Společnost

Rozhledna na Sedle u Albrechtic

Rozhledna na Sedle u Albrechtic

Na vrchu Sedlo nedaleko obce Albrechtice u Sušice, který býval keltským hradištěm, byla v prosinci 2009 otevřena nová rozhledna, která je svým půdorysným tvarem inspirována právě keltskými vzory.

Zahrajte si sudoku

Zahrajte si sudoku

Hra sudoku dosáhla v posledních letech nebývalé popularity. Jde vlastně o znovuobjevení staré hry, jejíž předností jsou jednoduchá pravidla, díky nimž ji může hrát každý.

Hádanky a úkoly 25.

Hádanky a úkoly 25.

Dnes náš seriál s hádankami a úkoly slaví malé jubileum. V prvním a třetím úkolu budeme dvě hledat různá zapeklitá čísla, ve zbývajícím se vydáme s Janou nakupovat ubrusy.

Hádanky a úkoly 24.

Hádanky a úkoly 24.

V dnešním díle hádanek a úkolů se pokusíme rozsoudit obvinění knížete Vratislava, rozřešíme zápletku knedlíkové hostiny a jako zákusek navštívíme jednu pizzerii.

Hádanky a úkoly 23.

Hádanky a úkoly 23.

Seriál hádanek a úkolů už se dostal k číslu dvacet tři. Minule jsme končili rybařením, a tím taky dnes začneme. Poté poradíme, jak má inspektor Colombo vyšetřit loupež. Nakonec vyřešíme rychlost žraní draků s různým počtem hlav.

Hádanky a úkoly 22.

Hádanky a úkoly 22.

Ani jsme se nenadáli, je tu opět pátek a s ním i tři oříšky k rozlousknutí. V prvním oříšku se skrývají počty Aniččiných zvířat. Druhý oříšek rozlouskneme, pokud poradíme Pepovi s cestou do školy. A při třetím louskání budeme lovit kapry.

Hádanky a úkoly 21.

Hádanky a úkoly 21.

Jednadvacáté pokračování hádanek, co bystří náš mozek nás zavede na palouk mezi rozličná zvířata. Pak budeme zkoumat stáří manželských dvojic a nakonec stravovací návyky indiánů.

Hádanky a úkoly 20.

Hádanky a úkoly 20.

Ani jsme se nenadáli a jsme u dvacátého dílu úkolů na přemýšlení. Ty dnešní zahájíme určováním správného dne v týdnu, potom pojedeme na výlet se třemi kamarády a na konec ještě poplujeme parníkem.

Hádanky a úkoly 19.

Hádanky a úkoly 19.

Další díl úkolů bystřících naše mozkové závity nás zavede k popletenému pokladníkovi, poté se vydáme na oběd do exotické restaurace a nakonec pomůžeme sčítacímu komisaři určit počet lidí v domě.

Hádanky a úkoly 18.

Hádanky a úkoly 18.

Dnešní hádanky nás zavedou na motocyklový okruh, odtamtud se přesuneme k majáku a poslední zastávkou bude trh s vajíčky.

Hádanky a úkoly 17.

Hádanky a úkoly 17.

Dnešní hádanky budou ze dvou třetin historické. Věk matematika Diofanta byl úctyhodný, my ho ale spočítáme přesně. Dále budeme společně se sluhou vezíra kupovat ptáky. Ve třetí úloze budeme zjišťovat dvojciferné číslo.

Hádanky a úkoly 16.

Hádanky a úkoly 16.

Ani prázdniny nepřeruší náš seriál hádanek a úloh. Dnes se vmísíme do souboje dvou obrů, pomůžeme hlemýždi zjistit, kolik času mu zbývá k cíli a nakonec se projedeme rikšou s Džinem a Činem.

Hádanky a úkoly 15.

Hádanky a úkoly 15.

I dnes vás poslední pracovní den týdne neochudíme o minisbírku matematických a logických hádanek. V té dnešní budeme přelévat vodu, měřit čas schůze a počítat zrnka pšenice.

Hádanky a úkoly 14.

Hádanky a úkoly 14.

To nám ten týden utekl. Už tu máme opět pátek a další trojici úloh pro bystré mozky. V první úloze budeme dělit žemle, ve druhé počítat množství tabáku pro maxicigaretu a ve třetí navrhneme nejvhodnější způsob pro určení objemu broků.

Hádanky a úkoly 13.

Hádanky a úkoly 13.

Již jsme si zvykli zpestřit pátek několika hádankami či rébusy a ani dnešek nebude výjimkou. V první úloze navštívíme hodinu tělesné výchovy, následně budeme klást koberec na schody a do třetice se budeme učit cizím jazykům.

Hádanky a úkoly 12.

Hádanky a úkoly 12.

I první červnový pátek je ve znamení hádanek a úkolů. Na začátek vyřešíme jeden gentlemanský problém lordů v hotelové recepci a dále máme za úkol vyřešit vraždu. Jako dezert budeme počítat nohy v autobuse.

Hádanky a úkoly 11.

Hádanky a úkoly 11.

Ani dnes vás neochudíme o sérii hádanek a úloh k zamyšlení. Budeme měřit čas pomocí zápalných šňůr, pokusíme se osvobodit ze zajetí divochů a zjistíme, jak dlouho trvá kočkám konzumace myší.

Hádanky a úkoly 10.

Hádanky a úkoly 10.

Je tu opět pátek a s ním i další várka zajímavých oříšků, které se louskají důvtipem a logickým uvažováním. Tentokrát budeme přepravovat zásilku, počítat koně a lidi a nakonec se vydáme na špacír.

Hádanky a úkoly 9.

Hádanky a úkoly 9.

Logické úkoly a rébusy nás čekají i na konci tohoto týdne. Nejprve budeme skládat zápalky, hned na to odhalíme falešné zlaťáky a nakonec budeme po stole kroužit s mincemi.

Hádanky a úkoly 8.

Hádanky a úkoly 8.

V našem malém hádankářském seriálu jsme se už dostali k číslu osm. Nejdříve budeme míchat gin s tonikem, pak se společně s Pepou a Karlem přejíme jahodových knedlíků a na závěr spočítáme věk dědy Lebedy.

Hádanky a úkoly 7.

Hádanky a úkoly 7.

Na konci týdne nás opět čeká několik hádanek, aby si náš mozek nepřipadal nevyužitý. Zavítáme na tržiště, zvážíme rytíře a pak se vydáme na strastiplnou cestu z Vejprt do Postoloprt.

Hádanky a úkoly 6.

Hádanky a úkoly 6.

Šestý díl tradičních pátečních hádanek nás zavede nejdříve do kuchyně, kde budeme vařit vajíčko, následně na stavbu, tam je potřeba zvážit cihlu. Poslední zastavení nás čeká v přístavu na zaoceánské lodi.

Hádanky a úkoly 5.

Hádanky a úkoly 5.

Ani tento pátek vás neochudíme o tradiční porci záhad a hlavolamů. Nejdříve se potrápíme s měřením času, pak se budeme plavit přes řeku a nakonec se budeme ucházet o královu pravdomluvnou dceru.

Hádanky a úkoly 4.

Hádanky a úkoly 4.

Páteční sada logických úkolů je opět tady, takže se můžeme směle pustit do jejího řešení. Tentokrát budeme lovit medvěda, rozsvěcet a smažit topinky.

Port de Bras

Port de Bras

Port de Bras je cvičení inspirované tancem, baletem, studiem těla, strečinkem a silovým tréninkem. Autoři (ruský choreograf Vladimir Snezhik a španělský fitnes trenér Julio Dieguez Papi) označují Port de Bras jako tanečně-kondiční trénink pro všechny.

Hádanky a úkoly 3.

Hádanky a úkoly 3.

Třetí díl našeho seriálu pro bystré mozky přináší další trojici úkolů, které zájemcům procvičí logické uvažování.

Hádanky a úkoly 2.

Hádanky a úkoly 2.

Dnes vás čeká druhý díl hádanek a úkolů, díky němuž si můžete zbystřit vaše logické uvažování. Výsledky přineseme opět za týden.

Hádanky a úkoly 1.

Hádanky a úkoly 1.

Dnes jsme pro vás připravili několik hádanek a úkolů, pro procvičení dedukce a logického myšlení. Takže chcete-li si potrénovat mozkové závity směle do toho. Výsledky přineseme za týden.

Rumba

Rumba

Rumba je krásný, romantický, smyslný a vášnivý tanec, který se tančí v pomalejším tempu na čtyři doby. Rumba je nazývána tancem milenců. Tanečníci ve svém projevu vyprávějí o lásce.

Salsa

Salsa

Taneční prostor se zaplní nekonečnými, proplétajícími se a svůdnými rytmy. Houpající se boky a multikulturní směs šťastných, usmívajících se tváří dominují neobyčejně družné atmosféře. To je salsa!

Umíte správně komunikovat?

Umíte správně komunikovat?

Umění komunikace je v dnešní době jendním z pilířů úspěchu nejen v zaměstnání či podnikání, ale i v běžném vztahu mezi blízkými lidmi. Jaké zásady pro úspěšnou komunikaci platí?

Šejkrování, aneb pobavte své přátele

Šejkrování, aneb pobavte své přátele

Taky už jste někdy obdivovali při práci barmana profesionála? Jeho počínání se šejkrem ? výroba koktejlů ? je pastvou pro oči a výsledek zase pro chuťové pohárky. A co si šejkrování zkusit na vlastní kůži?

Svatý Martin (11. listopadu)

Svatý Martin (11. listopadu)

Každoročně očekáváme, jestli se ukáže na bílém koni. Ale co o něm vlastně víme? Dnes si o svatém Martinovi řekneme více.

Narcismus

Narcismus

Narcismus nebo také narcisismus charakterizuje v běžné řeči člověka nezdravě, přehnaně zaměřeného na svou osobu, přehnaný obdiv sebe samotného.

Kyberšikana

Kyberšikana

Kyberšikana je poměrně nová, ale již značně rozšířená forma šikany, při níž agresor využívá moderní komunikační technologie, zejména internet a mobilní telefon.

Autolékárnička

Autolékárnička

Každý řidič, ví, že ve svém vozidle musí vozit autolékárničku pro případ, že by byl účastníkem nebo svědkem dopravní nehody.

Carving ? dekorativní vyřezávání ovoce a zeleniny

Carving ? dekorativní vyřezávání ovoce a zeleniny

Carving je netradiční dekorativní úprava čerstvého ovoce a zeleniny, která spočívá v jeho vyřezávání. Takto upravenými plody lze ozdobit svátečně prostřený stůl nejenom na velkých recepcích či rautech, ale i při menších a soukromějších příležitostech.

Drhání ? macramé

Drhání ? macramé

Macramé je jednou z nejjednodušších technik ručních prací. Techniku drhání lze využít při výrobě oděvů, opasků, kabelek a bytových doplňků.

Agorafobie ? strach z otevřených prostranství

Agorafobie ? strach z otevřených prostranství

Jak už název napovídá, agorafobie je jednou z úzkostných poruch. Je to vlastně strach a nepříjemný pocit z otevřeného prostoru. Termín vznikl z řečtiny, a to ze slov agora, což znamená tržiště, a fobie, tedy strach.

Jak vybrat dárek ? třeba na Valentýna

Jak vybrat dárek ? třeba na Valentýna

Zanedlouho oslavíme svátek všech zamilovaných, svatého Valentýna. Možná je vaším oblíbeným svátkem. Možná se na něj díváte skrz prsty jako na něco přejatého. Ale i tak by vašeho partnera určitě potěšilo, že jste na něj nezapomněli.

Fotografická paměť

Fotografická paměť

Jistě takové lidi znáte a možná jste jimi sami. Stačí jim podívat se na velmi krátký okamžik na obrázek, text či nějakou scénu a jsou schopni ji popsat do nejmenšího detailu. Takový člověk má dobře vyvinutou fotografickou paměť.

Hromnice

Hromnice

Druhý únorový den, tedy už v pondělí, slavíme stejně jako každý rok Hromnice. Tento katolický svátek ale bohužel poslední dobou upadá do zapomnění a připomínáme si ho pouze v několika pranostikách. Je to škoda, protože tento den byl po dlouhá staletí v kalendáři nepřehlédnutelným milníkem, s nímž je spjato mnoho tradic a rituálů.

Prokrastinace, aneb odkládání povinností

Prokrastinace, aneb odkládání povinností

Udělej pozítří to, co mělo být hotovo předevčírem. Tím to heslem se občas řídí každý z nás. Máme tendenci odložit nepříjemné povinnosti. Pokud to ale přeháníme, je možné, že se nás týká pojem prokrastinace (z anglického procrastination) ? chronické odkládání, liknavost.

Twistart

Twistart

Twistart (twist = točit, art = umění) je název krouceného papírového provázku, který lze rozvinovat. Je vyroben ze speciálního papíru. Provázek se nejprve stočí a po té je barven, barva proniká do papíru nerovnoměrně a vzniká melírovaný vzhled, což dodává výrobkům jedinečný vzhled.

Homeworking

Homeworking

Každý pracovní den vstát ve stejnou dobu, ve stejnou dobu vstupovat do zaměstnání a stejný čas práci skončit. I dnes je tohle model většiny produktivní populace. Ne každému ale vyhovuje. Pro ty, kteří chtějí stereotyp pracovního dne změnit se nabízí homeworking, tedy práce doma.

Výroba ručního papíru

Výroba ručního papíru

Rádi vyrábíte a tvoříte, pojďte si s námi vyrobit ruční papír, který pak může posloužit na desky na knížky, na přání, jako balicí papír na dárky, krabičky nebo jen tak na kreslení, psaní apod.Výrobu ručního papíru zvládnou s pomocí i docela malé děti.

Dekorace ze slaného těsta

Dekorace ze slaného těsta

Slané těsto lze použít jako modelovací hmota, ze které můžeme vytvořit velké množství drobných ozdob, dekorativních předmětů, výrobky k různým příležitostem a ročním obdobím.

Smích

Smích

Smích je snad pro každého příjemný a pozitivní. Dobře se od plic zasmát našemu tělu ale prospívá víc, než se možná na první pohled může zdát. A to jak po tělesné, tak po duševní stránce.

Jak pracuje náš mozek?

Jak pracuje náš mozek?

Mozek je nejsložitějším orgánem našeho organismu. Jako součást centrální nervové soustavy řídí všechny ostatní orgány. Jeho činnost ale není v průběhu dne stále stejná. Pojďme se podívat na pracovní dobu našeho mozku.

Savování

Savování

Savování je zdobení textilu pomocí Sava. Textilní technika využívá právě schopnosti Sava vybělit barvu z textilu nebo ji výrazně zesvětlit - a tak vytvořit v místech, kam ji naneseme, určitý motiv a obrázek.

Apríl

Apríl

1. duben je u nás, ale zdaleka nejen u nás, spojen s nepsanou tradicí. Určitě se vás už někdo více či méně úspěšně pokusil vyvést aprílem. Možná se snažíte své přátele nachytat vy.

Když se řekne košér

Když se řekne košér

Slovem košér obvykle označíme něco, co je z našeho pohledu v pořádku. To je ale význam přenesený a zobecněný. Původ tohoto slova je trošku jiný, pochází ze židovské kuchyně, a chceme-li po něm zapátrat, musíme se tedy vydat do Izraele.

Patchwork

Patchwork

Patchwork (z angličtiny: patch ? záplata, work ? práce, dílo = vyrobeno ze záplat) je zvláštní technika sešívání látek. Jedná se o sešívání malých, různě barevných kousků látek tak, že spolu vytvářejí větší geometrické vzory.

Seznamte se, pan Ötzi

Seznamte se, pan Ötzi

S panem Ötzim se svět seznámil 19. září 1991 a šlo doslova o senzaci. Na ledovci v Ötztalských Alpách (odtud jeho jméno) poblíž rakousko-italských hranic se totiž našlo tělo z doby měděné. Jeho stáří je odhadováno na 5300 let.

Zahrajte si: petanque

Zahrajte si: petanque

Dnešním dnem začíná náš nový nepravidelný seriál o hrách všeho druhu. Každého, kdo si rád hraje může inspirovat k vyzkoušení nové hry, soutěže, sportu. Budeme se věnovat aktivitám netradičním, které jsou ale vhodné pro co nejširší okruh zájemců. Dnes začínáme s hrou původem francouzskou, a tou je petanque.

Pěstujeme masožravé rostliny

Pěstujeme masožravé rostliny

Masožravé rostliny patří pro svou schopnost získávat energii pomocí lapání a trávení živočišné kořisti mezi nejzajímavější zástupce rostlinné říše. V současnosti je známo přibližně 600 druhů masožravých rostlin začleněných do 16 rodů.

Encaustica

Encaustica

Tvořivé malování horkým voskem, krásnými barvami a světlem přináší spoustu překvapení a radosti. Umožňuje otevření skrytých schopností a kreativní seberealizaci. Jednoduché tvoření, ke kterému nejsou nutné umělecké znalosti ani dovednosti. I naprostý začátečník zvládne touto technikou namalovat zajímavé abstraktní obrázky.

Vyrobte si mýdlo!

Vyrobte si mýdlo!

Vlastnoručně vyrobené a odlité mýdlo může být vhodným, originálním dárkem pro vaše blízké. Kromě toho je výroba mýdel pěkná a voňavá práce.

Origami

Origami

Origami je umění skládání z papíru. Výraz "origami" je japonský, doslova znamená: "skládat" (oru) "papír" (kami). Origami je obecně považováno za japonské umění, i když skládání papíru se pěstovalo i v jiných zemích, např. v Číně a Španělsku.

Nonverbální komunikace

Nonverbální komunikace

Nonverbální komunikace je komunikací beze slov, je to tedy komunikace viděná, popřípadě je přenášena ostatními smysly. Slovo vzniklo z lat. verbum = slovo, non = ne, tedy komunikace neužívající slov.

Ergonomie

Ergonomie

Ergonomie je věda, která se zabývá vztahy mezi člověkem na straně jedné a jeho prostředím a nástrojem, který používá na straně druhé. Slovo ergonomie pochází z řečtiny, ergo znamená práce.

Památka zesnulých ? dušičky

Památka zesnulých ? dušičky

Na dnešní den připadá Památka zesnulých, neboli dušičky. Položení květiny a zapálení svíčky je pietní akt, jímž každoročně tento rok dáme svým blízkým, kteří nás navždy opustili, najevo, že na ně myslíme. Dnes si povíme, jak tento svátek vznikl, a také o tradicích s ním spojených.

Sociální inteligence

Sociální inteligence

Pojem sociální inteligence definoval americký psycholog Edward Lee Thorndike. O co jde? Je to schopnost a dovednost optimálně sociálně komunikovat, smysl pro spolupráci a nekonfliktní vztahy.

Malování  na sklo

Malování na sklo

Malováním na sklo, keramiku či porcelán si můžeme vyrobit spoustu krásných, originálních a užitečných předmětů, které potěší nejen nás, ale můžeme jimi obdarovat i naše blízké - nejen o blížících se Vánocích.

Explikační rozhovor

Explikační rozhovor

Jedná se o soubor technik, které umožňují supervizorovi (tomu, kdo se ptá) získat informace o způsobu, jakým subjekt (dotazovaný) jednal nebo vykonával svou práci. Kromě toho je rozhovor také zdrojem nových poznatků, které neměl subjekt k dispozici ve chvíli jednání.

Frivolitková krajka

Frivolitková krajka

Frivolitková krajkou krajku poznáme podle charakteristických, nezaměnitelných obloučků, slziček a koleček pikotkami. Je velmi bohatá na vzor. Jsou vázány z jedné nitě, jediným frivolitkovým uzlem. Krajka je vlastně vázaná ze samých uzlíků.

Mikrospánek

Mikrospánek

Mikrospánek je ročně průměrně přímou příčinou asi 900 dopravních nehod. Určitě je na místě řici si, co to vlastně mikrospánek je, jak a kdy vzniká a jak se mu bránit. Zejména pokud uvážíme, že nehody zaviněné mikrospánkem patří k těm nejtragičtějším.

Svatý Václav

Svatý Václav

Na zítřek, 28. září připadá jeden ze státních svátků ? svátek svatého Václava. Stojí tedy jistě za to na patrona naší země zavzpomínat a připomenout si, čím si neochvějné místo v dějinách našeho národa zasloužil.

Podzimní rovnodennost

Podzimní rovnodennost

Rovnodennost je astronomický termín pro okamžik, kdy má Slunce vůči světovému rovníku nulovou deklinaci. Jarní rovnodennost nastává na severní polokouli obvykle okolo 20. března a podzimní 23. září, přičemž jejich přesný čas se může mírně měnit. Jelikož nás tato událost v neděli čeká, něco si o ni dnes povíme.

Nobelova cena

Nobelova cena

Nobelova cena je celosvětově vnímána jako velmi prestižní ocenění a její laureáti mají navždy zajištěno místo v učebnicích. Jak, kdy a proč se Nobelova cena uděluje, se dozvíte v dnešním článku.

Krakelování

Krakelování

Krakelování, které si dnes představíme, je skvělou variantou ubrouskové techniky. O té jsme psali před týdnem. Ubrouskovou techniku jím můžeme zpestřit a dosáhnout zajímavých a vkusných efektů.

Tornádo

Tornádo

Tornádo je atmosférický vír menších horizontálních rozměrů (řádově desítky až stovky metrů) a oproti ostatním cyklónům výrazně kratší doby života (desítky sekund až desítky minut), ale většinou výrazně silnější intenzity, který vzniká pod svislou mohutnou bouřkovou oblačností určitého (konvektivního) typu bouří.

Nudíte se? Kupte si ... antquarium!

Nudíte se? Kupte si ... antquarium!

Chcete mít doma nějakého živého tvora, ale nemáte čas nebo se vám o něj nechce starat? Pak pro vás bude antquarium to pravé. Nejenže je úžasné na pozorování, ale bude jistě i středem zájmu každé vaší návštěvy. O co jde?

Ubrousková technika - Decoupage

Ubrousková technika - Decoupage

Jde o jednoduchý způsob dekorace nejrůznějších předmětů. Dekorovat můžeme prakticky cokoliv ? papír, dřevo, karton, korek, terakotové květináče, kámen, plasty, plech, sklo, keramiku, textil, koženku, kůži, svíčky.

Batikování 5. ? Sypaná batika

Batikování 5. ? Sypaná batika

Sypaná batika se od doposud představených typů liší. Spočívá totiž v tom, že na různá místa oděvu sypete práškovou barvu.

Batikování 4. ? Vosková batika

Batikování 4. ? Vosková batika

Vosková batika by se dala skoro považovat za malířskou techniku. Jak už název napovídá, jde o batikování pomocí vosku.

Asertivita

Asertivita

V každodenním životě se setkáváme se situacemi, které jsou pro nás složité, které nás tzv. vyvádějí z míry. Jak reagovat? Jak prosadit svůj názor, ale zároveň jednat tak, abychom se druhých nedotkli? Jedna z možností, jak tyto situace s úspěchem zvládat, se nazývá asertivita.

Batikování 3. ? Vázaná a šitá batika

Batikování 3. ? Vázaná a šitá batika

Vázaná a šitá batika je u nás všeobecně nejoblíbenější technikou domácího barvení. Technika plangi (vázaná batika) pochází z Jižní Ameriky. Byly nalezeny batikované textilie již z doby Inků.

Andropauza aneb mužské klimakterium

Andropauza aneb mužské klimakterium

Je všeobecně známo, že u žen po čtyřicítce pozvolna slábne činnost vaječníků, snižuje se produkce hormonu estrogenu a žena chtě nechtě upadá do menopauzy. O tom, že se něco podobného může pro nedostatek určitých hormonů objevit i u mužů, vědci diskutují několik desetiletí. Muži si to ale většinou nechtějí přiznat.

Batikování 2. ? Druhy batiky a postup

Batikování 2. ? Druhy batiky a postup

Dnes si povíme o batikování více. Představíme si druhy batiky a povíme si obecný návod, jak při batikování postupovat.

Batikování 1. ? Úvod

Batikování 1. ? Úvod

Dneškem začínáme další z řady seriálů, tentokrát o batikování. V dnešním prvním díle vás s touto technikou seznámíme a povíme si něco o historii batikování.

Skřivánci a sovy

Skřivánci a sovy

Vyskočíte z postele a jste aktivní, sotva se za úsvitu probudíte? Nebo si rádi pospíte, ale naopak večer hýříte aktivitou? Biorytmy nám určují kumulaci aktivity buď ráno nebo večer.

Sebedůvěra a sebevědomí

Sebedůvěra a sebevědomí

Zdravé sebevědomí je základem zdravého a plnohodnotného života. Sebevědomí staví na sebehodnocení, sebecenění člověka a vyvěrá z mnoha pramenů lidské činnosti, sociálních kontaktů i vztahování se k sobě samému.

Žárlivost ? mor vztahu

Žárlivost ? mor vztahu

Žárlivost zažil na vlastní kůži téměř každý z nás. Pokud je to chvilková záležitost a naše pocity nejsou nijak zdrcující, může být žárlení i ku prospěchu vztahu. Chorobná žárlivost je ale naopak morem každého partnerského vztahu.

Cyril a Metoděj

Cyril a Metoděj

Jelikož se blíží svátek slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, v dnešním článku si něco povíme nejen o jejich životě, ale i o tom, proč je jejich práce a dílo pro Slovany tak důležitá.

Jak vnímáme svět?

Jak vnímáme svět?

Vnímání je psychický proces, který zachycuje to, co zrovna v daném okamžiku působí na naše smyslové orgány. Naše poznávání začíná zpravidla vnímáním. Nejprve je nutno odlišit podstatnou informaci od nahodilých podmětů a poté se informace zpracovává a to umožňuje odpovědět na otázku, co je vlastně vnímaným předmětem.

Den otců

Den otců

Den otců u nás není příliš známý. Připadl na 19. června a vznikl ve Spojených státech. USA ale nejsou jedinou zemí, kde se svátek slaví. Mnoho zemí vyhradilo jeden den v roce všem otcům, tátům a tatínkům.

Šikana

Šikana

Šikanu můžeme definovat jako násilně ponižující chování jednotlivce nebo skupiny vůči slabšímu jedinci, který se nemůže této situaci vyhnout a není schopen se jí účinně bránit.

Zemětřesení

Zemětřesení

I když Česká republika neleží v oblasti, kde by se vyskytovala zemětřesení vyšších stupňů, je chvění povrchu planety Země jevem určitě hodným pozornosti. Jak zemětřesení vzniká? Jak se měří jeho intenzita? Proč jsou některá místa těchto katastrof ušetřena a jiná jsou jim naopak opakovaně vystavena? O tom si povíme v dnešním článku.

Syndrom vyhoření

Syndrom vyhoření

Máte psychicky náročné zaměstnání? Cítíte se vyčerpaní? Máte pocit, že je toho na vás moc? Nemáte už radost z práce? V práci jen přežíváte a nesměřujete k cíli? Odpověděli jste si kladně na tyto otázky? Pak je na čase zamyslet se, jestli netrpíte syndromem vyhoření.

Pěstování žampiónů

Pěstování žampiónů

Pokud dostaneme chuť na žampióny, nemusíme pro ně vyrazit jen na louku nebo do obchodu. Daleko větší požitek budeme mít, pokud si tyto houby vypěstujeme sami. Není to žádná věda.

Deprese

Deprese

V dnešní době slyšíme ve svém okolí často kdekoho říkat, že má depresi, častěji spíše depku. Dokonce se zdá, že se tohle sousloví stalo jakousi módou, a kdo nemá depku dostatečně často, jako by ani nebyl. Deprese je ovšem ve skutečnosti závažné onemocnění celého organismu.

Co je to vlastně ofsajd?  Aneb jemné vysvětlení zejména pro ženy.

Co je to vlastně ofsajd? Aneb jemné vysvětlení zejména pro ženy.

Ofsajd je pro mnohé ženy jen záhadné slůvko, které se často vyslovuje při sportovních přenosech. Pokud je to váš případ a chcete nečekaně překvapit vašeho přítele či manžela skvělou orientací ve sportovní terminologii, je dnešní článek určen právě vám. Vše vám o ofsajdu jednoduše vysvětlíme. Sportovní odborník, kterého máte doma, určitě ocení, že se zajímáte o jeho hobby.

Proč se slaví 1. máj jako svátek práce?

Proč se slaví 1. máj jako svátek práce?

Když se řekne první máj, mladší z nás si tento den spojí s polibky pod rozkvetlým stromem a starším vytanou na mysl povinné oslavy minulého režimu, připomenou si bolševické tajemníky na tribunách a velké portréty zakladatelů "vědeckého komunismu", nesené průvodem. V dnešním článku zapátráme v historii a podíváme se, proč se svátek práce slaví právě tento den.

Baví vás práce? Pozor na workholismus!

Baví vás práce? Pozor na workholismus!

O tom, kdo žije svou prací a je jí plně oddán, často řekneme, že je workholik. Označení workholik dokonce mnohdy vyzní jako lichotka. Ale workoholismus je nemoc a postiženému může rozvrátit celý život.

Jak jsme na tom s inteligencí?

Jak jsme na tom s inteligencí?

Inteligence je slovo, s nímž se setkáváme téměř denně. Inteligentní chování je předpokladem úspěchu v práci, inteligenci požadujeme od svého partnera. Hodnotíme ji vesměs pozitivně. Co to ale inteligence vlastně je a jak se dá měřit?

Co ano a co ne při pohovoru

Co ano a co ne při pohovoru

Ucházíte se o pracovní místo a chystáte se na pohovor? Kromě všeobecně známých doporučení, jak se při setkání s personalistou chovat, co si obléci a jak napsat životopis byste se měli připravit, na co se Vás personalista pravděpodobně zeptá. Zároveň je dobré znát, které otázky jsou nepřípustné. Přinášíme Vám jejich přehled.

Deset nejčastějších předsudků

Deset nejčastějších předsudků

Máte někdy pocit, že vás druzí obelhávají? Víte ale, že člověk, který vás velmi pravděpodobně nejčastěji obelhává, není nikdo jiný, než vy? Přečtěte si deset nejčastějších předsudků, jimiž si lidé sami sobě něco nalhávají. Pokud se vám podaří vyhnout se jim, ušetříte si v životě nejeden problém.

Jak je to s přestupným rokem?

Jak je to s přestupným rokem?

Na dnešek připadá poměrně vzácný den, s nímž se setkáme jen téměř každé čtyři roky. Dnešek, 29. únor, je nazýván přestupným dnem, je to tedy 366. den v roku. Pojďme prozkoumat, co lidi vedlo k tomu přestupný rok zavést.

Fair Trade

Fair Trade

Fair Trade je alternativní přístup ke konvenčnímu mezinárodnímu obchodu, který klade důraz na sociální a ekologický rozměr výroby a obchodu. Je to obchodní partnerství, jehož cílem je udržitelný rozvoj pro znevýhodněné výrobce převážně ze zemí "globálního Jihu" ? Afriky, Latinské Ameriky a jižní a jihovýchodní Asie.

Svatého Valentýn, historie a legendy

Svatého Valentýn, historie a legendy

Svátek zamilovaných se slaví každý rok 14. února, v den, kdy má svátek Valentýn. Mnoho lidí hledá původ tohoto svátku v USA, to je však omyl. Valentýn je totiž historicky doložená postava. Proto je tento svátek stejně významný jako jiné historická výročí. V České republice má poměrně mladou tradici. Zamilovaní lidé si tento svátek užívali poprvé až po pádu totalitního režimu, po roce 1989.

Magdalena Dobromila Rettigová

Magdalena Dobromila Rettigová

Magdalena Dobromila Rettigová, dívčím jménem Artmanová, byla česká buditelka a spisovatelka, autorka kuchařek, básní, divadelních her a krátkých próz. Dodnes je známa především jako autorka knihy Domácí kuchařka.

Příliv a odliv

Příliv a odliv

Tento jev souborně nazývaný slapový vzniká jako důsledek působení gravitace a vzájemného pohybu Země, Měsíce a Slunce. Můžeme ho definovat jako periodické zvedání a klesání mořské hladiny oproti průměrné poloze hladiny v oceánech. Přiliv a odliv vysvětlil již anglický fyzik Isaak Newton (1642-1727).

Udělejte něco ušlechtilého, darujte krev!

Udělejte něco ušlechtilého, darujte krev!

Napadlo Vás někdy, že byste mohli darovat krev? Ne? Či snad ano, ale nějak nebyl čas? Nebo jste tak úplně nevěděli, do čeho jdete a báli jste se neznámého? Ať už tak nebo tak, v tomto článku se Vás pokusíme motivovat, abyste jeden z opravdu ušlechtilých činů uskutečnili. Věřte, že ze sebe budete mít opravdu dobrý pocit.

Zimní slunovrat

Zimní slunovrat

Tento den je nejkratší, noc nejdelší a v poledne je Slunce z celého roku nejníže nad jižním obzorem. Od tohoto okamžiku se den prodlužuje, noc zkracuje a Slunce je v poledne každým dnem výš a výš. To je obvykle vše, co si o zimním slunovratu pamatujeme. Jelikož nastal právě dnes, pojďme se mu podívat trošku více na zoubek.

Dárky na poslední chvíli II. ? což takhle dát si masáž?

Dárky na poslední chvíli II. ? což takhle dát si masáž?

Navazujeme další várkou inspirace pro (nejen) vánoční dárky. Dnešními tipy můžete obdarovat nejen muže, ale skvělý zážitek si vychutná třeba Vaše maminka, babička, sestra nebo kamarádka.

Dárky na poslední chvíli ? netradiční adrenalin

Dárky na poslední chvíli ? netradiční adrenalin

Do Vánoc zbývá necelý týden a Vám ještě pořád chybí nějaké dárky? Nabízíme Vám malou inspiraci, jak Vašeho přítele, manžela, bratra nebo kamaráda potěšit netradičním dárkem, na který opravdu hned tak nezapomene.


Zpět na přehled kategorií