Žonglování

Žonglování

Určitě jste již mnohokrát obdivovali klauna v cirkuse, který s neuvěřitelnou lehkostí a elegancí vyhazoval a chytal nejen míčky, ale i jiné předměty. Každého jistě napadlo, že je obtížné se něco takového naučit. Nebo je to jinak? Pojďme se na žonglování podívat zblízka.

Název žonglování pochází z latiny ? juggling vzniklo z latinského jaculator (člověk, který vyhazuje).

Lidé mají neustálou touhu si hrát. Ale nejen to ? chtějí své hry zdokonalovat, zvládnout stále obtížnější, stavět si vyšší a vyšší překážky a překonávat je. Příkladem toho je právě žonglování.

Tato zábava ovšem vyžaduje tvrdý trénink, v němž tříbíme postřeh, šikovnost i trpělivost.

Historie žonglování

První zprávy o žonglování jsou staré asi čtyři tisíce let. Nejstarší zmínka pochází z egyptské hrobky Beni-Hassana. Na nástěnné malbě jsou zobrazeny ženy žonglující se dvěma míčky. Tato malba byla vytvořena přibližně dva tisíce let před naším letopočtem. Další historickou baštou žonglérů byl dálný východ. V asijských zemích a zejména v Číně bylo žonglování považováno za meditační cvičení pro sladění práce duše a těla. Z Číny pochází jedna z nejstarších žonglovacích pomůcek ? diabolo. V Evropě žonglovali například staří Řekové, ale zejména Římané, speciálně za vlády Julia Ceasara.

Žonglovat je možné snad opravdu se vším

Žongléři ve snaze zaujmout hledají další a další předměty, s nimiž by bylo možné překvapit stále náročnější publikum. Podívejme se na některé předměty, s nimiž lze žonglovat:

 • Míčky ? míčky jsou základní pomůckou každého žongléra. Měly by dobře sednout do ruky a mít i vhodnou hmotnost. Každý začátečník se snaží zvládnout nejprve tři míčky a pak postupně přidává další.
 • Kruhy ? jsou také určeny spíš pro začátečníky. Žonglování se snadno učí a výsledek je efektní.
 • Talíře ? opět snadné na naučení. Pro trénink se samozřejmě používají talíře z plastu.
 • Yo Yo ? dříve jen dřevo na provázku, které jezdí nahoru a dolů. S dnešními dokonalými nástroji lze ale provádět obdivuhodné triky.
 • Kužely ? žonglování s kužely je považováno za královskou disciplínu, protože je třeba ohlídat ještě rotaci kuželu kolem své osy.
 • Fireshow ? hra s ohněm je určena opravdu jen pro pokročilé žongléry.
 • Foodbag (hakisak) ? tento malý a měkký míček je oblíbený mezi mladými. Používá se jen jeden a triky se předvádějí pomocí kopů. A že jsou to triky mnohdy opravdu působivé.
 • Flowerstick ? hůlky, které jsou na koncích opatřeny ozdobným roztřepením působícím jako květ.
 • Cigar boxes ? jde vlastně o krabičky kvádrového tvaru historicky vycházející z krabiček na doutníky. Dnes se dělají jen pro žonglérské účely a triky s nimi jsou opravdu efektní.
 • Phone spinning ? žonglování s mobilem
 • Pen spinning ? žonglování s propiskou

Jak začít?

Zaujali jsme vás a chcete začít žonglovat? Pak mějte na paměti, že nejjednodušší je začít žonglovat s míčky. Naučit se ovládat tři míčky je poměrně jednoduché, ale pět míčků vás bude spolehlivě poslouchat až za týdny nebo dokonce měsíce tréninku. Doba na naučení je velmi individuální. Potřebujete motivaci? Pravidelně se konají srazy žonglérů, kde se můžete učit od zkušenějších. I na internetu najdete specializované weby s touto tématikou. Nezbývá než popřát hodně trpělivosti.

?Kolik žonglérů je potřeba na výměnu žárovky??
?Jeden. Ale potřebujete nejméně tři žárovky.?

Hodnocení:   
 • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: