Úpal a úžeh

Úpal a úžeh

Léto je v plném proudu a většina z nás si ve volných chvílích hojně užívá sluníčka. Sluneční paprsky a vysoká teplota v sobě však skrývají nebezpečí, které lidé mnohdy podceňují ? úžeh a úpal. Úžeh a úpal si často pleteme. Jak to tedy je?

Úpal

Úpal (Siriasis ? z řeckého slova seirios = horký) je onemocnění, jehož hlavní příčinou je přehřátí organismu z horka. Obvykle nastává při dlouhotrvajícím pobytu v prostředí s vysokou teplotou (více než 35 °C), nepříznivě se také projevuje nadměrná vlhkost vzduchu. Horké prostředí, ve kterém vzniká úpal, může, ale nemusí být způsobeno slunečními paprsky. Úpal můžete mít stejně tak při fyzické námaze v uzavřené přehřáté místnosti, jako při sportu v horku či při pobytu na sluníčku. Dojde vlastně k poruše termoregulace a dá se říci, že jde o opak podchlazení.

Nebezpečí úpalu se zvyšuje, pokud správně nepracuje štítná žláza, pokud trpíme nedostatkem minerálů a tekutin, a organismus se v důsledku toho nepotí. Abychom se vyhnuli úpalu, měli bychom tedy zejména dbát na pravidelný a dostatečný přísun tekutin. Pokud to jde, vyhneme se v horku fyzické námaze. Jsme-li na sluníčku, je nezbytná pokrývka hlavy.

I když budeme dbát na zmíněnou prevenci, měli bychom vědět, jak při úpalu pomoci.

Příznaky úpalu

Při úpalu se teplota těla se zvýší až na 40 °C. Pokožka je na dotek výrazně horká a má červenou barvu. Zrychlí se tep i dech, dostaví se bolest hlavy, někdy i závratě. Je velké nebezpečí šoku organismu.

První pomoc

Prvořadým úkolem je zamezit dalšímu působení tepla. Nemocného přemístíme do chladné a dobře větrané místnosti nebo alespoň do stínu. Dále snižujeme teplotu těla podáváním vlažných (ne však ledových) tekutin v malých dávkách. Na tělo přikládáme ručníky nebo jiné látky namočené do vlažné vody.

Při přetrvávajících problémech musíme určitě vyhledat lékařskou pomoc.

Úžeh

Úžeh je přímé podráždění mozku a mozkových blan slunečním zářením, jde vlastně o sluneční úpal. Má podobné příznaky, jako úpal, týkají se ale v mnohem větší míře hlavy. Příznaky úžehu můžeme pociťovat i delší době v řádu hodin. První pomoc je stejná jako u úžehu, ale mokré ručníky přikládáme na hlavu.

Nástrahy léta ohrožují hlavně starší lidi a děti

Největší riziko úžehu a úpalu hrozí malým dětem, která ještě nemají vyvinutý systém tepelné regulace těla. Kromě toho může dojít k opomenutí přísunu tekutin. Malý přísun tekutin je bývá častým jevem i u seniorů. U nich se navíc mohou projevit nejrůznější zdravotní komplikace, které v kombinaci s úpalem či úžehem mohou jejich organismus velmi vážně poškodit.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: