Stévie sladká

Stévie sladká

Stévie sladká (Stevia rebaudiana). Indiáni ji nazývají Ka-a che-e, což znamená "sladká tráva". Někdy se prodává pod anglickým názvem jako Sugar baby. Stévie se pěstuje právě kvůli svým velice sladkým lístkům, které sladkostí mnohonásobně předčí řepný či třtinový cukr.

Obsahové látky

Obsahuje nekalorické sladící látky (je 200 až 300krát sladší než cukr). Je vhodná jako sladidlo pro diabetiky a při redukčních dietách.

Čím prospívá

  • pomáhá udržovat v rovnováze cukr v krvi a játrech
  • podporuje pankreas
  • pomáhá při cukrovce (diabetes mellitus) II. typu
  • je vhodná i pro pacienty trpící cukrovkou (diabetes mellitus) I. typu neboť sladí, ale nemá žádnou energetickou hodnotu ? takže ji lze použít jako náhradní sladidloje vynikající na zranění ? urychluje hojení a nezůstává jizva
  • snižuje riziko tvorby zubního kazu
  • podporuje dobré trávení
  • tlumí chuť na sladkosti, tabákové výrobky a alkohol

Použití

Používají se lístky a to buď čerstvé, zmražené anebo sušené. Usušené jsou dokonce sladší, než čerstvé. Při žvýkání vydrží sladká chuť v ústech velmi dlouho.

Lístky se sladí pečené, vařené pokrmy (odolává vysokým teplotám), teplé i studené nápoje, v potravinářství se využívá i při výrobě žvýkaček, zubních past a kloktadel. S lístky a natí se běžně sladí tak, že se přelijí horkou vodou a používá se výluh. Sladí se jím káva i čaj, marmelády, limonády, používá se při zavařování.

Pěstování stévie sladké

Stévie sladká je bylinka, kterou si můžeme sami pěstovat doma za oknem v květináči, ideální je východní strana. Její pěstování není náročné, má ráda slunce, teplo a vyšší vlhkost vzduchu.

Zaléváme tak, aby substrát byl vlhký a před další zálivkou slabě vyschnul. Přeschnutí nebo trvalé přemokření škodí. Stévie dobře snáší řez, takže pokud příliš přeroste, lze ji zmladit sestřižením výhonů na 10?15 cm výšky.

Roste do rozvětveného keříčku vysokého až 1 metr s jemnými bílými kvítky a drobnými lístky. A právě lístky stévie jsou nejbohatším zdrojem sladkého steviosidu a jemu podobných látek. Z jedné rostliny lze získat až 0,5 kg sušených lístků! Na léto se doporučuje ji dávat ven a na zimu domů.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: