Výhody kojení

Výhody kojení

Fakt, že kojení je pro zdravé novorozeně od zdravé matky ideální stravou v prvních měsících života, je už poměrně rozšířen. V čem spočívají jeho hlavní výhody oproti vyrobeným náhražkám mateřského mléka? Jsou nesporné a to jak pro matku, tak pro dítě. Pojďme si je rozebrat.

Imunita

V prvních týdnech a měsících života jsou látky obsažené v mateřském mléce těmi jedinými, které tělo bez výhrad přijme a nezačne si proti nim tvořit imunitu. Předčasně zatěžovaný imunitní systém dítěte může mít v budoucnu neblahé následky ? může se totiž aktivovat nepřiměřeně často, a způsobovat tím alergie.

Dostupnost a jednoduchost

Protože je malý človíček neustále se svou maminkou (nebo by alespoň být měl), je mateřské mléko neustále při ruce. Nezkazí se, nemůže být po záruční době, není třeba ho ohřívat, ani nemůže být příliš horké. Nezanedbatelný faktorem jsou také nulové náklady na kojení.

Psychika

Díky kojení dochází ke zvýšenému kontaktu mezi matkou a dítětem. Dítě lépe získává bazální jistotu. Vytváří se pevná citová vazba mezi ním a matkou. To v budoucnu posiluje zdravé sebevědomí dítěte.

Zdravotní výhody

Bylo prokázáno, že kojené děti mají nižší riziko mnoha nemocí, mimo jiné např. zánětu mozkových blan, celiakie, cukrovky, roztroušené sklerózy, průjmu, zánětu středního ucha a dalších.

Díky kojení, kdy dítě pravidelně saje, dochází k posilování svalů používaných později při řeči, ale také zubů. Dítě se také učí správně dýchat, díky čemuž se významně snižuje riziko uzavření dýchacích cest při spánku.

Nutriční výhody

Složení a objem mateřského mléka je proměnlivé, a to nejen v závislosti na věku dítěte, ale i na intervalech sání. Mění se dokonce v průběhu jednoho kojení. Množství i složení jsou pro dítě vždy optimální. S postupujícím věkem může množství mléka dosahovat až jednoho litru denně.

Výhody pro kojící matky

Matky, které kojily, mají snížené riziko některých chorob, zejména osteoporózy, cukrovky a rakoviny prsu a vaječníků. Trpí méně chudokrevností, děloha se po porodu rychleji vrací do původního stavu. Dále se prodlouží návrat menstruace a s ní spojených problémů. Také se snižuje pravděpodobnost psychických problémů a úzkostných stavů v souvislosti s mateřstvím.

Naštěstí osvěta posledních let nese své ovoce ? podle výsledků průzkumů plánuje v dnešní době své budoucí miminko kojit 90 % nastávajících maminek.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: