Tai-Chi

Tai-Chi

Tai chi Chuan, zkráceně nazýváno tai-chi, je několik set let staré bojové umění pocházející z Číny. Za tvůrce sestavy je obecně považován taoistický světec Chang San-feng (1127-1279). Chang San-feng byl příslušníkem taoistické školy Wudang.

Toto bojové umění kombinuje přesné pohyby těla s hlubokým dýcháním a využíváním energie jin a jang. Je to bojové umění o nebojování. Ten, kdo ho ovládá a uznává, nikdy nezaútočí první. Tai-chi naučí trpělivosti, vnímavosti a toleranci. Člověku unavenému dnešním rychlým životním tempem dodá energii a pomůže odhalit, co je a co není v životě důležité.

Člověk cvičící Tai-Chi se na začátku naučí správně stát, správně se pohybovat a zatěžovat správné partie svalů při pohybu a nikoliv klouby, které se nesprávným zatěžováním ničí, což se projeví nejdříve bolestí a následně poškozením kloubu různé intenzity.

Díky tomu, že Tai-Chi vyžaduje ze začátku plnou soustředěnost na to, co děláme, a v pokročilejších fázích přichází relaxace v pohybu, odbouráváme i stres. Dochází také k uvolňování endorfinů, "hormonů dobré nálady", a to vše nám pak pomáhá se také vyrovnávat lépe se stresem běžných každodenních starostí.

O Tai Chi se říká, že je to vlastně meditace v pohybu. Pohyby jsou plynulé, jemné a bez namáhání a mysl musí být zdánlivě vypnuta.

Tai chi tvoří sestava pohybů vzájemně na sebe navazujících, které lze chápat jako série kopů či obranných mechanismů proti útočníkovi. Vše se ale na rozdíl od bojového umění provádí velice pomalu, plynule a divákovi se může zdát, že celá sestava je vlastně klidný rituální tanec. Pohyby jsou spíše naznačené, jakoby neodvedené do konce. Při cvičení Tai chi se nic neprovádí násilím či do maxima.

Lidé se po cvičení zpravidla cítí příjemně uvolněni, dobře naladěni, posíleni a odpočati. Tento stav zvýšené energie vydrží obvykle po celý zbytek dne či večera, často i po celý následující den a někdy i více než tři dny.

Pravidelným cvičením příznivě ovlivňujeme a posilujeme:

Energetický systém ? pročišťují se energetické dráhy, energie proudí volněji, přirozeně se harmonizuje. Tai Chi učí, nejen jak dobít energii, ale jak energii přeměnit, starou energii vypustit a novou vpustit. Energie se nesmí hromadit, musí cirkulovat.

Nervový systém ? zklidnění, větší vnímavost, rozvíjí se schopnost intuitivního vnímání.

Mysl ? vyčištění, uspořádání, zvyšuje se schopnost koncentrace, schopnost udržet dlouhodobě pozornost.

Pohybový aparát, klouby ? zvyšuje se hybnost jednotlivých kloubů, obnovuje se pružnost páteře, dochází k samovolnému uvolňování energetických i fyzických blokací v pohybovém aparátu.

Svaly a šlachy ? dochází k rovnoměrnému posílení a zvýšené funkčnosti všech svalových skupin v těle, protažení a zvýšení pružnosti šlach. Svaly přitom zůstávají velmi uvolněné a schopné hluboké relaxace. Díky zvýšené pohyblivosti a celkové tělesné pružnosti pak preventivně snižujete riziko zranění (např. zlomenin, vymknutí kotníku atd.).

Imunitní systém a obranyschopnost organismu ? zvyšuje se schopnost odolávat běžným civilizačním chorobám, ale i vážnějším onemocněním - preventivně působíte proti chřipkovým epidemiím, nemocem horních cest dýchacích apod.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: