Ženšen

Ženšen

Všehoj ženšenový (krátce ženšen) je trvalka, která se v léčitelství používá již více jak 5 tisíc let. Původem je z Číny, ale můžeme ji nalézt i v Korei, Sibiři a v Severní Americe. V překladu ženšen znamená "síla země v podobě člověka". Tvar kořene totiž připomíná lidské tělo.

V dávné minulosti byly kořeny ženšenu vyvažovány zlatem a vlastnit je mohli pouze čínští císaři a nejvyšší šlechta.

Popis

Stonek je vysoký 30 až 60 centimetrů. Listy jsou dlouhé a řapíkaté. Květy má ženšen zelenobílé a plody jasně červené. Tato rostlina je citlivá na změny přírodních podmínek, proto jsou velké problémy s jejím pěstováním.

V současné době ženšen z volné přírody vymizel a je zapsán v seznamu ohrožených druhů. Pěstuje se na plantážích za pomoci moderní technologie. Na trhu je k dostání více druhu ženšenu (korejský, čínský, americký a sibiřský) ? všechny patří do skupiny Aralaceae.

Čínský ženšen

Je drahou a žádanou rostlinou. Je považován za standard ženšenu a věhlasné firmy ho používají pro výrobu skoro všech svých léků.

Korejský ženšen

Jeho účinky jsou ještě silnější než ženšenu čínského. To však platí jen u rostlin přírodně sbíraných.

Americký ženšen

Roste v Kanadě a USA. Obsahuje pouze třetinu účinných látek než pravý ženšen.

Sibiřský ženšen

V případě této rostliny nejde o ženšen, i když patří do stejné čeledi. Jeho kořen je dřevnatý a neobsahuje aktivní léčivé látky. Přesto je sibiřský ženšen kvalitní rostlina s podobnými účinky jaké mají její jmenovci.

Čím ženšen prospívá

Ženšen působí stimulačně a relaxačně na centrální nervový systém. Působí podobně jako adrenalin ? podporuje srdeční činnost, zlepšuje střevní peristaltiku, snižuje hladinu krevního cukru a pomáhá organismu mobilizovat energii k zvládnutí fyzicky i psychicky náročných situací, krátkodobě zlepšuje koncentraci, posiluje životní sílu a vitalitu. Čínští lékaři ho používají k léčbě nechutenství, nespavosti, zapomnětlivosti, celkové slabosti a ochablosti.

Ženšen působí jako stimulant endokrinních žláz, zlepšuje vstřebávání vitamínů a minerálů. Kořeny ženšenu obsahují uhlohydráty, tuky, bílkoviny, oleje, vitaminy, minerály, oleje a početnou skupinu glykosidů. Ženšen se dá obvykle sehnat v podobě čajů, sirupů, extraktů, tinktury, přidává se do kosmetických mastí a krémů. Zvyšuje celkovou fyzickou a psychickou výkonnost, je tedy vhodný také pro rekonvalescenty, sportovce a studenty.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: