Žárlivost ? mor vztahu

Žárlivost ? mor vztahu

Žárlivost zažil na vlastní kůži téměř každý z nás. Pokud je to chvilková záležitost a naše pocity nejsou nijak zdrcující, může být žárlení i ku prospěchu vztahu. Chorobná žárlivost je ale naopak morem každého partnerského vztahu.

Postupně, ale důkladně vztah rozloží a zničí. Tam, kde byla láska a zalíbení, je najednou strach a výčitky. Pokud ve vztahu trpíte žárlivostí, nesnažte se vyléčit pouze její následky. Snažte se nejprve zjistit, proč vlastně žárlíte. Pokud naleznete její příčiny, můžete proti ní bojovat a zvítězit. Proč tedy žárlíme a co s tím dělat?

Příčiny žárlivosti

Nedostatek sebedůvěry

I když vypadají mnozí žárlivci značně sebevědomě, ve skutečností trpí pocity méněcennosti. Jsou závislí na mínění okolí a mají obrovskou potřebu být milováni. Bojí se srovnávání s ostatními a mají strach, že druzí by mohli být přitažlivější, chytřejší nebo zábavnější a že by už oni sami partnerovi nemuseli stačit. Protože si nevěří, jsou velmi sebekritičtí. Za nejlepší uznání považují lásku svého partnera. I když je ale partner miluje, o jeho důkazech lásky pochybují a z pochybností se stává podezření vedoucí k obviňování. Postupně mohou začít žárlit nejen na lidi, ale i na partnerovy koníčky a věci, které má rád.

Strach z konkurence

Příčinou žárlivosti může být také strach, že partner nebude schopen čelit konkurenci. Pokud chodí žena výhradně v sexy oblečení, má její muž obavy z mužů, kteří budou se ženou flirtovat.

Sobeckost

V pozadí žárlivosti někdy vystupuje sobeckost. Dotyčný si přeje být za každou cenu středem pozornosti. Pokud tomu tak není, zuří a dává to najevo. Tito lidé se nenaučili dělit se s druhými a nejdůležitější pro ně je, co chtějí oni sami, ne ti druzí.

Důkaz věrnosti neexistuje

Neexistuje žádný důkaz věrnosti, který by bylo možné žárlícímu předložit. Žárlivec si začíná svého partnera představovat ve smyšlených situacích a mnohdy ho svými scénami do cizí náruče pošle.

Určitá míra žárlivosti ke zdravému vztahu patří. Každý přece žárlí, jen se to nesmí vymknout z ruky. Když někdo k někomu patří, neznamená to, že ho ten druhý vlastní. Základem dobrého partnerského soužití je oboustranná důvěra. Mluvte pokud možno klidně se svým partnerem o svých citech k němu a o strachu z toho, že vás opustí. Tímto klidným jednáním se vyhnete výčitkám a obviněním, protože scénami a vyčítáním ho ženete do opozice.

Chorobná žárlivost

Vzniká, i když k ní partnerovo chování nezavdává příčinu. Žárlivec promítá své paranoidní podezření na věrného partnera a nechápe, že nemá vlastně žádné opodstatnění. Jde o obsesivní jednání založené na paranoiditě (podezíravosti, vztahovačnosti), jejíž příčinu lze hledat v nejistém dětství.

Jak na žárlivost

  • Pokud žárlíte, je důležité si uvědomit, že ten, kdo má problém, jste vy.
  • Pokud vás popadne záchvat žárlivosti, zkuste nějakou dobu počkat, než cokoliv začnete řešit. Zatímco budete tiše bojovat se svými pocity, naučíte se je překonávat a postupně se budete zdokonalovat.
  • Uvědomte si, že partner není něco, co vlastníte, a že láska je především svoboda nechat druhého žít.
  • Nejednejte se svým partnerem jako s věcí.
  • Nevyužívejte triky a manipulace, aby jste jej k sobě připoutali.
  • Nečiňte svého partnera jediným středem svého života. Mějte své koníčky, věnujte se svým přátelům.

Několik citátů na závěr

Muži žárlí na své předchůdce. Ženy žárlí na ty, co přijdou po nich. (Marcel Achard)

Žárlivost je saň, která se krmí nejistotou a pase pořád po nových soustech neklidu a trápení. Jakmile jí dáme jistotu, buď umře hlady nebo nás v zuřivosti rozsápá. (Francois de la Rochefoucauld)

Muž žárlí, když miluje, žena i když nemiluje. (Immanuel Kant)

Žárlivost má kořeny spíš v egoismu než v lásce. (Henry Wadsworth Longfellow)

Člověk není nikdy žárlivější, než když sám začíná v lásce ochabovat. Pak už nevěří tomu druhému, protože cítí, jak málo se dá věřit jemu samému. (Franz Grillparzer)

Žárlivost je láska těch, kteří milují jenom sebe. (Walter Benjamin)

Čím pěknější jablíčko poznání, tím ošklivější červ žárlivosti, kterého s ním polknete. (Ladislav Muška)


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: