Saunování s dětmi

Saunování s dětmi

Návštěva sauny je bezesporu jedna z nejlepších věcí, kterou můžeme pro naše tělo udělat. Můžeme ale také vzít do sauny svoje děti? A pokud ano, od jakého věku? A jaké zásady bychom měli dodržovat? O tom je dnešní článek.

Proč děti saunovat

Saunování je skvělá podpůrná procedura, jako fyzikální prostředek může výrazně přispět k podpoře vlastních obraných sil organismu. Sauna výrazně zlepšuje odolnost dětí proti infekčním chorobám, zlepšuje se obranyschopnost vůči dětským nozokomiálním nemocem, nemoci kolektivu, chřipky, angíny, bronchitidy atd.

Pokud dítě netrpí projevy nějakého závažného onemocnění a je-li schopno běžných životních úkonů, zejména cvičit, běhat, plavat, koupat se v horké i chladné vodě, pak se nemusíme obávat neobvyklého prostředí sauny. Takto schopné dítě se může bez obav i saunovat.

Účinek saunování na jednotlivé orgány

Dýchací systém

Zejména u větších dětí dochází k prohloubení dýchání, protože rozpuštěním a odstraněním vazkého hlenu dochází k uvolnění dolních cest dýchacích

Vegetativní systém

Dochází k nastolení rovnováhy obou složek neuroveretativního systému, takže po saunování jsou děti zklidněny, v dobré pohodě, mají chuť k jídlu a dobře spí.

Hladina imunitních protilátek

Vlivem tepla dojde při každém saunování k bezprostředním změnám v počtech specifických buněk, které jsou jednak schopny pohlcovat choroboplodné mikroby i viry, jednak vyvolat tvorbu ochranných protilátek přímo na sliznici dýchacích cest a zvýšit celkovou hladinu imunitních globulinů, které až na dobu šesti dnů udržují dostatečnou výši hladiny a tedy i schopnost dětského organismu ochránit se vůči infekcím. Dalším projevem ovlivnění obranných reakcí je pokles druhu krvinek, které jsou průvodním jevem zánětu a alergie.

Hormonální hladina

Euforie (radostná nálada) a psychické i tělesné uvolnění (relaxace) jsou vyvolány reakcí hormonálního systému. Jeho produkty (tedy různé hormony) však vyvolávají nejenom tyto stavy. Vedou i k ústupu některých druhů bolestí kloubů a svalstva, dýchacích obtíží. Kromě toho se nově rozpoznal vliv saunové lázně na zvýšení hladiny imunitních látek tzv. imunoglobulinů.

Kde saunovat

Nejvhodnější je pro saunování dětí určitě soukromá, domácí sauna. Důvodů, proč nebrat naše malé potomky do veřejné sauny, je hned několik. V prvé řadě jsou to hygienické důvody a dále fyziologické. Také teplotní rozdíly prostředí jsou určené pro organismus dospělého člověka a děti je hůř snášejí.

Co když rodinnou saunu nemáme

V tomto případě může být řešením pronájem veřejné sauny několika rodiči. Saunování malé skupinky 5-6 dětí lze doporučit, ovšem za přítomnosti minimálně dvou dospělých v plavkách.

Další možností je využití baby klubů, které mají saunování dětí ve svém programu. Dokonce saunování rodičů s batolaty i kojenci.

Teplota v sauně

Teplota horké části saunové lázně pro děti by měla být ve výšce 175 cm nad podlahou cca 86°C. Potom bude ve výši 90 cm nad podlahou teplota 60-65°C.

Od kdy

Ve vlastní rodinné sauně, platí, že zdravé děti mohou saunovat od 3. měsíce věku. Ovšem pouze minimálně dvě děti ve společnosti a bedlivého dohledu sanujících se maminek. V případě nevolnosti jedné z maminak, může pak druhá zachránit situaci.

Maminka se musí po celou dobu o dítě starat a chránit ho vlastním tělem před přímým sálavým teplem.

Finové dokonce brávali děti do sauny, jakmile jim po porodu odpadl zaschlý pupečník.

Doba saunování

Je třeba mít na paměti, že malé děti se v sauně zahřívají mnohem rychleji než dospělí. Mají větší poměr tělesného povrchu vůči objemu těla. U nejmenších dětí je tento poměr až 6tinásobně větší. Teprve v 10 letech se poměr přibližuje poměru dospělého člověka.

Délka prohřívání se proto musí výrazně zkrátit. Kojenci a mladší batolata se prohřívají zásadně jen krátce, maximálně do 3 minut, ale ani u větších dětí nemá prohřívání přesahovat 5?8 minut. I ochlazování je kratší, obvykle stačí pod sprchou ? u menších dětí v náručí maminky, u větších samostatně s vlastní regulací teploty.

Batolatům stačí jedno prohřátí a osprchování, předškolní děti se mohou prohřát a ochladit dvakrát a větší školáci třikrát. Nikdy ale k saunování nenutíme a v případě odmítnutí respektujeme individuální subjektivní pocit dítěte.

Jak často

Rozhodneme-li se s dětmi saunovat, měli bychom vytrvat a saunu navštěvovat pravidelně. Očekávaný a velmi blahodárný vliv na imunitu našeho potomka se projeví v plné míře jen při opakování saunové procedury. Je účelné saunovat pravidelně jednou týdně.

Při jakékoliv, i malé zdravotní indispozici dítěte je nutné saunování vynechat. A přidat i absenci v sauně v době po nemoci, které by neměla být kratší než sama nemoc. Onemocní-li tedy dítě na dva týdny, mělo by saunu vynechat týdny čtyři.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: