Zlatá pravidla na sjezdovky

Zlatá pravidla na sjezdovky

Jak je tomu každoročně, i letos přiláká nadcházející zima na sjezdovky desetitisíce lyžařů a snowboardistů. A jako každoročně dojde na sjezdovkách ke zbytečným úrazům. Velmi výrazný podíl na nich mají kolize. Přitom si stačí uvědomit několik jednoduchých pravidel pro pohyb na sjezdovce a mnohým lze předejít. My vám tato pravidla přinášíme.

Helma je samozřejmostí

Lyžařské helma je sice investicí navíc, ale dnes se dá považovat za nezbytnost. Úrazy hlavy patří k nejhorším a nevyhne se jim ani sebezkušenější lyžař. Podcenění situace a absence helmy může způsobit tragédii.

Nechte seřídit vázání

Přestože máte pocit, že se vaše hmotnost během roku nezměnila, nechte si před prvním vstupem na sjezdovku seřídit vázání. Servisy tohoto typu jsou v lyžařských střediscích v hojném počtu a seřízení je otázkou několika minut. Vázání, které bylo celé léto uložené ve sklepě, mohlo změnit vlastnosti a vaše hmotnost se mohla konec konců změnit také.

Na svahu zastavujte a zatáčky ?pod?

Chcete-li zastavit blízko skupinky kamarádů, udělejte to vždy pod ní. V případě pádu si sice možná natlučete, ale nezpůsobíte hromadnou kolizi. Totéž platí o změně směru jízdy.

Buďte viditelní

Tohle pravidlo se týká zaprvé volby barev lyžařského oblečení. Volte výrazné barvy, které ostatní uvidí a s dostatečným předstihem si vás všimnou. A zadruhé ? pokud na sjezdovce zastavujte, tak jen na širokých a přehledných místech, kde mají projíždějící lyžaři možnost se vám bezpečně vyhnout. Pokud upadnete na nepřehledném místě, co nejrychleji se přesuňte mimo sjezdovku.

Pauzy jsou prevencí proti únavě

Pravidelné přestávky se sice mohou zdát zbytečné, ale pokud je vynecháte, riskujete chyby způsobené únavou. Čtvrthodinka na vypití horkého čaje je nejen příjemným zahřátím, ale i potřebným odpočinkem pro namáhané svaly.

Dívejte se, pak teprve jeďte

Než se rozjedete na sjezdovku, podívejte se nahoru proti svahu. Pro rychle jedoucího lyžaře, který z dálky registruje, že stojíte, může být váš manévr natolik nečekaný, že se vám už nedokáže vyhnout. V případě takové srážky jste jejím viníkem vy.

Pomalejší má přednost

Pokud jezdíte rychle, je vaší povinností vyhnout se pomalejším. Podle pravidel sjezdovky má pomalejší přednost. Jinak to ani být nemůže. Na rozdíl od řidiče auta, nevidí lyžař za sebe.

Nepřeceňujte se

Jezděte jen tak rychle a na takových sjezdovkách, která bez problémů zvládnete. Čím vyšší rychlost, tím jsou následky úrazu horší.

Alkohol jen velmi opatrně

Horký grog či ?svařák? sice zahřeje, ale také zvýší chuť riskovat a závodit, zmenší naše orientační schopnosti a zpomalí reflexy. Určitě není dobrý nápad to s počtem takových posilnění přehnat nebo se dokonce opít.

Na závěr vám o letošní zimě přejeme co nejvíc bílých dní, krátké fronty u vleků, prostě příjemné a pohodové zimní radovánky na horách.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: