Silvestrovská pyrotechnika

Silvestrovská pyrotechnika

Poslední den roku je tradičně spojen s oslavami všeho druhu. Jednou z možností, jak přivítat příchod nového roku, je využití zábavné pyrotechniky. Abychom nový rok přivítali nejen dobře naladěni, ale i ve zdraví, pojďme si o pyrotechnice napsat.

Zábavná pyrotechnika je kategorie výbušnin, u které jde vždy o světelný, dýmový nebo zvukový efekt a pyrotechnické směsi jsou buďto v papírových kontejnerech (běžně dostupná pyrotechnika), nebo v plastech (profesionální pyrotechnika).

Rozdělení pyrotechniky

Pro lepší orientaci v účincích pyrotechniky je rozdělena do čtyř tříd podle nebezpečnosti. Umístění do jednotlivých tříd také určuje, kdo smí s ten který výrobek používat a kde je povoleno jej prodávat.

Pyrotechnické předměty třídy I

Obsahují maximálně 3 g pyrotechnické slože v jednom kuse. Jsou volně od 15 let prodejné bez omezení (tedy i na stáních v tržnici). Patří sem bouchací kuličky, pistolové kapsle, blikavky nebo ohňopády.

Pyrotechnické předměty třídy II

Obsahují maximálně 50 g složí v kuse. Jsou prodejné pouze v kamenných obchodech, nikoliv ve stáncích. Prodej jen osobám starším 18 let. Do této třídy patří například hvízdavé rachejtle, bengálské ohně, gejzíry či petardy.

Pyrotechnické předměty třídy III

Patří sem výrobky obsahující maximálně 250 g slože. Je možné je prodávat pouze osobám s kvalifikací odpalovače ohňostrojů. Sem se řadí například malé italské pumy, dělové rány, ohňopády, různé druhy raket a vystřelovaných efektů, velké japonské slunce.

Výbušné předměty třídy IV

Výrobky nad 250 g slože není dovoleno prodávat ve volném prodeji. Lze ji možno prodávat pouze ve zvláštním režimu a jen s povolením Českého báňského úřadu.

Informace o výrobku

Každý pyrotechnický výrobek by měl nezbytně obsahovat některé náležitosti, které mají uživatele informovat o výrobku případně instruovat o postupu v různých situacích. Výrobek by měl být rozhodně označen stupněm třídou nebezpečí, datem výroby, časem spotřeby, návodem k použití a návodem na zneškodnění výrobků, které selhaly.

Základní zásady používání pyrotechniky:

  • Kupujte jen pyrotechniku v neporušeném obalu, která obsahuje návod v češtině, která je prodávána legálně.
  • S pyrotechnikou zacházejte vždy podle návodu a hlavně opatrně.
  • Nikdy s ní na nikoho nemiřte, ani z legrace.
  • Neodpalujte pyrotechniku z lahví, mohou totiž změnit směr letu.
  • Nepoužívejte amatérsky vyrobenou pyrotechniku, ani se zakoupenou pyrotechniku nesnažte žádným způsobem vylepšit.
  • Pyrotechniku neodpalujte, jste-li pod vlivem alkoholu.
  • Nedávejte pyrotechniku do rukou dětem, nenechte je sbírat už použité nebo nevybuchlé produkty.
  • Pokud pyrotechnika neexploduje postupujte dle návodu ? všeobecně platí nechat výrobek, který selhal, asi 20 min. v klidu, poté jej ponořit na 24 hod do vody a následně zakopat do země.

Na závěr vám přejeme příjemný vstup do nového roku, a aby vaše silvestrovské oslavy zůstaly oslavami bez jakýchkoliv problémů.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: