Zimní slunovrat

Zimní slunovrat

Tento den je nejkratší, noc nejdelší a v poledne je Slunce z celého roku nejníže nad jižním obzorem. Od tohoto okamžiku se den prodlužuje, noc zkracuje a Slunce je v poledne každým dnem výš a výš. To je obvykle vše, co si o zimním slunovratu pamatujeme. Jelikož nastal právě dnes, pojďme se mu podívat trošku více na zoubek.

Zimní slunovrat je astronomický termín pro okamžik, kdy Slunce má vzhledem ke světovému rovníku nejmenší deklinaci. Slunce se při svém zdánlivém pohybu dostane do nejvyšších jižních zeměpisných šířek, "zastaví" se nad obratníkem Kozoroha a pak se začne opět vracet přes rovník k obratníku Raka (letní slunovrat). Na severní polokouli nastává zimní slunovrat obvykle 21. prosince, přičemž přesný čas se mírně mění.

Co platí o zimním slunovratu?
  • Na rovníku Slunce vychází nejjižněji z celého roce. Potom jde po jižní obloze, kde v poledne dosáhne maximální výšky a zapadne opět na nejjižnějším místě v celém roce.
  • Na severním polárním kruhu se Slunce v poledne dotkne horizontu, aniž by vyšlo.
  • Na jižním polárním kruhu se Slunce o půlnoci dotkne horizontu, aniž by zapadlo.
  • Na severním pólu je Slunce po celých 24 hodin nejvíce pod horizontem - probíhá polární noc.
  • Na jižním pólu je Slunce po celých 24 hodin nejvíce nad horizontem - probíhá polární den.

Střídaní ročních dob, slunovraty i rovnodennosti souvisí se sklonem zemské osy vzhledem k rovině oběhu Země kolem Slunce (ekliptice), nikoliv se vzdáleností Země od Slunce, jak je to často mylně vykládáno. Během zimního slunovratu se sice Země na své oběžné dráze kolem Slunce nachází v nejmenší vzdálenosti, ale severní polokoule je nejvíce "odkloněna" od Slunce.

Legendy a zvyky spojené se zimním slunovratem

Podle staré pohanské legendy se 21. prosince slaví zrození nového Slunce. Porodila jej Matka příroda a pro nás to znamená, že se opět vrátí harmonie, projevující se jako život.

V angličtině je tento den známý též jako Yule nebo Midwinter (střed zimy) a je zasvěcený Slunci, bouři a božstvům ohně. Venku jsou páleny velké ohně a v domácnostech hoří "vánoční polena" (Yule log), aby se znovu zapálilo zmírající Slunce a vrátilo se v celé své jasnosti na severní oblohu.

Uhlíky a popel z ohňů se používaly jako talisman proti blesku a ohni. V mnoha částech staré pohanské Evropy bylo zvykem zdobit na počest bohů živé stálezelené stromy (znesvěcením této původní zvyklosti je poražení stromku a jeho ozdobení a umístění v domě). Den zimního slunovratu se spolu s letním slunovratem pokládá za nejvhodnější dobu k řezání jmelí.

A jak je to letos?
Zimní slunovrat proběhne letos přesně 22. 12. 2006 v 1 h 22 min 06 s SEČ, Slunce vstupuje ze souhvězdí Střelce do souhvězdí Kozoroha.

Saturnálie

U Římanů je svátek zimního slunovratu nazýván Saturnáliemi a je zasvěcen původně etruskému otci bohů, Saturnovi, který u Římanů získal atributy božstva hojnosti, polního hospodářství, sklizně a úrody. Saturnálie se vyznačovaly nevázaným veselím, radovánkami a hodováním, jako vzpomínka na "zlatý věk" Saturnova panování, kdy bylo všeho dostatek, tedy na léto, a bylo pronášeno přání, aby se tento "zlatý věk" na jaře opět vrátil.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: