Tipy na výlet ? Čertovy hlavy

Tipy na výlet ? Čertovy hlavy

Čertovy hlavy jsou asi 9 m vysoké skalní reliéfy dvou obřích (čertovských) hlav vytesaných do pískovcových bloků v borovém lese nad obcí Želízy v okrese Mělník. Jedná se o dílo sochaře Václava Levého z let okolo roku 1840.

Reliéfy jsou v současné době již dosti poškozeny povětrnostními vlivy a zejména lidskou nekázní spočívající v lezení po nich.

Co zde uvidíte

Rozměrově patří Čertovy hlavy k největším sochařským pracím v přírodě u nás. Čertovy hlavy ovšem nejsou jediným výtvorem, který po sobě ve zdejší přírodě sochař Levý zanechal.

K jeho prvním dílům patří Harfenice a kaple svaté Máří Magdalény, dále pak asi čtyři metry vysoká věž pojmenovaná Sedm chlebů, jejíž patu obepíná patnáct metrů dlouhý had.

Vrcholným dílem Levého "skalní" tvorby se stal pozoruhodný soubor Blaník s vytesanými významnými postavami národních dějin v nadživotní velikosti. Ve výklencích stojí Jan Žižka třímající v jedné ruce palcát, ve druhé meč a Prokop Holý vyzbrojený dřevcem a štítem s českým lvem. O kousek dál jsou skřítkové kovající zbraně blanickým rytířům a socha legendárního Jana Zásmuckého, údajného vůdce bájných blanických rytířů. Jeskyně Klácelka, pojmenovaná po významném českém vlastenci 19. století Františku Matouši Klácelovi. Interiér jeskyně zdobí reliéfy zobrazující výjevy z Klácelovy básně Ferina Lišák.

Kudy na čertovy hlavy

Čertovy hlavy jsou volně přístupné po modré turistické značce od obecního úřadu v Želízech.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: