Tipy na výlet ? železniční muzeum v Lužné u Rakovníka

Tipy na výlet ? železniční muzeum v Lužné u Rakovníka

Lužná u Rakovníka byla jedním s posledních míst s parním provozem na našem území, ten zde končil až v závěru sedmdesátých let.

Provoz zdejšího depa byl ukončen v roce 1996 a již následujícího roku zde bylo zásluhou dobrovolníků se zájmem o historii železnice zahájeno vystavování historických kolejových exponátů. V roce 1999 převzaly muzeum České dráhy. Muzeum tak bylo přiřazeno pod Depo kolejových vozidel v Lounech.

Co zde uvidíte

Tím hlavním, co návštěvníky láká do zdejšího muzea, je velké množství parních lokomotiv, i když většina z nich není v provozním stavu. Postupně jsou zde umisťovány i motorové lokomotivy, které přestávají sloužit na českých železničních tratích.

V místním areálu je také vybudováno úzkorozchodné kolejiště s rozchodem 800 mm, na kterém se návštěvníci mohou svézt.

Ve vnitřních prostorách je možno se seznámit s různými předměty z historie železnice. Je zde instalováno i modelové kolejiště, které jistě zaujme nejen ty nejmenší návštěvníky. Součásti prohlídky je i návštěva správkárenské haly, kde probíhají renovace a opravy vozidel.

Venkovní expozice jsou zasazeny v lesnatém přírodním areálu s možností odpočinku či relaxace návštěvníků. Pro děti je k dispozici dětský koutek, pro všechny návštěvníky pak občerstvení v jídelním voze.

V průběhu celého roku jsou zde pořádány nejrůznější akce, především nostalgické jízdy vlaky taženými parními lokomotivami.

Kudy do muzea

Pro cestující vlakem je cílovou zastávkou železniční stanice Lužná u Rakovníka, která leží zhruba v polovině trati Praha ? Chomutov. Muzeum samotné se nachází asi 5 minut chůze od budovy železniční stanice.

Pokud zvolíme cestu autem, najdeme železniční muzeum v blízkosti cesty E 48 z Prahy do Karlových Varů ? stačí sledovat ukazatele.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: