Tipy na výlet ? Botanicus Ostrá

Tipy na výlet ? Botanicus Ostrá

V malé obci Ostrá nedaleko Lysé nad Labem můžeme navštívit historii ve vesnici řemesel a umění. Atmosféra tradičních řemesel, která byla nezbytnou součástí života našich předků a v současné době se pomalu vytrácí.

Botanicus vznikl v roce 1999 na místě bývalé skládky a stal se základním projektem její rekultivace. Stavělo se především z použitých stavebních materiálů, většinou šlo o dřevo a kámen, které byly získány při demolici cukrovarů v Nymburce a v Lysé nad Labem. Hlavním cílem budovaného historického centra bylo vytvoření dobové kulisy a atmosféry pro jednotlivá tradiční řemesla.

Co zde uvidíte

Historická vesnička

V poklidné atmosféře historické vesničky se sami, nebo s průvodkyní seznámíme s jednotlivými řemesly a s ukázkami tradiční práce dráteníka, hrnčíře, provazníka, mýdlaře, svíčkaře či papírníka. Výrobky si můžeme zakoupit na středověkém tržišti.

Bylinné zahrady

Bylinné zahrady Botanicus byly založeny na jaře roku 1999 a všech třicet hektarů je obhospodařováno jako organické zahrady. Celá zahrada má jak okrasné, tak produkční části, které se mezi sebou vzájemně prolínají.

Nalezneme zde zahradu klášterní, orientální, kuchyňskou, bylinnou, produkci levandulí i přírodní bludiště a labyrinty.

Slavnosti

Při speciálních slavnostech, které jsou pořádány o víkendech, historická vesnice ožívá, kromě ukázek tradičních řemesel si můžeme zahřát své tělo i duši nejen medovinou, kořeněnými víny, ale i zpěvy hudců, tancem a šprýmy kejklíře.

Upozornění: do historické vesničky i bylinných zahrad je zákaz vstupu se psy a také se zde nikde nekouří.

Jak se dostat na místo

Historickou vesnici a Bylinné zahrady Botanicus najdeme v obci Ostrá, 35 kilometrů od Prahy.

Autem: po dálnici z Prahy směrem na Hradec Králové, odbočka na Lysou nad Labem, směr Nymburk.

Vlakem: železniční zastávka Ostrá na trase Praha ? Lysá nad Labem ? Nymburk.

Otvírací doba

Zahrady a Historické centrum: otevřeno od 1. května do 3. října 2010 každý den kromě pondělí