Sezamový olej

Sezamový olej

Sezam je jedna z nejstarších rostlin pěstovaných člověkem. Léčivé vlastnosti sezamu byly zaznamenány již na staroegyptských papyrech, tradiční japonská medicína rovněž připisovala sezamu řadu léčivých schopností.

Olej lisovaný za studena ze semen sezamu je výjimečně čistý, jedlý olej. Je velmi vhodný pro děti. Je snadno stravitelný a vstřebatelný lidským organismem.

Obsahové látky

Obsahuje 85?88 % nenasycených mastných kyselin, aminokyseliny obsažené v rostlinných bílkovinách, vitamíny B1, B12, PP, hořčík a stopové prvky ? mangan, železo, měď, nikl.

Čím prospívá

  • Podporuje funkci trávicího ústrojí, tvorbu žluči a vyprazdňování žlučníku.
  • Má pozitivní vliv proti kornatění tepen.
  • Je vhodný na žlučník, žaludek, játra, slinivku.
  • Posiluje obranyschopnost organismu a jeho regeneraci.
  • Zpevňuje cévy, žíly a posiluje oči.
  • Snižuje hodnotu cukru při cukrovce.

Sezamový olej v kuchyni

Neutrální chuť umožňuje univerzální využití, je možné jej dochutit zázvorem či smaženou cibulkou. Skvěle se hodí na ochucování polévek, omáček, marinád, salátů a po lžičce k dochucení hotových pokrmů, zejména asijské kuchyně. Je vhodný do sladkých pomazánek a k omaštění sladkých pokrmů.

Další využití sezamového oleje

Sezamový olej se používá také jako masážní olej. Je vhodný do masážních kompozic, kde napomáhá obnově pokožky, činí ji odolnou vůči vnějším vlivům, posiluje organizmus a celý imunitní systém. Zabraňuje předčasnému stárnutí pokožky, ale není vhodný při zánětlivých stavech kůže. Velice příznivý vliv má také při revmatických potížích.

Olej lisovaný za tepla nebo extrahovaný se užívá např. při výrobě mýdel. Z květů se získává silice, jež je užívána při výrobě parfémů a pleťových mlék.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: