Vyrobte si mýdlo!

Vyrobte si mýdlo!

Vlastnoručně vyrobené a odlité mýdlo může být vhodným, originálním dárkem pro vaše blízké. Kromě toho je výroba mýdel pěkná a voňavá práce.

Trochu mýdlové historie

První záznamy o výrobě mýdla pocházejí z Babylónie přibližně z roku 2800 př. n. l. a víme, že bylo známo Féničanům kolem roku 600 př. n. l. V těchto případech se však mýdlo používalo pouze k čištění surovin potřebných k výrobě látek (např. vlny).

Mýdlo znali i Římané: Plinius starší popisuje výrobu mýdla z kozího loje a dřevěného popela. Nicméně pro osobní hygienu Římané mýdlo nepoužívali, přestože lázně navštěvovali velmi často.

Teprve když ve 2. stol. n. l. slavný římský lékař Galenos upozornil na očistné vlastnosti mýdla, začalo se mýdlo používat k osobní hygieně a mydlářství se stalo řemeslem. Proslulí byli byzantští mydláři, kteří už v 7. stol. zásobovali celý svět. Drahocenné zboží nevypadalo moc vábně. Bylo vyráběno z olivového oleje, vápna a louhu, který získávali z dřevného popela. Mýdlo bylo mazlavé, ne zrovna příjemně vonící, černé, hnědé nebo nazelenalé. Ale jeho dobré vlastnosti oceňovali králové i velmoži.

Výroba mýdla ? jak na to

Materiál

Mýdlová hmota (čirá nebo bílá), barva do mýdla, aroma do mýdla, umělohmotné či silikonové formičky (forma musí být pružná, aby se z ní mýdlo mohlo dobře vyloupnout), nádoba na rozehřátí mýdla, špachtle, sporák nebo mikrovlnná trouba, lednice.

Postup

Mýdlovou hmotu rozpustíme ve vodní lázni na max. 80°C, přibarvíme, přikápneme aroma a po důkladném promíchání lijeme do forem. Necháme úplně vychladnout a ztuhnout, poté vyklepneme z formy. Pokud je hotové mýdlo lepkavé, necháme ho na prkénku i několik dnů zaschnout.

Troška kreativity se hodí

Můžeme různě promíchávat různé barvy a vymýšlet různá duhová zabarvení. Do mýdel můžeme vkládat různé dekorační předměty ? kukuřici, kávová zrna, kamínky, mušle, umělé květiny. Do mýdla se dají vkládat i obrázky. Ta se tisknou na speciální průhlednou fólii v laserových tiskárnách.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: