Zahrajte si sudoku

Zahrajte si sudoku

Hra sudoku dosáhla v posledních letech nebývalé popularity. Jde vlastně o znovuobjevení staré hry, jejíž předností jsou jednoduchá pravidla, díky nimž ji může hrát každý.

Pravidla sudoku

Pravidla sudoku jsou všeobecné známá, přesto si je připomeneme. Ve čtvercové tabulce (nejčastěji) o rozměrech 9×9 jsou předepsána některá jednociferná čísla. Je na řešiteli, aby doplnil tabulku tak, aby se v žádném řádku, sloupci ani malém čtverci neopakovala žádná číslice.

Jak na to?

Neexistuje univerzální postup, jak sudoku řešit. Přístupy jsou ale možné v zásadě dva. Buď postupujeme po jednotlivých číslech, hledáme políčko, do nějž můžeme zkoumanou číslici najisto vepsat. Druhou možností je zkoumat jednotlivé řádky, sloupce a malé čtverce (obvykle ty, které již obsahují co možná nejvíce čísel) a do nevyplněného políčka vepsat chybějící číslici.

Historie sudoku

Se vznikem sudoku to není zcela jasné. Je známo, že podobná hra se hrála původně v Japonsku. V 18. století švýcarský matematik Leonardo Euler vymyslel hru, která se sudoku významně podobala, hrála se na ploše 9×9 s vyznačenými menšími čtverci 3×3. Do čtverců se ale nevpisovala jednociferná čísla, nýbrž písmena. Jinou variantou pravidel bylo, že v každém řádku, sloupci i menším čtverci musel být součet čísel shodný. Úlohy v podobném duchu vycházely v deníku Le Siècle v roce 1892.

Dalším, kdo zasáhl do dějin sudoku, byl Howard Garns, který ji v roce 1979 upravil do dnešní podoby, zveřejnil a nazval ji Number Place.

Naše úspěchy v sudoku

V sudoku se konají rozličné turnaje, kde záleží na rychlosti a správnosti řešení. Pravidelně se koná i mistrovství světa v této hře. Vítězkou prvního mistrovství světa v sudoku se stala česká reprezentantka Jana Tylová.

Sudoku na Novém věku

Ode dneška si můžete zahrát sudoku i na webu www.novyvek.cz. K dispozici jsou různé obtížnosti zadání, program měří i váš čas. A pokud vám to ze začátku nepůjde, pamatujte, že nikdo učený z nebe nespadl a že tréninkem se můžete hodně zdokonalit.

Příjemnou zábavu.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: