Vybíráme dětem zvířátko 3. ? suchozemská želva

Vybíráme dětem zvířátko 3. ? suchozemská želva

Dnes si řekneme něco o suchozemské želvě, která je dobrou volbou pro ty, jimž vadí hlasité nebo páchnoucí projevy zvířat nebo nemají čas na venčení. Další výhodou je, že při kontaktu s želvou nehrozí alergické reakce, které se projevují u huňatých mazlíčků.

Pořizujeme příslušenství

Než si přineseme želvu domů, je třeba jí přichystat bydlení. Ideální je terárium a v létě venkovní výběh. Terárium by mělo být dostatečně prostorné, mělo by měřit pětinásobek želvího krunýře nebo více. Na dno patří podestýlka. Dále želvě opatříme misku na jídlo a na vodu.

Protože jsou želvy teplokrevné, je třeba jim obydlí přihřívat a současně osvětlovat. V létě želvě stačí, když pokládáme na slunce, ale přes zimu se bez žárovky neobejdeme. Přímo pod lampu umístíme vyhřívací kámen, na kterém se želvy často a rády vyvalují. Nutnou součástí terária je nějaký úkryt, kde by mohla želva odpočívat.

Krmení

V přírodě se suchozemské želvy živí převážně rostlinnou potravou, i když si občas pochutnají i na žížale či slimákovi. Doma předkládáme želvě co nejpestřejší výběr zeleniny (salát, listy kedlubny, kapusta, zelí, rajče, okurka, mrkev) a ovoce (jablko, hruška, švestka, meruňka, broskev, banán). V zimě můžeme při nedostatku čerstvého ovoce krmit kompoty. V létě přidáme trávu, listy, květy ? nejvhodnější je pampeliška, jetel, vojtěška apod. Hlídáme, aby želva dostávala dostatek vápníku, potřebuje ho kvůli krunýři i kostem. Čas od času je dobré poskytnout želvě živočišnou stravu ? tvaroh, uvařený vaječný žloutek, libové hovězí maso.

Jak jí jídlo podávat? Potravu můžeme nastrouhat nebo nakrájet, ale je lepší želvu zvykat na okusování tvrdších kousků, protože si tím obrušuje horní čelist. V opačném případě, jí čelist časem přeroste, vytvoří se nevzhledný "zobák", který je nutné zbrousit, nejlépe u zkušeného veterináře. V dnešní době se dají pro želvy koupit i tzv. suchá krmení, namíchaná speciálně pro suchozemské želvy.

Koupání

Alespoň jednou týdně je vhodné želvu vykoupat ve vaničce s teplou vodou, naplněnou do takové výšky, aby jí zůstala hlava nad hladinou. Pak ji v teple osušit.

Péče o želvu

Želvu je třeba denně nakrmit, vymýt misky (na jídlo i na vodu), vyměnit vodu k pití, odstranit zbytky trusu a jídla z terária, zkontrolovat teplotu. Jednou za měsíc vyčistit terárium, vyměnit substrát. Jednou ročně je třeba vzít želvu na preventivní prohlídku k veterináři.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: