Svatý Mikuláš

Svatý Mikuláš

Dnes v podvečer ožijí ulice našich měst. Budou jimi procházet dvojice postav, které by v jiných dnech roku vzbudily minimálně pozdvižení kolemjdoucích. Mikuláš s čertem po boku patří k 5. prosinci již tradičně. Proto si o nich dnes povíme.

Historie

Postava Mikuláše je historicky doložena. Původní podoba jména je Nicolaos. Narodil se v křesťanské rodině kolem roku 280 v maloasijském městě Patari. Byl velmi zbožný a dobrotivý. Kolem r. 300 se stal biskupem v Myře (Turecko). Brzy potom zde začalo pronásledování křesťanů. I Mikuláš se dostal kolem r. 310 do zajetí a byl v žaláři těžce trýzněn. Ještě poznamenán utrpěným mučením vystoupil r. 325 na slavném koncilu Nicejském. Více se neví o Mikulášově životě a působení, je známo už jen přibližné datum biskupova úmrtí. Den smrti byl 6. prosinec, rok mezi 345 a 351.

Zbožný a příkladný život Mikuláše způsobil, že ho lidé začali uctívat a prohlásili ho za svatého. K největšímu Mikulášovu uctívání došlo od 8. století v Rusku, jehož je od té doby patronem. Později jeho slávu přinesli do Evropy západní normandští námořníci, jichž byl ochráncem. Oslavování tohoto světce je u nás datováno od 13.-14. století. Postupem času se stal patronem mnoha profesí.

Pro jeho štědrost ho milovaly také děti. Vystupoval jako jejich ochránce před nemocemi a neštěstím. V předvečer jeho svátku se již mnoho generací těší na jeho štědré nadělování.

Legenda

Štědrost světce vychází z legendy o obdarování tří dcer jejichž otec se zadlužil tak, že jediným východiskem bylo prodat své dcery do nevěstince. Když se o tom dozvěděl sv. Mikuláš, vhazoval otevřeným oknem do ložnice dívek tři noci za sebou peníze, jimiž jejich otec nejen splatil dluhy, ale ještě zbylo na věno. Z této legendy vychází i typické znázorňování sv. Mikuláše se třemi zlatými jablky na knize.

Tradice

Svatý Mikuláš v některých zemích světa (USA, Británie, Austrálie aj.) představuje hlavního vánočního ducha. Jinde naděluje dětem o adventu a vánoční nadílku přenechává Ježíškovi nebo Třem králům. Ne všechny děti však znají hodného biskupa pod jménem Mikuláš. Svatý Mikuláš má mnoho jiných jmen a podob. Jméno sv. Mikuláše (v řečtině zní Nicolaos) bylo občas komoleno na Colas, Klaas nebo Claus.

Ve Velké Británii a v Americe říkají hodnému vánočnímu duchovi Santa Claus (v USA má bílý sv. Mikuláš dokonce černého bratra Uncle Santa Clause) a v Holandsku ho znají jako Sinter Klaase. Ve Finsku vystupuje o Vánocích jako velký Ukko, v Norsku na sebe občas bere podobu vánoční kozy, ve Francii si ho mnozí ztotožňují s Pere Noël (Otcem Vánoc) a ve Švédsku s Jultomtenem. V Rusku se prohání zasněženou krajinou na saních pod jménem děda Mráz a společnost mu dělá švarná Sněhurka.

Dárky, které dodnes přináší dětem, připomínají ono obdarování nevinných dívek. V naší tradici zůstává mikulášská nadílka v předvečer jeho svátku, tedy 5.prosince. Dříve se konaly mikulášské průvody s maskami, později zůstali s Mikulášem pouze čerti a andělé.

Básnička

Mikuláši, Mikuláši,
sníh se na tvé vousy snáší,
bílé vousy, bílý plášť,
copak pro nás máš?
Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: