Velikonoce v zahraničí

Velikonoce v zahraničí

Předchozí články, v nichž jsme se věnovali Velikonocím, se zabývali tradicím, motivům a tématům našich krajů. Dnes se ale pojďme podívat za hranice, jak chápou a slaví Velikonoce tam.

USA

V USA jsou velikonoční svátky již prakticky nenáboženským svátkem, takže mnoho amerických rodin se účastní jen velikonočního veselí, zdobení vajíček v sobotu večer a jejich lovu v neděli ráno. Podle pohádek byla vajíčka během noci přinesena velikonočním zajíčkem a poschovávaná po domě a zahradě, aby počkala na děti, až se probudí.

Norsko

Zajímavou tradici mají na Velikonoce v Norsku. Kromě lyžování v horách a malování vajíček je tu totiž tradicí řešení vražd. Všechny velké televizní stanice vysílají kriminální a detektivní příběhy, například od Agathy Christie. Také noviny otiskují články, ze kterých mohou čtenáři zkusit odvodit, kdo je pachatelem. V těchto dnech bývají dokonce i krabice od mléka potištěny detektivními příběhy.

Velká Británie

Britové pořádají tradiční závod osmiveslic a ztřeštěnou soutěž v běhu s palačinkami na pánvi. Kromě toho vypuknou doslova hony na vajíčka. Rodiče je poschovávají po celém bytě nebo na zahradě a děti hledají. Nejoblíbenější jsou vajíčka čokoládová, ale někdy jde i o slepičí křepelčí, krocaní, bažantí a dokonce pštrosí či racčí vajíčka.

Od dvanáctého století obdarovává před Velkým pátkem anglický panovník chudé. Od patnáctého století se stalo tradicí, že počet obdarovaných je stejný jako věk panovníka. Velikonoční panovnická almužna má v dnešních dnech již pouze význam symbolický, ale přesto jsou zvláštní mince ražené pro tuto příležitost draze ceněnou sběratelskou raritou.

Rusko

V Rusku se slaví Velikonoce pravoslavné a říká se jim Pascha. Rusové slaví Velikonoce o týden později než my. Pascha završuje sedmidenní půst, proto se hlavně hodně a dobře jí. Podávají se ale jen jídla studené kuchyně žádná teplá jídla ani ryby. Na Velkou noc se lidé o půlnoci setkávají v kostele, na pokyn popa opakovaně radostně sborem volají "Kristus vstal z mrtvých!" , vzájemně se obdarovávají malovanými vajíčky a líbají se.

Itálie

Do Říma se na oslavy velikonočních svátků sjíždějí poutníci z celého světa, aby si společně se Svatým otcem připomněli umučení a vzkříšení Ježíše Krista, zúčastnili se některé z bohoslužeb a především každoročního papežského požehnání Urbi et Orbi na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu.

Je zde také možné shlédnout vzácné relikvie spojené s ukřižováním Ježíše Krista. Jedná se o část Svatého kříže a dva trny z Kristovy trnové koruny, které se sem dostaly z Palestiny zásluhou sv. Heleny a jsou opatrovány v kostele sv. Kříže Jeruzalémského.

Mezi nejnavštěvovanější bohoslužby k uctění tohoto významného církevního svátku patří bohoslužba na památku Poslední večeře páně, kterou slouží papež večer na Zelený čtvrtek a umývá při ní nohy dvanácti kněžím, stejně jako Ježíš Kristus svým učedníkům.

Na Velký pátek se připomíná Kristovo utrpení obřady ve Svatopetrské bazilice a večer se Svatý otec spolu s poutníky vydává na křížovou cestu začínající v Koloseu. Právě v těchto místech totiž zemřely tisíce křesťanských mučedníků při hrách konaných k obveselení Římanů. Vrcholem oslav jsou velikonoční vigilie na Bílou sobotu večer v Bazilice sv. Petra se svěcením ohně, křestem a biřmováním.

Německo

V Německu se těší velké oblibě velikonoční zajíček. Na Boží hod velikonoční ho toužebně očekávají děti, těšící se na dárečky. Zajíček zanechává v trávě schovaná čokoládová vejce, jejichž hledání a dalších sladkostí od zajíčka patří k nejoblíbenějším velikonočním činnostem. V některých částech Německa zastupuje zajíčka liška, kohout nebo čáp.

V některých městech především v Bavorsku se mohou lidé kochat pohledem na velikonoční kašny bohatě nazdobené obrovským množstvím nabarvených a malovaných kraslic. Často se také zapalují velikonoční ohně, kolem kterých se lidé scházejí.

Francie

Ve Francii, která patří ke kulinářským velmocím, se kromě tradičních obřadů a oslav těší velké pozornosti úžasné sladkosti, které dokáží zdejší cukráři vyrobit z čokolády, marcipánu, barevných polev, ozdob a mnoha dalších ingrediencí.

Mnohdy se jedná o skutečná umělecká díla, čemuž ovšem odpovídá i cena. Asi nejproslavenější pařížské lahůdkářství Fauchon nabízí obrovský výběr těchto nádherně zdobených specialit. Zakoupit si můžete čokoládová vejce plněná nugátem, kokosem, pařížským nebo mandlovým krémem, a to vše v platu, které je vyrobené také ze slaďoučké čokolády. Francouzi tyto sladkosti milují a v hojné míře se jimi obdarovávají.

Finsko

Finové kromě tradičních oslav a obřadů o Velikonocích často sledovali východ slunce, které prý v těchto dnech z radosti nad vzkříšením Ježíše Krista tančí. Tento zvyk se někde dochoval dodnes a lidé brzy ráno pozorují zlatou kouli, která jim přináší toužebně očekávané jaro a teplé dny.

Také tady děti hledají velikonoční vejce a výzdobu tvoří obarvená vejce, zajíčci a malí ptáčci. Nejoblíbenější jsou tu ale asi kuřátka připomínající svojí žlutou barvou slunce a blížící se jaro.

Koledování však vypadá jinak než u nás. Ve Finsku totiž chodí děti koledovat přestrojené za čarodějnice! Pro nás nezvyklá tradice vychází z pověr, že právě v období od Velkého pátku do Božího hodu velikonočního čarodějnice létají na košťatech na své reje u hořících ohňů.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

  • 2014-03-27 09:12:35Babex |Finsko