Solné jeskyně ? oázy zdraví

Solné jeskyně ? oázy zdraví

Solné jeskyně jsou jednou z originálních metod využití léčivé síly soli z Mrtvého moře. Ta má výrazné preventivní, léčebné, regenerační i relaxační účinky. Jsou uměle budované a najdeme je často v centru velkých měst. Mikroklima uprostřed solných krystalů podkreslené solnými lampami, a zvuky mořského vlnobití je nejen velmi působivé, ale působí velmi blahodárně na celý organismus.

Mrtvé moře

Mrtvé moře je nejslanější místo na Zemi. Nachází se na hranici mezi Izraelem a Jordánskem.

Je dlouhé 75 km a široké přes 13 km. Je jedinečné především vysokým obsahem rozpuštěných solí – plných 33 % (Pro srovnání – obsah solí ve světových mořích a oceánech se pohybuje v průměru kolem 3,5 %.). Z nich polovinu tvoří chlorid hořečnatý, čtvrtinu chlorid sodný, osminu chlorid vápenatý, 4 % uhličitan draselný (potaš), zbytek tvoří bromidy, zinek, železo a síra.

Proč právě sůl z Mrtvého moře?

Obsah a složení minerálů v soli z Mrtvého moře je zcela odlišné od obsahu a složení jiných solí (mořských a kuchyňských), kde převažuje především chlorid sodný (NaCl).

Proto by bylo zcela zavádějící je zaměňovat nebo zahrnovat do jedné skupiny např. i mořskou sůl a sůl z Mrtvého moře. Obě mají naprosto jiné účinky.

Voda Mrtvého moře obsahuje 21 druhů minerálů. 12 z nich nenajdete v žádném jiném moři nebo oceánu. Minerály se v jeskyni uvolňují mnohem intenzivněji, než ve volné přírodě. Proto při 45minutovém pobytu v jeskyni vdechnete množství odpovídající třídennímu pobytu u moře.

Vlastnosti některých minerálů obsažených v soli z Mrtvého moře
  • Hořčík – působí proti stresu, zpomaluje proces stárnutí a regeneruje organismus. Chrání též proti infarktu. Je antialergický a snižuje přecitlivělost kůže.
  • Sodík – napomáhá při látkové výměně, např. reguluje příjem cukru a aminokyselin.
  • Vápník – posiluje imunitu a aktivuje enzymy. Zevně vápník uklidňuje pleť a podporuje hojení ran.
  • Draslík – zabraňuje vysušování pokožky, podporuje její prokrvení a umožňuje z ní vylučovat toxické látky.
  • Brom – má dezinfekční účinky, pomáhá při prevenci kožních nemocí, např. lupénky.
  • Jód – napomáhá správné funkci štítné žlázy, působí na zmírňování bolesti, zlepšuje prokrvení orgánů.
  • Zinek – působí proti akné a má příznivé účinky na sliznice.
  • Síra – podporuje nezbytnou pevnost kůže, nehtů a vlasů.

Jak jsou solné jeskyně budovány?

Rozlišujeme dva typy jeskyní – vybudované z kamenné soli nebo z mořské soli. Mořská sůl je získávána z oblastí Mrtvého, Černého a Baltského moře. Jak vyplývá z výše uvedeného, největší účinek na lidský organismus mají jeskyně, které jsou vybudovány ze solných segmentů z Mrtvého moře.

Vytěžená sůl je zpracována technologicky náročným způsobem – lisováním a ohřevem bez použití jakéhokoli pojiva (lepidla).

Strop jeskyně je tvořen umělými krápníky. Podlaha jeskyně (vyhřívaná podlahovým vytápěním) je pokryta hrubou vrstvou krystalické soli. Celé prostředí je izolováno proti vlhku, a vzniká tak hypoalergické a bakterií prosté prostředí. Jeskyně jsou navíc vybaveny germicidními lampami, které po každé 45minutové kůře společně se zvláštním systémem větrání dokonale pročistí vzduch v jeskyni tak, že zde žádné bakterie nejsou schopny života.

Solné jeskyně zlepšují zdraví

Lékaři se shodují, že solná jeskyně je vynikající podpůrný prostředek při léčbě řady nemocí.

Pobyt v jeskyni je účinný při onemocnění dýchacích cest, astmatu, zánětech krku a nosohltanu, chronické rýmě, chřipce, angíně. Vdechování mikročástic soli zlepšuje funkce sliznic, zklidňuje zápaly a otoky a výrazně vylepšuje buněčnou imunitu. Zlepšuje se také látková výměna i spalování tuků. Klima v jeskyni má také blahodárný vliv na srdečně-cévní onemocnění (vysoký krevní tlak, doléčení po infarktu myokardu atd.) Účinky lze pozorovat také u nemocí trávícího traktu (vředy žaludku a dvanácterníku, Crohnova nemoc, nespecifický zápal tlustého střeva). V jeskyních vybudovaných ze soli z Mrtvého moře byly zaznamenány vynikající výsledky při výskytu kožních onemocnění - alergie, atopický ekzém a jiné. Stejně blahodárný efekt byl zjištěn při neurózách a psychickém stresu, vyčerpanosti, depresích, nemocech krevního oběhu apod.

Solné jeskyně pro každého

Pobyt v jeskyni je vhodný pro všechny věkové skupiny klientů, včetně dětí a těhotných žen. Jsou vhodné při rekonvalescenci, při nejrůznějších zdravotních potížích. Jsou určeny pro všechny, kteří si chtějí udržet zdraví. Využití je také velmi významné pro sportovce, kteří po intenzivní zátěži potřebují dočerpat chybějící minerály. Osobám s nadměrnou činností štítné žlázy a onkologickým onemocněním se doporučuje konzultovat návštěvu solné jeskyně s ošetřujícím lékařem.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: