Vybíráme dětem zvířátko 1. ? úvod

Vybíráme dětem zvířátko 1. ? úvod

Dneškem otevíráme nový seriál, který je určen zejména pro rodiče, jejichž ratolest touží po domácím mazlíčkovi. Náš malý průvodce by měl pomoci v rozhodování a usnadnit výběr vhodného zvířete.

Pořízení zvířátka pro dítě může být skvělý nápad i pohroma pro domácnost. Závisí na mnoha okolnostech a rozhodně je třeba vše dobře předem rozmyslet. V první řadě je nezbytné, aby se na rozhodnutí podíleli a shodli všichni členové domácnosti. Zvířátko se dotkne života celé rodiny a ne každému se musí líbit, že se nový zvířecí kamarád bude volně pohybovat po domě, vydávat různé zvuky nebo pachy. Takže souhlas všech členů rodiny je prvním důležitým krokem.

Podle čeho zvířátko vybírat

Zdraví členů rodiny

Je třeba přihlédnout ke zdraví členům rodiny. Pokud někdo trpí alergií či astmatem, je nejlepší poradit se s lékařem. Alergeny jsou obsaženy v srsti a chlupech, v peří, v povrchových buňkách kůže, ve výkalu, ve slinách. Mezi nejbezpečnější zvířátka, co se alergie týče, patří nejspíš rybičky a vodní želvy.

Věk dítěte

Pokud chceme, aby se dítě o zvířátko staralo samo bez větší pomoci rodičů, vybíráme takové, které dítě ve svém věku může zvládnout.

 • 5?6 let: tropické sladkovodní ryby, andulka korela
 • 7?9 let: morče, myš, křečík, osmák, pískomil, kanárek
 • 10 let: želvy, větší papoušci, králík
 • 11 let: kočka
 • 12 let: pes (menší plemeno)
 • 13 let: čičila, křeček, nejedovatí ještěři, hadi, žáby

Čas, který můžeme zvířátku denně věnovat

 • Ryby a plazi: 30 minut denně, 30 minut týdně na údržbu nádrže, 1 hodina měsíčně na čistění akvária (výměna vody a čistění akvária ? častost výměny vody záleží na velikosti akvária, čím větší nádrž, tím je možná delší pauza mezi jednotlivými výměnami).
 • Ptáci: 1 hodina denně, 30 minut týdně na pravidelný úklid, 1 hodina měsíčně na větší úklid (záleží na velikosti ptáka a klece).
 • Hlodavci, králík, kočka: 1?2 hodiny denně, (koťata potřebují péči delší), 1?2 hodiny měsíčně na větší úklid.
 • Pes: 3 hodiny denně (štěňata až 6 hodin), 30 minut ? 1 hodina týdně na ostatní péči, 30 minut měsíčně na úklid.

Finance

Ceny zvířátek se mohou výrazně lišit. Záleží na stáří, velikosti a druhu zvířete a také na tom jestli zvířátko koupíme přímo od chovatele nebo v obchodě.

Dále je nutné počítat s výdaji, když zvířátko onemocní (vyšetření, léky, chirurgické a jiné zákroky, očkování).

Finanční výdaje dáme také za krmení.

Náš tip: prázdninová zkouška

Pokud máme příbuzné, kteří vlastní nějaké zvířátko (babička, dědeček), můžeme se s nimi domluvit, že se po nějaký čas budeme o zvířátko starat my. Tak si ověříme svoje schopnosti a trpělivost při péči o ně.

V dalších dílech se budeme zabývat jednotlivými zvířátky a něco si o nich blíže povíme.


Hodnocení:   
 • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: