Sněženky ? symbol jara

Sněženky ? symbol jara

Drobná bílá cibulovina, sněženka podsněžník, je u nás považována za tradiční symbol jara a nebývá žádnou zvláštností, prodírají-li se její květy z posledního zimního nebo jarního sněhu.

Tahle nenápadná květinka je k nalezení v hajních podrostech ve většině Evropy a její výskyt se táhne daleko do Asie s tím, že nejrozmanitější porosty najdeme v kavkazské oblasti. Nejde tu totiž zdaleka o jeden jediný druh, ale o několik desítek druhů, z kterých v průběhu času vzniklo mnoho kulturních variet. Na světě existuje přes čtyři sta druhů a odrůd sněženek. V našich zahrádkách se nejčastěji pěstuje zmíněný domácí druh ? sněženka podsněžník (Galanthus nivalis). Ostatní druhy lze spatřit obvykle jen v botanických zahradách.

Pokud vás sněženky opravdu zajímají, vypravte se do Velké Británie. Angličané jsou totiž specialisté na jejich šlechtění.

Popis

Latinské rodové jméno je odvozeno ze slov gala=mléko a anthos=květ a připomíná barvu květů, druhové jméno má význam sněžný či rostoucí na sněhu. Rod obsahuje 11 druhů.

Sněženka podsněžník je 10?20 cm vysoká, vytrvalá, cibulovitá rostlina. Stonek oblý, přímý, nahoře ohnutý, s jedním květem. Listy sivozelené, ojíněné, masité, čárkovité, tupé, toulcovitý listen s bílým lemem. Květy bílé, s 3 typickými vnějšími okvětními lístky a 3 menšími vnitřními, dohromady vytvářejí pohárkovité květy se zelenými skvrnami.Podle průběhu počasí kvetou sněženky v lednu a únoru, v chladnějších oblastech až začátkem března.

Pěstování

Sněženkám vyhovuje polostinné stanoviště, půda by měla být výživná a vlhká. Sázejí se co nejdříve na podzim 5?6 cm hluboko. Mají tenkou slupku, která rychle vysychá, proto je nelze dlouho skladovat. Na stanovišti se dobře rozmnožují a vytvářejí nádherné skupiny. Rozšíření můžeme pomoci dělením trsů. Vždy po třech letech v době květu nebo po odkvětu vyjmeme trsy rostlin ze země a ručně je rozdělíme na několik částí tak, abychom nepoškodily kořeny. Trsy přesadíme na nové místo. Po několika letech můžeme mít zahradu plnou sněženek. Sněženky jsou navíc po rozdělení vitálnější.

Pozor, jed!

Tyto malé krásné rostlinky mají jednu zápornou vlastnost: ve většině případů jsou jedovaté. Neměly by proto být pěstovány tam, kde se nachází malé děti. Nejvíce alkaloidů se nachází v cibuli. Otrava se projevuje sliněním, zvracením a průjmem.

Upozornění

Rostlina je chráněna podle vyhlášky MŽP ČR a je zařazena do kategorie ohrožený druh.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: