Vánoční stolování v Evropě

Vánoční stolování v Evropě

Slovo Vánoce zařadili do kalendáře Římané v roce 336. Jsou to svátky, které mají ustálené tradice a zvyky, které se vyvíjely během staletí a slaví se téměř na celém světě. Pokud chcete o Vánocích pro jednou zkusit tradici v těchto krajích netradiční, podívejte se, jak Vánoce slaví Evropané a jak vypadá jejich vánoční hostina.

Anglie

Dárky děti rozbalují ráno na Boží hod (25. prosince) a vánoční hostina je ten den večer. Slavnostnímu stolu vévodí nadívaný krocan, který se podává s opečenými bramborami, dušenou mrkví a hráškem. Nejtypičtější vánoční pochoutkou je typický anglický ovocný puding. Ten se od českého výrazně liší, je nejčastěji vyrobený z oříšků, rumu, vajec, strouhanky, cukru, citronů a samozřejmě švestek. Podává se s koňakem nebo punčem. Puding se vyrábí dlouho před Vánocemi a je velmi trvanlivý. To může být docela dobrota, že?

Francie

Večer čtyřiadvacátého postaví děti své vyčištěné boty ke krbu a čekají na Pere Noëla (Otce Vánoc), který jim je naplní nejrůznějšími dárky. Vánoční večeře nezapře vyhlášenou francouzskou kuchyni. A co obvykle francouzská tabule nabízí? Pečeného krocana s kaštanovou nádivkou a kuřata se zeleninovým salátem, rajčaty a olivami. Oblíbené jsou také ústřice, kaviár, losos, hlemýždi, bílé klobásy, rybí polévka, sýry, zákusky, cukroví.

Německo

Dárky nerozdává jen Ježíšek, ale i vánoční muž Weihnachtsman, který má zrzavé vousy i vlasy. Oblíbené jsou pokrmy z ryb. Kromě kapra se podává losos v rosolu, pečená štika, candát na roštu, pečený úhoř. Tradičně se podávají ovocné kompoty a zavařeniny. Z drůbeže je oblíbená pečená kachna nebo krůta.

Španělsko

Ve Španělsku přicházejí tři králové, kteří slaví svátek v lednu, ale dárky nadělují o Štědrém dnu. Štědrovečerní stůl je plný specialit z ovčího a kozího masa. Důležitými lahůdkami jsou máslové placky, citrónový dort a pudingy.

Itálie

V Itálii se Štědrý večer slaví jako narození Páně pouze setkáním s přáteli. Svátky začínají obědem na Boží hod po slavném papežově požehnání Urbi et orbi. Tradici vánočních mužů, kteří roznáší dárky v Itálii narušuje čarodějnice Befana. Na svátečním stole je většinou jehně nebo krocan, jako dezert se podávají datle a fíky s různými náplněmi a panettone ? což je obdoba naší vánočky.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: