Vánoční zvyky a obyčeje

Vánoční zvyky a obyčeje

Vánoční svátky si v poslední době spojujeme nejčastěji se shonem a stresem. Mnohdy tak zapomínáme na tradiční zvyky, které jsou s nimi odnepaměti spojeny. Chceme-li si nejkrásnější svátky v roce opravdu užít, stojí za námahu se k těmto zvykům vrátit a zamyslet se i nad jejich posláním.

Med

Na Štědrý den ráno, hned po probuzení, bychom si měli namazat skráně medem. To nám zajistí oblibu u ostatních v celém následujícím roce.

Půst

Na Štědrý den zachováme až do večeře přísný půst. Traduje se, že kdo vydrží do večeře nejíst, uvidí v noci zlaté prasátko. Ke štědrovečerní večeři zasedáme, až když vyjde první hvězda.

Lití olova

Potřebujeme nádobu s vodou do které budeme olovo odlévat. V odlévací pánvičce rozehřejeme jednu olověnou minci. Roztavené olovo nalijeme do nádoby a podle tvarů, které se nám vytvoří, můžete hádat, co nás čeká. Odlévání olova patří k nejstarším vánočním zvykům.

Házení střevícem

Házení střevícem pomůže určit svobodným dívkám jejich osud v příštím roce. Dívka se postaví zády ke dveřím, do pravé ruky vezme střevíc a hodí ho za sebe. Dopadne-li střevíc špičkou ke dveřím, bude svatba a dívka opustí rodný dům. Špička v opačném směru znamená, že dívka následující rok zůstane bez ženicha.

Šupiny pod talíř

Pod talíře se štědrovečerní večeří dáme několik kapřích šupin. Po večeři si je vložíme do peněženky a necháme je tam až do příštích Vánoc. Šupiny symbolizují peníze ? mají nám jich přinést dostatek po celý následující rok.

Krájení jablka

Po štědrovečerní večeři příčně přeřízneme jablko na dvě stejné poloviny. Obě poloviny ukážeme všem stolovníkům. Tvar jádřince určí náš osud. Pokud má pět či více cípů, sejdou se všichni za rok ve zdraví. Pokud je červivý nebo nepravidelný, čeká nás nemoc. Pokud má dokonce tvar kříže, pak někdo z přítomných onemocní těžce, nebo zemře. Abychom se tohoto zvyku nemuseli bát, vybereme zdravé, velké jablko.

Cibule

Z cibule naloupeme dvanáct sukének, dáme je do řady vedle sebe a do každé nasypeme trochu soli. Jednotlivé sukénky znamenají měsíce v následujícím roce. Když se sůl na některé do rána rozpustí, bude v tom měsíci bude pršet. Ve které sukénce zvlhne, ten bude srážkově průměrný. No a sucho bude v těch měsících, kde většina soli zůstane.

Klepání hrníčků

Tímto způsobem věstí dívky svůj osud. Dívka umístí pod hrnečky určité předměty, které symbolizují událost v příštím roce. Po zamíchání si jeden zvolí pro sebe. Výkladů je několik, nejčastější vypadá takto: hlína ? smrt, prsten ? sňatek, chléb ? dostatek jídla, růženec ? celibát, peníz ? bohatství, obrázek dítěte ? narození dítěte, prázdný hrníček ? bída a hlad.

Vánočka

Do těsta na vánočku přidáme jednu kuličku hrachu. Vánočka se rozkrajuje až na Nový rok. Ten, kdo ve svém krajíci vánočky hrášek najde, bude mít celý rok bude štěstí a úspěch.

Pouštění lodiček

Opatrně rozpůlíme několik vlašských ořechů a do prázdných polovin jeho skořápek upevníme vánoční svíčky. Získáme tak malou lodičku pro každého člena domácnosti. Lodičky se zapálenými svíčkami se necháme volně plout po vodě ve vaně nebo lavoru. Majitel lodičky, která se drží při kraji nádoby, se bude celý rok držet doma. Jestliže ale lodička pluje ke středu nádoby, vydá se do světa. Poznáme také, kdo si bude s kým blízký. Jejich lodičky se totiž drží při sobě a cestují spolu.

Házení slupky jablka

Stejně jako házení střevíce, je tento zvyk pro nezadané. Delší slupku z oloupaného jablka hodíme přes hlavu za sebe. Podle tvaru slupky se odhadujeme tvar písmene, který věstí jméno nápadníka.

Vypuštění psa

Další pomoc pro nezadané. Nakrmeného psa vypustí nezadané děvče ze dveří stavení. Kudy se pes vydal, z té strany měl přijít ženich.

Vytahování polínka

Naposledy pro nezadané dívky. Dívka vytáhne z pece hořící polínko a podle jeho podoby odhaduje podobu svého budoucího mládence. Když je polínko rovné, bude nápadník krásný, sličný. Křivé a sukovité polínko znamená kulhavého nebo hrbatého. Silné polínko věstí tlustého a břichatého.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

  • 2012-12-10 18:52:37Marketa00 |vše