Šejkrování, aneb pobavte své přátele

Šejkrování, aneb pobavte své přátele

Taky už jste někdy obdivovali při práci barmana profesionála? Jeho počínání se šejkrem ? výroba koktejlů ? je pastvou pro oči a výsledek zase pro chuťové pohárky. A co si šejkrování zkusit na vlastní kůži?

Šejkr

Slovo šejkr vzniklo z anglického shaker (shake=třepat, třást se) a v češtině zdomácnělo. Odtud i naprosto počeštělé slovo šejkrování, tedy práce se šejkrem. Pokud chceme se šejkrování začít, potřebujeme v prvé řadě šejkr. V nabídce jich najdeme celou řadu, cena se pohybuje v řádu stokorun. Můžeme si pořídit i celou barmanskou sadu ? k vybavení barmana patří i dlouhá lžička, lopatka na led, kleště na led, palička, drtítko, otvírák na láhve, sítko či odměrka. Taková sada však vyžaduje větší investici ? až několik tisíc korun.

Pokud má naše šejkrování působit přesvědčivě, nesmíme se spokojit s umělohmotným šejkrem a nějakou tu investici obětovat. Kromě toho nesmíme zapomenout na vhodné sklo, v němž budeme koktejly servírovat.

Ingredience na koktejly

Dále samozřejmě potřebujeme pestré ingredience v dostatečném množství. Nejde jen o alkoholové nápoje, ale také ovocné džusy, mléko, cukr, sůl a koření, ovoce a zeleninu na ozdobu. Vše bychom si měli s předstihem rozmyslet a nakoupit, improvizace je zvlášť v nejistých začátcích cestou po velmi tenkém ledě.

Pravé šejkrování nespočívá jen v namíchání skvělého nápoje. Jde také z velké části o show, kdy barman hosta pobaví, udiví a mnohdy rozesměje. Chceme-li se pustit do šejkrování pro přátele, měl by v nás alespoň trošku dřímat duch baviče a showmana. Ale pozor ? ač se to možná nezdá, šejkrování je poměrně náročné na fyzickou kondici.

Pokud nás šejkrování zaujme, můžeme své znalosti a dovednosti rozšiřovat v kurzech pro barmany, kde nás naučí základní techniky. Vždy ale platí, že nejlepší školou je vlastní zkušenost.

Několik pravidel na závěr

Do šejkru nepatří perlivé nápoje. Zvolíme koktejl s mlékem nebo s džusem, nikdy obojí. Nikdy nesmí dojít led. Je lepší, když po večírku půlka ledu zbude, než když v nejlepším dojde. Nikdy neztrácejte dobrou náladu ? i když se něco nepovede, zůstaňte nad věcí.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

  • 2013-10-24 20:16:14krtekk |dopis