Seznamte se, pan Ötzi

Seznamte se, pan Ötzi

S panem Ötzim se svět seznámil 19. září 1991 a šlo doslova o senzaci. Na ledovci v Ötztalských Alpách (odtud jeho jméno) poblíž rakousko-italských hranic se totiž našlo tělo z doby měděné. Jeho stáří je odhadováno na 5300 let.

Shodou šťastných okolností zůstalo tělo neuvěřitelně zachovalé, což pro vědce znamenalo veliké pozdvižení a zároveň unikátní materiál pro mnohaleté bádání. K uchování Ötziho těla přispěl terén. Mrtvola skončila v malé prohlubni, kde byla uchráněna před tlakem ledu, který obvykle uvězněné tělo doslova roztrhá

Kde Ötzi žil?

Ötzi žil pravděpodobně v italských Jižních Tyrolech, zhruba šedesát pět kilometrů od místa, kde byl nalezen. Vědci z rakouské Národní univerzity tuto domněnku vyslovili po analýze jeho kostí a zubů.

Ötziho smrt

Představy o konci pračlověka se několikrát zásadně změnily. První teorie o smrti z vyčerpání, případně umrznutí po dlouhém pochodu vzala po čase za své. Experti v roce 2001 objevili v jeho levém rameni hrot šípu ? to je nejpravděpodobnější příčina Ötziho úmrtí. Šípem přeťal tepnu nedaleko klíční kosti a v tu chvíli neměl muž žádnou šanci na přežití. Došlo k velké ztrátě krve a po několika minutách k selhání srdce.

Ötzi ale nebyl bezbrannou obětí. To se prokázalo po analýzách DNA krevní skvrny z Ötziho dýky, šípů i z oděvu. Byly totiž nalezeny stopy po krvi dalších čtyř lidí. Jednoho Ötzi bodl kamennou dýkou, další dva zasáhl šípem. Je tedy zřejmé, že minimálně dva své nepřátele před svou smrtí sám zabil.

Zajímavosti

  • V době smrti měl zlomená tři žebra, pořezanou ruku, úplavici a blechy. Na sobě měl kabát, návleky sešívané zvířecími šlachami a bederní roušku z kozí kůže. Na hlavě měl čepici z medvědí kůže.
  • Ledový muž byl 160 cm vysoký, což bylo na tehdejší dobu hodně. Velikost nohou měl 38 a na těle se našlo téměř 60 tetování.
  • Po objevu mrtvoly se hlásily ženy, které byly ochotné nechat se oplodnit Ötziho spermiemi a donosit jeho dítě. Naštěstí se Ötziho pohlavní orgány nenašly.
  • Ötzi byl postupně považován za šamana, tuláka, psance i jedince obětovaného bohům.
  • Ötziho holenní kosti a klouby svědčí o tom, že vedl pohybově aktivní život a podnikal dlouhé pochody ve špatném terénu, větší než jiní lidé jeho doby.
  • Od roku 1998 je Ötzi uchováván a vystaven v archeologickém muzeu v italském městě Bozen.

Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: