Tipy na výlet ? pražský Semmering v historickém motoráčku

Tipy na výlet ? pražský Semmering v historickém motoráčku

Pojmem Pražský Semmering se lidově označuje trať, kterou dnešní jízdní řád zná pod číslem 122. Označení odkazující ke známé trati v rakouských Alpách si vysloužila svými náročnými stoupáními a také překrásnými scenériemi, které se cestujícím nabízejí při pohledu z oken v úseku mezi pražskými nádražími Smíchov a Zličín.

Netradiční projížďka Prahou

Pražský Semmering je dlouhý celkem 8 km a překonává téměř stometrový výškový rozdíl. Vlastní malé nádraží této trati je v zadní části smíchovského nádraží a pro cestující má název Praha-Smíchov severní nástupiště (služebně název Praha-Smíchov společné nádraží). Není přímo kolejově propojeno s hlavním smíchovským nádražím.

Ze Smíchova po romantických staničkách

Trať ve směru od Jinonic pokračuje jižní částí Radlic nad Smíchovem (přes Dívčí Hrady, kde byla do roku 1989 zastávka Praha-Konvářka) mohutným obloukem svahem kopce Děvína nad Žvahovem a přes Hlubočepy dolů na Smíchov, přičemž překonává výškový rozdíl 93 metrů. Mezi stanicemi Praha-Jinonice a Praha-Smíchov severní nástupiště najdeme zastávku Praha-Žvahov. V některých úsecích je položena i druhá traťová kolej, její využití však není možné kvůli zkorodovaným výměnám a nefunkčnímu traťovému zabezpečovacímu zařízení.

Za zastávkou Praha-Žvahov směrem do Prahy překonává trať v dolní části dvakrát Hlubočepské údolí s Dalejským potokem (nedaleko Prokopského údolí) po dvou viaduktech. První viadukt (severozápadněji umístěný), nazývaný Hlubočepský viadukt, je vysoký 22 m, druhý viadukt (jihovýchodní) je vysoký 20 m. Mezi viadukty byla v roce 1928 zřízena zastávka Praha-Hlubočepy, v roce 1989 byla v souvislosti s otevřením zastávky Praha-Žvahov zrušena.

Jízdní řád

Pražský Simmerling jezdí několikrát denně o víkendech, ale jen od jara do podzimu (1. 5. 2010?31. 10. 2010). Svézt se můžete také 4. a 5, prosince 2010.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: