Suroviny známé i neznámé ? pohanka

Suroviny známé i neznámé ? pohanka

Jistě jste se už mnohokrát zamýšleli, jak rozšířit a zpestřit jídelníček, aby všem chutnalo, ale aby jste zároveň vařili zdravě. Chtěli bychom Vám představit jednu často neprávem opomíjenou surovinu ? pohanku.

Pohanka – jednoletá rostlina z čeledi rdesnovitých (Fagopyrum esculentum) patřila dlouho k málo známým obilninám. V poslední době však zájem o ni prudce vzrůstá, a to nejen mezi vegetariány a makrobiotiky. Pokrmy z ní upravené jsou výživné, hodnotné a hlavně jednoduché. Nejjednodušší strava bývá zpravidla nejzdravější. Nejvíce je rozšířena v Rusku, Indii, Číně, Japonsku, Polsku, Francii nebo Kanadě, kde jsou velmi oblíbené pohankové lívance s javorovým sirupem.

Léčivé účinky pohanky

Semeno pohanky obsahuje draslík, fosfor, vápník, železo, měď, mangan, zinek. Z vitamínů skupinu B, cholin, rutin a tokoferol (E). Nejvíce je tato obilnina ceněna pro vysoký obsah bioflavonidu, rutinu, obsaženého v semenech i slupkách. Působí léčivě na cévy v celém organismu. Vrací jim pružnost a spolu s přítomným vitamínem E léčí na cévách chorobné změny. Zmírňuje potíže s křečovými žilami na nohou. Účinek rutinu ještě násobí vitamín C, proto je nezbytné jíst k pohance syrovou zeleninu. Rutin s vitaminem C snižuje riziko trombózy, infarktu či mozkové mrtvice. Pohanka neobsahuje lepek, proto je velmi vhodnou složkou stravy při bezlepkové dietě.

Složení pohanky
  • voda 12,6 %
  • bílkoviny 9,77 %
  • tuk 1,73 %
  • sacharidy 72,4 %
  • vláknina 1,58 %
  • minerální látky 1,72 %

Pohanka poskytuje kuchařské fantazii velké množství možností zejména jako příloha. Abychom zachovali pohance její důležité léčivé komponenty, v žádném případě ji nelze vařit, pouze spařit vařící vodou a nechat nabobtnat. Na jeden díl pohanky jsou třeba dva díly vroucí vody.

Věříme, že Vás naše stručné přiblížení pohanky inspirovalo k rozšíření sortimentu právě do Vaší kuchyně.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: