Zahrajte si: petanque

Zahrajte si: petanque

Dnešním dnem začíná náš nový nepravidelný seriál o hrách všeho druhu. Každého, kdo si rád hraje může inspirovat k vyzkoušení nové hry, soutěže, sportu. Budeme se věnovat aktivitám netradičním, které jsou ale vhodné pro co nejširší okruh zájemců. Dnes začínáme s hrou původem francouzskou, a tou je petanque.

Jak už bylo řečeno, má petanque svůj původ ve Francii, konkrétně ve francouzském středomoří. Původní název je Jeu de boules a ve Francii ji můžete sledovat snad v každém parku. Tento název v překladu znamená hra s koulemi a její nejznámější formou je právě pétanque.

Její původní počátky sahají dokonce do starověku a svou podobu získala ve starém Římě. První oficiální pravidla byla vydána roku 1907 a první dlouhodobá soutěž byla uspořádána roku 1910, kde jinde než ve Francii.

Kolik hráčů hraje

Dvě družstva po 3 hráčích, tzv. triplettes (každý má 2 koule) nebo dvě družstva po 2 hráčích, tzv. doublettes (každý 3 koule), popřípadě jeden hráč proti jednomu, tzv. tete a tete (každý tři koule).

Jak se hraje

Petanque se hraje s menšími kovovými koulemi. Cílem je hodit kovovou kouli co nejblíže malé dřevěné kuličce, tzv. košonku.

První družstvo je vylosováno hozením mince. Libovolný hráč z vylosovaného družstva vybere startovní místo a na zem nakreslí kruh, ve kterém bude stát. Ten by měl být o průměru 35 až 50 cm.

Začínající hráč potom hodí košonk do vzdálenosti 6 m až 10 m. Košonk nesmí být blíže jak 1 m k jakékoli překážce. Následně tento hráč hází svoji první kouli ? snaží se hodit co nejblíže ke košonku. Obě hráčovy nohy musí zůstat za čárou, dokud se koule nedotkne země.

Následně hází protihráč. Snaží se, aby jeho koule byla blíž košonku než koule soupeřova. To může udělat třemi způsoby:

  • přímým hodem se snaží umístit svou kouli co nejblíže košonku
  • snaží se vyrazit soupeřovu kouli, která je nejblíž košonku
  • snaží se zasáhnout košonk a posunout jej do takového místa, kde jsou vlastní koule blíže, než koule soupeřovy

Vždy hází družstvo, které prohrává až do doby než se ujme vedení nebo spotřebuje veškeré koule.

Když už družstvo nemá koule, hráči druhého družstva házejí své zbývající koule.

Body se počítají ve chvíli, kdy ani jedno družstvo nemá žádné koule. Vítězné družstvo získává jeden bod za každou kouli, která je blíže košonku než první nejbližší koule poražených.

Celkovým vítězem je družstvo, které získá celkové skóre 13 bodů.

Koule ke hře

Ke hře se používají kovové koule o průměru 70 až 80 mm. Váha koulí nesmí překročit 800 g. Košonk (též Jack či prasátko) je ze dřeva a jeho průměr se pohybuje mezi 25 a 35 mm.

Hřiště na petangue

Petangue se praktikuje na všech terénech. Při soutěžních kláních jsou hráči po schválení povrchu organizačním výborem a rozhodčími povinni střetnout se na určeném povrchu. Pro národní šampionáty a mezinárodní soutěže platí minimální rozměr hřiště 4 × 15 m. Při ostatních soutěžích mohou být po vzájemné domluvě tyto parametry změněny. Při rekreační hře se hřiště nevyznačuje.

Pro koho je hra určena

I když se dá této hře věnovat profesionálně v některém z klubů petanque, zahrát si může každý, kdo má soutěživého ducha a chce s přáteli strávit příjemné chvíle venku.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: