Savování

Savování

Savování je zdobení textilu pomocí Sava. Textilní technika využívá právě schopnosti Sava vybělit barvu z textilu nebo ji výrazně zesvětlit - a tak vytvořit v místech, kam ji naneseme, určitý motiv a obrázek.

Pomůcky

Savo, lahvička s rozprašovačem, tmavší bavlněnou tkaninu (trička, džíny, šaty atd.), doplňky (tašky, batohy) i bytový textil (ubrusy a ubrousky, prostírání, polštáře), noviny, šablony (stačí z papírové čtvrtky).

Postup

 1. Naředíme si Savo cca v poměru 1:3.
 2. Vystřihneme šablonu podle naší fantazie. Tu položíme (přilepíme) na textil, roztok Sava nalijeme do rozprašovače a opatrně postříkáme předlohu a její okolí tak, aby po několika minutách, kdy šablonu odstraníme, zůstal na látce zřetelný obrys.
 3. Savo stříkáme na textil ze vzdálenosti 20 - 30 cm a jen velmi lehce, zvláště pokud nechceme získat jednolitou vybělenou plochu, ale jen barevně zrnitý povrch.
 4. Pokud savujeme dvouvrstvé tkaniny (povlaky polštářů, tašky, trička...) vyložíme vnitřek několika vrstvami novin, aby Savo neprosáklo i na zadní stranu.Textilii začneme používat teprve po tom, co ji vypereme, usušíme a vyžehlíme.
 5. Při savování pamatujeme na to, že pracujeme s žíravinou a chráníme své oči a dýchací cesty.
 6. Pracovat bychom měli v dobře odvětrávané místnosti.
 7. Při úpravě textilu savem dbáme na okolní prostředí a náš oděv. Savo by nám během chvilky mohlo zničit nepříjemnými fleky džíny nebo třeba koberec.

Tipy

 • Důkladně vymácháme, necháme uschnout, vyžehlíme a motivy, které jsme vytvořili, můžeme ještě zvýraznit speciální konturovací barvou na textil.
 • Zajímavých vzorů můžeme dosáhnout také tak, že tkaninu pouze shrneme, namačkáme a poprášíme roztokem.
 • Savovat ? kreslit nebo psát můžeme také štětcem namočeným v savovém roztoku.
 • Savování se dá kombinovat i s batikováním.

Hodnocení:   
 • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: