Skřivánci a sovy

Skřivánci a sovy

Vyskočíte z postele a jste aktivní, sotva se za úsvitu probudíte? Nebo si rádi pospíte, ale naopak večer hýříte aktivitou? Biorytmy nám určují kumulaci aktivity buď ráno nebo večer.

Rozdílné biorytmy určují dělení lidí na tzv. skřivany a sovy. Lidé typu skřivana usínají i před 22. hodinou a budí se spontánně brzy ráno. Naopak lidé typu sovy neusnou před půlnocí, a o to později se ráno probouzí. To, jestli jsme spíše typem skřivánka, či sovy, je dědičné a závisí to zejména na genech přítomných v buňkách suprachiazmatického jádra. Velice často tedy naše spánkové návyky odpovídají zvykům našich nejbližších příbuzných a jen obtížně je můžeme měnit. Jak skřivánci, tak sovy si však nikdy nestěžují na insomnii, jsou se svým spánkovým režimem spokojeni, vyhovuje jim. Extrémními variantami těchto dvou typů jsou spánkové poruchy (tzv. syndrom předsunuté a opožděné fáze).

Rozdílný biorytmus vyplývá z různé míry zpoždění oproti 24hodinovému dennímu cyklu. Někdo má rytmus 24,1 hodiny a někdo až 25 hodin. A právě tento rozdíl určuje, jestli budete patřit spíš ke skřivánkům, nebo k sovám.

Milovníci časného vstávání se například stravují zdravěji. Po ránu jsou hned hladoví, dávají si vydatnou snídani. Sovy uspokojí šálek kávy nebo čaj, popřípadě si dají cestou něco malého. Jednotlivá jídla mají posunutá a vše si vynahrazují velkou večeří.

Soužití skřivánka a sovy v partnerském vztahu může při nedostatku tolerance nabourávat harmonii. Někdy tento nesoulad vyvolává konflikty, výčitky i sexuální nesoulad.

A vy jste tedy co?

Chcete zjistit, jaký jste typ? Nejvhodnější dobou je dovolená nebo alespoň víkend, kdy nemusíte vstávat do zaměstnání. večer si lehněte hned, když na vás přijde únava. Ráno si pospěte, dokud nebudete cítit, že jste naprosto fit a nabití energií. V případě, že se už před šestou cítíte dostatečně vyspalí a plní síly, patříte nejspíš mezi ranní typy.

Jak na tom jsou osobnosti dějin?

Mezi známými osobnostmi bylo mnoho skřivánků a sov. Rakouský císař František Josef II. vstával brzy a zatěžoval tím celý dvůr. Nočním ptákem byl chemik D.I. Mendělejev. H. de Balzac si večer v osm na hodinu zdříml a pak pracoval celou noc. Mozart tvořil zejména v noci. Napoleon naopak byl čilý už ve čtyři ráno.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: