Zdravý spánek

Zdravý spánek

Spánek je jednou ze základních lidských potřeb, pro člověka je stejně důležitý jako vzduch, potrava nebo tekutiny. Nedostatek spánku dokonce přivodí smrt dříve než hladovění. Spánku v průměru věnujeme šest až osm hodin denně, je to ovšem velmi individuální.

Klidný a ničím nerušený spánek není pro každého člověka úplnou samozřejmostí. Jen malé procento lidí ulehá večer do postele, upadne do hlubokého spánku a ráno po cca 7 – 8 hodinách se probouzí svěží a odpočaté.

Během spánku odpočívají svaly a vnitřní orgány, jejichž funkce se výrazně zpomaluje. Spánek je zejména důležitý pro mozek, obnovují se všechny chemické látky, které jsou pro správnou činnost mozku nezbytné, a třídí a zpracovávají se všechny nové informace, kterých jsme v bdělém stavu nabyli.

Poruchy spánku

Dlouhodobými poruchami spánku trpí až třetina lidí. Při nespavosti mají potíže s usnutím, často se v noci probouzejí a už nejsou schopni znovu usnout. Při nadměrné denní spavosti je přepadá spánek kdykoliv během dne.

Nespavost

Nespavost je charakterizována jako komplex symptomů, který zahrnuje problémy s usínáním, udržením spánku, zkrácením doby spánku nebo jeho častým přerušováním. Výskyt nespavosti v obecné populaci se pohybuje mezi 10 až 15 %.

Spánková apnoe

Syndrom takzvané spánkové apnoe je běžná a přitom velmi nebezpečná a podceňovaná. Spáč při ní ve spánku až stokrát za noc na několik sekund přestane dýchat. Tím se zhoršuje okysličení mozku a srdce. Postihuje každého dvacátého člověka. Onemocnění se dá poměrně úspěšně léčit pomocí dýchací masky, která upravuje tlak v dýchacích cestách.

Chrápání

Chrápání - hlasité dýchání způsobené vibracemi měkkého patra, není jen společenský problém, ale nemoc. V populaci chrápe přibližně 25 % mužů a 15 % žen. Hlasitý spánek bývá často signálem jiného onemocnění, např. vysokého krevního tlaku, obezity, chronické rýmy nebo syndromu spánkové apnoe.

Vyšetření ve spánkové laboratoři

Pokud máte podezření, že trpíte některou poruchou spánku, měli byste se nechat vyšetřit ve spánkové laboratoři. Těch je v České republice 15.

Základem pro správnou diagnózu spánkové poruchy zůstává rozhovor s pacientem, ale i jeho ložnicovým partnerem, neboť některé příznaky si pacient sám neuvědomuje. Často lze stanovit diagnózu a zahájit léčbu již na základě tohoto rozhovoru, jindy je nutné další vyšetření ve spánkové laboratoři. Tam je základním vyšetřením tzv. polysomnografie, což je celonoční vyšetření, při němž se sleduje řada parametrů organizmu.

Pro potřeby diagnózy syndromu spánkové apnoe se navíc sleduje proud dýchaného vzduchu před nosem a před ústy, dýchací pohyby hrudníku a břicha, nasycení krve kyslíkem, EKG. Takto lze sledovat i svalovou aktivitu končetin. Současně je pacientovo chování zaznamenáváno na digitálním videu.

Zásady zdravého spánku
 • uléhat ke spánku i vstávat v pravidelnou denní dobu bez ohledu na to, jestli je pracovní den nebo volno
 • nechodit spát během dne
 • postel používat pouze ke spánku a sexu a zůstávat na lůžku jen po dobu spánku
 • jít spát přiměřeně fyzicky i psychicky unavený
 • před spaním se nepřejídat, pokud možno tři hodiny před spaním vůbec nejíst
 • zajistit přiměřenou pohybovou aktivitu během dne, ale ne těsně před spaním
 • pokud neusneme do 30 min, měli bychom vstát a věnovat se nezajímavé monotónní činnosti
 • před spaním nepožívat kávu, čaj (ani další potraviny obsahující kofein) ani alkohol
 • nekouřit před spaním, při probuzení ani v průběhu noci
 • spát ve vyvětrané, nehlučné a klidné místnosti, v které je 17-21° C
 • zajistit barevně, esteticky a ergonomicky příjemnou ložnici a lůžko, vyhnout se alergickým materiálům
 • při poruše zejména usínání potlačit negativní myšlenky rušící spánek a usínání

Z mytologie

Hypnos

Hypnos

Hypnos byl v dobách antiky pro Řeky a Římany bohem spánku a spánek sám. Byl synem bohyně noci Nykty a bratrem boha smrti Thanata. Se svou matkou přicházel každé noci na svět a na všechno živé sesílal spánek. Lidem posílal sny, a zbavoval je tak útrap a starostí. Nikdo nemohl odolat jeho moci, dokázal uspat i samotného boha Dia.

Morfeus

Morfeus byl bohem snů. Zjevoval se lidem ve spánku, po odchodu svého otce Hypna. Svou vlastní podobu měl, jen když odpočíval – Řekové a Římané si ho představovali jako štíhlého mladíka, zpravidla s malými křídly na spáncích. Je zobrazován na četných antických vázových malbách a zejména v reliéfech na sarkofázích, většinou bývá provázen svými dvěma bratry.

Nyx

Nyx byla dcerou prvopočátečního Chaosu, bohyně nocí a zosobněná noc. Když Titán Kronos vzal svému otci Úranovi vládu nad světem, za trest zrodila zástup strašných bohů – mezi nimi boha spánku a snů Hypna. Zobrazována bývá jako žena v temném rouchu se zahalenou tváří.


Hodnocení:   
 • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: