Step

Step

Pro toho, kdo má rád rytmus a rád při něm odpočívá, je to ten nejlepší pohyb. Nohy se kmitají v rychlém tempu, jedna kroková variace střídá druhou. Tanec plný radosti a rytmu, který v tančících i v přihlížejících vzbuzuje pocit štěstí. To je step. Step je v podstatě relaxačním tancem.

Stepování neboli krokování, to je soustava různých stylů podupávání a skákání, nejlépe ve speciálních botech s kovovou podrážkou ? pro zvukové podtržení jednotlivých kroků. Stepovat můžete podle různých krokových variací nebo dle vlastní fantazie.

Počátky stepu

Kořeny stepu jsou pravděpodobně v dávné Africe u súdánských černochů, kteří tančili na svých shromážděních a slavnostech své podupové tance a také se tak za hlubokých tónu bubnů a kvašených nápojů odreagovali od svých denních starostí. Vydupávali rytmy bosými patami do udusané hlíny.

Proč stepovat?

Stepovat chodí lidé z různých oborů, lidé různého věku, obou pohlaví. Proč to tak je?

Step je oproti jiným sportům či tancům poměrně finančně nenáročný. Lze totiž stepovat i v teniskách (street step). Ten, kdo se naučí stepovat v teniskách a step ho opravdu vezme za srdce, může pak bez větších problémů přeskočit do ?stepek?.

Step je relaxace

Step a street step jako ostatní tance nabízí psychický odpočinek a relaxaci. Jako bonus oproti jiným tancům nabízí step neuvěřitelnou variabilitu jak v tempu, krokových variacích a stylech a tak je určen těm, kteří si rádi hrají a sami tvoří a učí se nové věci. Step nemá základní krok jako některé jiné tance, ale cca 20 základních tak zvaných jednoúderových prvků, ze kterých se po jejich technickém zvládnutí tvoří vazby nebo kombinace.

Hudba

Hudba, na kterou stepujeme, může být velmi různorodá. Někomu se stepování spojí s třicátými léty minulého století a swingem, ale stepovat lze pohodlně na rokenrol, break, moderní hudbu obecně. Dá se ale stepovat na latinskoamerické tance, polku, valčík i na takzvanou vážnou hudbu. Je samozřejmě možné stepovat i bez hudebního doprovodu, kdy tanečník vytváří i rytmus i melodii.

Další výhodou stepování je, že nepotřebujeme partnera. Stepování ve skupině je samozřejmě lepší, ale zkoušet si můžeme i zcela o samotě.

Stepováním do kondice

Pokud se rozhodnete pravidelně stepovat, což znamená alespoň hodinu denně, zpevníte si stehenní, lýtkové i hýžďové svaly a již nebudete muset držet žádné diety. Navíc si zvýšíte fyzickou kondici.

Step aerobic

Pokud toužíte zhubnout a posílit nejrizikovější ženské partie ? zadeček, stehna a boky, můžete zkusit step aerobic. Jedná se o formu vytrvalostně silového aerobiku založeného zejména na vystupování na cca 20 cm vysoký na stupínek. K posílení horní poloviny těla se využívá různých činek, tyčí apod. Step aerobic zvyšuje efekt posilování až o 30% oproti klasickému aerobicu.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: