Vybíráme dětem zvířátko 2. ? rybičky

Vybíráme dětem zvířátko 2. ? rybičky

V druhém díle si povíme něco o rybičkách, které jsou nenáročné, tiché, vejdou se do každého bytu, nedělají hluk ani nepořádek.

Ale ? nemůžeme si je pohladit, mazlit se s nimi, hrát si, mluvit. Přesto chov rybiček přináší hodně radosti. Při sledování honících se rybiček a zelených rostlinek v akváriu si můžeme krásně odpočinout, relaxovat. Je to jako ponořit se do ticha pohádkového světa.

Pořizujeme příslušenství

Nejprve se musíme rozhodnout, zda si pořídíme akvárium sladkovodní nebo mořské.

Mořské akvárium vyžaduje určité chovatelské zkušenosti. Ryby i výbava jsou dražší, a stejně tak i péče o ně je mnohem náročnější. Oproti tomu sladkovodní akvárium je na péči nenáročné a i ryby jsou mnohem levnější.

Základní výbava

K základní výbavě pro sladkovodní akvárium (které je pro děti vhodnější) patří:

 • Osvětlení, které je pro ryby důležité stejně jako pro rostliny.
 • Vzduchovadlo, které vhání do vody kyslík.
 • Filtr udržuje vodu čistou a nezkaženou.
 • Ohřívač a termostat regulující teplotu vody.

Dále budeme potřebovat:

 • Rostliny slouží rybám jako přirozený úkryt a pomáhají okysličovat vodu.
 • Materiál pokrývající dno ? vhodný je hrubý, bílý písek, štěrk.
 • Dekorační materiál ? kameny, oblázky, mušle, kořeny.

Nesmíme zapomenout na čistič skla, kterým budeme odstraňovat povlak z řas na vnitřních stranách vodní nádrže. Filtr, kterým budeme čistit dno od zbytků potravy a rybích výkalů. Malou a větší síťku na odchyt ryb a na odstraňování mrtvých ryb. Nůžky k údržbě rostlin.

Obsazování akvária rybami

Při pořizování samotných rybiček musíme vybírat ty druhy, které se k sobě hodí. A také pozor na rozdílnou velikost ryb. Větší ryby si mohou ty menší splést s potravou.

Akvárium obsazujeme rovnoměrně vhodnými druhy ryb, které se od sebe liší podle toho, jak přijímají potravu a kde se nejčastěji pohybují.

 • Hladinové druhy: např. dania
 • Střední vrstvy vody: např. tetra
 • Ryby dna: např. pancéřníček, parmička.
 • Ryby všech pater: např. živorodka duhová, plata skvrnitá

Krmení

Čas krmení je jediný okamžik, kdy se rybičky o nás zajímají. Vyplavou ke hladině, hned jak vidí náš stín. Rybám dáváme potravy jen tolik, kolik dokážou v krátkém čase zkonzumovat. Krmíme pouze jednou denně. Přebytečné krmivo kalí vodu.

Krmení kupujeme hotové a sušené (granule, tablety, vločky, mražené), nebo živé (perloočky, nitěnky, které můžeme koupit v obchodě).

Péče o akvárium

Kontrolujeme a odstraňujeme odumřelé listy, odškrabujeme přerostlé řasy, čistíme světelný panel, čistíme filtr. Jednou měsíčně vyměňujeme pětinu vody. Při doplňování musí mít voda stejnou teplotu, jako ta v akváriu.

Denně ryby pozorujeme, zda nejsou nemocné. Při jakýchkoli pochybnostech, nemocnou rybu oddělíme od ostatních. Tím předejdeme nákaze na ostatní ryby. Stejně tak nově koupené ryby ponecháme raději pár dnů mimo od ostatních. Pro tyto účely se vyplatí pořídit si ještě jedno malé akvárium.

Přejeme vám hodně úspěchů a radostí při chování rybiček.


Hodnocení:   
 • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: