Vitamin D (kalciferol)

Vitamin D (kalciferol)

Vitamin D je zvláštní vitamin. V podstatě je to hormon, který si tělo dokáže vyrobit samo z tzv. předvitaminů. Vyrábí si ho v kůži, která ale musí být osluněna. Mnoho lidí nemá dost slunečního záření, aby získalo potřebnou dávku, zvláště v zimě.

Schopnost těla tvořit vitamin D klesá s věkem, takže u starších lidí bývá nedostatek vitaminu D běžný. Jeho uspokojivé zásoby však někdy nemívají ani mladí dospělí. Proto je dobré potřebnou hladinu vitaminu D doplňovat z potravinových doplňků.

Účinky na organismus

Základní funkcí vitaminu D je regulace hladiny vápníku a fosforu v krvi, čímž pomáhá při stavbě a udržování silných kostí a zdravých zubů. Vitamin D je důležitý v prevenci osteoporózy, choroby, která způsobuje řídnutí kostní tkáně a tím zvyšuje riziko zlomenin. Vitamin D je důležitý pro zdravý imunitní systém, pomáhá v prevenci rakoviny prostaty a prsu. U dětí zabraňuje vzniku křivice. Dále pomáhá zachovávat zdravý nervový systém, normální puls a úměrnou srážlivost krve. Také bylo zjištěno jeho působení na obranyschopnost organismu.

Zdroje vitaminu D

Osmdesát procent denní potřeby vitaminu D by měl člověk získávat ze slunečního záření. Zbytek bude zejména v mořských rybách (sardinky, sledi, makrely, lososi). Menší množství vitaminu D obsahují žloutek, maso, mléko a máslo.

Lidé, kteří nepijí mléko a jsou striktní vegetariáni, budou potřebovat vitamin D pravděpodobně doplnit. V zelenině se vyskytuje jen vzácně.

Nedostatek vitaminu D

Nedostatkem vitaminu D trpí především kojenci (je ho málo v mateřském mléce), malé děti a starší lidé. Proto se např. kojencům do šesti měsíců vitamin D podává ústně. Další rizikovou skupinou jsou vegetariáni, alkoholici, epileptici, lidé s nemocemi jater, ledvin nebo lidé s poruchou absorpce tuků.

V dětství dochází k poruše růstu chrupavek a kostí, které jsou měkké a lámavé. Následkem je nevratné zkřivení kostí a tvorba zlomenin, které se špatně hojí. Toto onemocnění se u dětí nazývá křivice, rachitis. U dospělých nastává porucha ukládání vápníku do kostí, čímž se zvyšuje riziko vzniku zlomenin. Nemoc se nazývá osteomalácie. Projevem nedostatku vitaminu D je také svalová slabost, ztuhlost. Děti mohou být roztěkané a mít sníženou chuť k jídlu.

Přebytek vitaminu D

Projeví se nechutenstvím, vysokým krevním tlakem, nadměrným močením a zvracením. Z kostí se vyplavuje vápník, který se pak usazuje v měkkých tkáních. Zvýšené slunění nezpůsobí předávkování vitaminem D, protože se včas zastaví tvorba jeho aktivní formy.

Doporučená denní dávka

Doporučená denní dávka pro děti i dospělé je 400 IU, pro kojící a těhotné ženy 600 IU.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: