o rčení, která se snaží dávat do souvislosti určité meteorologické jevy a roční dobu. Jsou založená na dlouhodobé lidské zkušenosti. Slovo pranostika je odvozeno z latinského slova prognosis tedy předpověď. Pojí se s každým měsícem. Dnes si připomeneme pranostiky z první poloviny prosince.

Vánoční cukroví I.

Vánoční cukroví I.

Připravili jsme pro vás několik receptů na vánoční cukroví, které připravujeme přibližně tři týdny před Štědrým dnem. To začínáme péci zázvorky, medvědí tlapky, perníčky.

Silvestrovské hry do společnosti

Silvestrovské hry do společnosti

Chystáte se strávit poslední den v roce a oslavu roku nového ve společnosti přátel? Pokud chcete zpestřit zábavu rozvernými společenskými hrami, máme pro vás několik osvědčených tipů. Ale pozor ? hry nejsou vhodné do přespříliš usedlé společnosti.

Svatý Štěpán

Svatý Štěpán

Je všeobecně známo, že druhý svátek vánoční, 26. 12. je věnován svatému Štěpánovi. Pojďme dnes trošku zabrousit do minulosti a představit si tuto historickou postavu, s níž nás dodneška spojují pranostiky či koledy.

Přírodní vánoční stromek? Ovoce a slaměné ozdoby

Přírodní vánoční stromek? Ovoce a slaměné ozdoby

V letošním adventním čase jsme přinesli několik článků, kterými jsme se snažili letošní Vánoce ozvláštnit a inspirovat k něčemu ne zcela běžnému. I dnes pokračujeme v tomto duchu. Co si letos ozdobit vánoční strom pouze přírodními ozdobami?

Vánoční recepty V ? bramborový salát

Vánoční recepty V ? bramborový salát

Čtvrtý díl vánočních receptů se věnuje pochutině vskutku tradiční ? bramborovému salátu. A jak už se to stalo zvykem, připravili jsme pro vás recept nejen tradiční, ale můžete si vyzkoušet obohatit Vánoce bramborovým salátem nezvyklé, ale o to zajímavější chuti.

Vánoční perníčky

Vánoční perníčky

Vánoční perníčky jsou další naší inspirací, kterou můžeme vyšperkovat Vánoce, máme-li dostatek chuti, času, případně malých pomocníků. Výsledek bude určitě stát za to.

Vánoční recepty IV ? cukroví podruhé

Vánoční recepty IV ? cukroví podruhé

Vzhledem k četným žádostem našich čtenářů a zejména čtenářek věnujeme ještě jeden díl vánočních receptů cukroví. Tentokrát si můžete obohatit vánoční stůl o medovníky, vánoční klubíčka, čokoládová kolečka a smažené cukroví.

Vánoční recepty III ? polévky

Vánoční recepty III ? polévky

Dnešní tipy na zpestření štědrovečerní tabule se týkají polévek. Podle našich receptů uvaříte jak klasickou vánoční polévku z kapra, tak i polévky netradiční ? krabí a tuňákovou.

Vánoční recepty II ? kapr

Vánoční recepty II ? kapr

V druhém díle vánočních receptů se zaměříme na tradiční štědrovečerní pokrm ? kapra. Pokud vás omrzela tradiční příprava ? v trojobalu, zkuste letos jeden z receptů, které přinášíme. Budete příjemně překvapeni.

Adventní kalendář

Adventní kalendář

Nastávající adventní čas spojený s očekáváním svátků je prodchnutý zvláštní atmosférou pro všechny, ale zejména pak pro děti, které se nemohou dočkat Štědrého večera, příchodu Ježíška a dárků. Stalo se mnohaletou tradicí, že jim čekání zpříjemňuje adventní kalendář.

Vánoční recepty I. ? cukroví

Vánoční recepty I. ? cukroví

V několika článcích přinášíme inspiraci pro vánoční tabuli. Hned v tom prvním se zaměříme na cukroví, recepty na rumkulky, marokánky, rafaelo či pusinky ocení nejedna hospodyňka a následně nejeden mlsoun.

Štědrovečerní večeře

Štědrovečerní večeře

Štědrým dnem končí období adventu (a půstu) a pro věřící začíná oslava narození Páně. V tento den je dodržována řada tradic, mezi nejznámější určitě patří zlaté prasátko nebo krájení jablka.

Kapr obecný

Kapr obecný

Není snad typičtější jídlo české štědrovečerní večeře. Kapr patří na vánoční stůl zcela neodmyslitelně, a tak si dnes o této rybě, jejím chovu, rozmnožování a rybníkářství povíme více.

Nápoje ke štedrovečerní večeři

Nápoje ke štedrovečerní večeři

Štědrovečerní večeře je jedním z vrcholů vánočních oslav. Na stole najdeme kromě tradičního kapra i plno dalších lahůdek. Nesmíme ale zapomenout na pečlivý výběr nápojů, které mohou sváteční náladu ještě více podtrhnout.

Betlémské světlo

Betlémské světlo

Myšlenka šířit Betlémské světlo vznikla v roce 1986 v Rakousku v Linci. V Česku se tento novodobý vánoční zvyk drží od prosince 1989.

Postavy adventního času ? svatý Ambrož

Postavy adventního času ? svatý Ambrož

Již v neděli si představíme další postavu adventního času ? svatého Ambrože. Slaví svůj svátek 7. prosince. Ačkoliv se v dnešní době netěší Ambrož takové popularitě a s adventem si většina lidí spojuje postavy jiné, i on má své nezastupitelné místo.

Postavy adventního času ? svatá Barbora

Postavy adventního času ? svatá Barbora

Zítra, 4. prosince si připomínáme svátek svaté Barbory. Kořeny tohohle adventního svátku sahají daleko do historie a jsou s ním spojeny tradiční lidové zvyky. Jméno Barbora (resp. Barbara) v dobách římského impéria, označovalo barbarku, tedy ženu, která nebyla římskou občankou.

Vánočka ? symbol vánoc

Vánočka ? symbol vánoc

Vánočka je bezesporu jedním ze symbolů Vánoc. Je na štědrovečerní tabuli takřka nutností a pro svou nevšednost v ostatních dnech roku se rychle stává centrem pozornosti malých i velkých stolovníků.

Silvestrovská pyrotechnika

Silvestrovská pyrotechnika

Poslední den roku je tradičně spojen s oslavami všeho druhu. Jednou z možností, jak přivítat příchod nového roku, je využití zábavné pyrotechniky. Abychom nový rok přivítali nejen dobře naladěni, ale i ve zdraví, pojďme si o pyrotechnice napsat.

Vybíráme vánoční stromek

Vybíráme vánoční stromek

Plánujete si letos koupi živý stromek? Pokud váháte, jaký druh stromu zvolit, je tento článek určen právě vám. V posledních letech nepřichází totiž v úvahu pouze stromek z našich hájů, ale do módy se dostávají i druhy rostoucí pouze v zahraničí.

Svatý Mikuláš

Svatý Mikuláš

Dnes v podvečer ožijí ulice našich měst. Budou jimi procházet dvojice postav, které by v jiných dnech roku vzbudily minimálně pozdvižení kolemjdoucích. Mikuláš s čertem po boku patří k 5. prosinci již tradičně. Proto si o nich dnes povíme.

Gelové svíčky ? inspirace na štědrovečerní stůl

Gelové svíčky ? inspirace na štědrovečerní stůl

Již jsme psali o výrobě svíček medových, dnes se seznámíme s výrobou svíček gelových. Ty si můžeme vyrobit k Vánocům, pro vlastní potěšení nebo jimi obdarovat své blízké.

My, tři králové, jdeme k vám...

My, tři králové, jdeme k vám...

Svátkem Tří králů končí období Vánoc. Tehdy vyčetli tři mudrci z východu z hvězd, že se mají poklonit novému židovskému králi. Proto následovali zářící (betlémskou) hvězdu a putovali do Betléma za Ježíšem. Předali mu zlato, kadidlo a myrhu.

Pokusy pro silvestrovskou noc

Pokusy pro silvestrovskou noc

Silvestr je za dveřmi a vy se chystáte do společnosti přátel nebo budete doma s rodinou? Ať už tak nebo tak, nabízíme vám několik fyzikální pokusů pro pobavení a oživení silvestrovské zábavy. Pokusy jsou jednoduché a nevyžadují náročnou přípravu.

Medové svíčky ? inspirace na štědrovečerní stůl

Medové svíčky ? inspirace na štědrovečerní stůl

Jedna z nejdůležitějších věcí, která vykouzlí vánoční atmosféru u štědrovečerní večeře, jsou svíčky. Takové osvětlení je ale potřeba dobře promyslet a připravit trochu s předstihem. Byla by škoda postavit na slavnostní stůl obyčejnou svíčku.

Předvánoční čas v lidových řemeslech

Předvánoční čas v lidových řemeslech

Vánoční trhy a jarmarky patří k vánoční atmosféře a jsou zaměřené na poezii Vánoc a tradice. Zanechte na chvíli předvánočních příprav a vypravte se navštívit některý z otevřených hradů a zámků, na kterých o víkendech probíhají právě adventní trhy. Nebo se vydejte na některý z vánočních jarmarků. Zde je malý přehled řemesel, které určitě na svém výletu uvidíte.

Sv. Lucie (Světluše). Dnes nám noci upije?

Sv. Lucie (Světluše). Dnes nám noci upije?

Svatá Lucie (13. prosince) je jednou z mála opravdu historicky doložených žen, které zemřely pro svou víru mučednickou smrtí. Narodila se roku 286 v Syrakusách na Sicílii, zemřela 13. prosince roku 304, a od té doby si křesťané v tento den připomínají její památku.

Vánoční stromek pro zvířata

Vánoční stromek pro zvířata

Přemýšlíte, kam se vydat s dětmi na procházku? A co třeba takový malý dobrodružný výlet do lesa a zároveň udělat radost zvířátkům tím, že pro ně ozdobíte strom? Pro vaše děti to bude jistě hezký, nečekaný zážitek. A pro lesní zvěř, která v zimních měsících trpí nedostatkem potravy, potřebná pomoc.

Vánoční stolování v Evropě

Vánoční stolování v Evropě

Slovo Vánoce zařadili do kalendáře Římané v roce 336. Jsou to svátky, které mají ustálené tradice a zvyky, které se vyvíjely během staletí a slaví se téměř na celém světě. Pokud chcete o Vánocích pro jednou zkusit tradici v těchto krajích netradiční, podívejte se, jak Vánoce slaví Evropané a jak vypadá jejich vánoční hostina.

Vánoční legendy o jmelí

Vánoční legendy o jmelí

Jmelí bílé (Viscum album lat.) ? stále zelená rostlina parazitující na stromech byla spojována s pohanskými obřady. Lidově zvané mejlí, omelí, mýlí, gmejl. Jmelí bylo symbolem života a ochranným talismanem. Byla mu přikládána moc vyvolat nebo udržet svazek mezi mužem a ženou.


Zpět na přehled kategorií