Ubrousková technika - Decoupage

Ubrousková technika - Decoupage

Jde o jednoduchý způsob dekorace nejrůznějších předmětů. Dekorovat můžeme prakticky cokoliv ? papír, dřevo, karton, korek, terakotové květináče, kámen, plasty, plech, sklo, keramiku, textil, koženku, kůži, svíčky.

Slovo découpage [čti dekupáž] je z francouzštiny a v překladu znamená vystřihování nebo stříhání. Podstata této techniky spočívá v tom, že vystřihujeme motivy a jimi polepujeme nejrůznější předměty. Motivy se dají vystřihovat z časopisů, novin, plakátů, kalendářů, balících papírů apod. Nejčastěji se ale používají třívrstvé papírové ubrousky - odtud název ubrousková technika neboli ubrouskování. Pracujeme pouze s horní tenoučkou vrstvou ubrousku.

K lepení používáme speciální lepidla, která po zaschnutí zprůhlední. To je důležité, neboť lepidlo natíráme i přes lepený motiv. Pro začátek stačí univerzální lepidlo na decoupage. Pokud bychom chtěli dekorovat textil, musíme mít speciální lepidlo na textil. Existuje také speciální lepidlo na sklo a porcelán a dále speciální lepidlo na voskové svíčky. Na papír, dřevo, sololak, lepenku apod. však stačí i obyčejný Hercules ? hotový výrobek je pak třeba přelakovat bezbarvým lakem.

Pravidlo, které je nutno dodržovat, zní, že podklad musí být světlý. Ubrousek je totiž velmi tenký a podklad má tendenci prosvítat. Proto chceme-li dekorovat tmavší předmět, je třeba ho celý nebo jen jeho část, na niž plánujeme motiv přilepit, přetřít nějakou světlou barvou. Používáme barvy akrylové, například bílý nebo krémový Balakryl. Ten můžeme dle potřeby přitónovat akrylovými barvami (např. Hobby Acryl) eventuálně temperami do nejrůznějších světlých odstínů. Též sklo je vhodné pod motivem natřít, neboť na čirém skle motiv moc nevynikne.

Tato metoda je velice snadná. Díky ní si i člověk, který nemá zrovna výtvarné nadání, může vyrobit nádherné obrázky nebo vyzdobit doslova celý byt. Tvořit mohou opravdu všichni včetně dětí, které určitě budou pracovat se stejným zaujetím jako dospělí. Nespornou výhodou této techniky je, že výsledek vidíme okamžitě a na urychlení schnutí se dá použít fén.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: