Svatý Martin (11. listopadu)

Svatý Martin (11. listopadu)

Každoročně očekáváme, jestli se ukáže na bílém koni. Ale co o něm vlastně víme? Dnes si o svatém Martinovi řekneme více.

Legenda vypráví

Svatý Martin se narodil roku 316 v rodině římského důstojníka. Dětství prožil v Pavii na severu Itálie. Jako mladý musel na přání otce vstoupit do císařské armády k jezdectvu. Podle legendy jednou v zimě projížděl na bílém koni městskou branou a potkal chladem se třesoucího žebráka. Martin neměl u sebe nic, než svůj červený vojenský plášť. Neváhal a svým mečem rozetnul svůj plášť na dvě poloviny a jednu podal žebrákovi. (Díky této události je vzýván na ochranu proti chudobě.) Následující noc měl vidění, v němž se mu zjevil Kristus s polovinou jeho pláště. To byl důvod k odchodu z vojska. Přijal křest svatý a žil životem skromným a zbožným jako poustevník.

Většinu svého života prožil ve Francii. Později byl zvolen biskupem z Tours. Zakládal na venkově malé kláštery, které se staly ohnisky křesťanského života mezi vesničany. Začal zřizovat venkovské farnosti a konat pastorační vizitace; zemřel při jedné z nich 8. listopadu roku 397. Pohřben byl 11. listopadu v Toursu.

Jízdní vojáci uctívali Martina jako ochránce svého a svých koní. Později se stal také patronem kovářů i dalších řemeslníků. Prostý lid ho považoval za ochránce domácích zvířat, zejména hus. Nejčastěji bývá zobrazen na koni s půlkou pláště a žebrákem.

Svatomartinské husy

V Česku se slaví svátek Svatého Martina (11. listopadu) jako počátek zimy (svatý Martin přijíždí na bílém koni) a často se peče martinská husa.

Svatomartinské období je doba hodování neboli posvícenská. Pro tyto slavnostní chvíle se krmily husy (tzv. martinské husy), které se jedly ve městech i na vesnicích. Podle legendy tento zvyk vznikl tak, že svatého Martina při kázání rušily husy, a proto za to pykají na svatomartinském pekáči.

Pranostiky

  • Na svatého Martina kouřívá se z komína, a na svatou Kateřinu schováme se pod peřinu.
  • Přijede-li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí.
  • Jaký den svatého Martina, taková též bude zima.
  • Na svatého Martina slunečno ? dlouhá zima.
  • Na svatého Martina pod mrakem ? nestálá zima.

Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: