Smích

Smích

Smích je snad pro každého příjemný a pozitivní. Dobře se od plic zasmát našemu tělu ale prospívá víc, než se možná na první pohled může zdát. A to jak po tělesné, tak po duševní stránce.

Trocha vědy neuškodí

Smích je vlastně jeden z mimických projevů. Je vlastní pouze lidem a vyšším primátům a je to také jeden ze znaků, kterými se od zvířat odlišujeme. Podněty smíchu mohou být jak psychické ? reakce na vnímání nějaké situace nebo na vtip, tak i fyzické ? například při lechtání. Smích mohou vyvolat i chemické látky, například inhalace oxidů dusíku nebo drogy.

Člověk nemá nad smíchem vědomou kontrolu. Smějeme se, aniž bychom to plánovali, a často nezvládneme smíchu zabránit. Je to proto, že smích máme zakódován v genech.

Působení smíchu na organismus

Smích snižuje negativní účinky stresu, dochází k poklesu sekrece adrenalinu a kortisolu, které jsou pro stres typické. Smích zvyšuje sebedůvěru a pocit, že je člověk schopen své záležitosti ovlivňovat. Také zlepšuje tvořivost, schopnost řešit problémy a odolnost. Uvolňuje napětí, vnitřní bloky a potlačené emoce. Díky smíchu člověk dokáže vnímat problémy s nadhledem.

Smích vyvolává svalové uvolnění. Během smíchu se uvolňují svaly, které se na smíchu nepodílejí, po jeho skončení i ty, které byly při smíchu aktivovány. Díky smíchu se svaly uvolní ještě více než za pomoci masáže.

Hurónský smích zvyšuje kapacitu plic. Při smíchu je také výdech mnohem výraznější než při běžném dýchání, a tak z nich odchází i nežádoucí zbytkový vzduch. Tyto účinky pocítí hlavně lidé trpící astmatem nebo chronickou bronchitidou.

Smích také vyplavuje do těla endorfiny, a ty dokážou tlumit bolest.

Kdo se umí od srdce zasmát patnáct minut denně, zbaví se až padesáti kalorií a za rok může tímto způsobem shodit až dvě kila.

Smích jako cílená terapie?

Od zjištění, že smích dokáže pomáhat uzdravovat, je už jen kousek k myšlence, záměrného vyvolávání smíchu u nemocných lidí. Terapie, při nichž jsou vyvolávány salvy smíchu, mají svůj původ v Asii. V Indii byl dokonce založen Mezinárodní klub smíchu.

Světový den smíchu

Víte, že byl dokonce stanoven světový den smíchu? Připadá na 4. května. Tento den se už deset let po celé planetě pořádají setkání lidí. Tato setkání mají jediný cíl ? společně se zasmát a na chvíli zapomenout na všední starosti. Nikde ale není psáno, že smát se musíme jen tento den. Takže se smějte, až se budete za břicho popadat ? veselá mysl, to je přece půl zdraví.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: