Salak ? hadí ovoce

Salak ? hadí ovoce

Dnes si představíme další netradiční druh ovoce ? salak. Pro Evropany je stále poměrně vzácné, přestože v posledních letech se občas na trhu objeví. Není taky divu, pochází zdaleka.

Salak je původem z bažinatých oblastí Sumatry a Jávy. Rozšířil se v mnoha ale do mnoha, zejména asijských zemí a Austrálie. Dnes ho najdeme v Indii, Thajsku, Barně, Masalajsii, Indonésii i na Filipínách.

Rostlina

Salak je vlastně palma, která se botanicky označuje ? Salacca zalacca, nebo Salacca edulis, nebo Calamus zalacca. Má krátký, zakrnělý kmen, listy jsou speřené, dlouhé 3?7 m. Čepele, řapíky a vřetena listů mají půlkruhovitě uspořádané dlouhé a silné červenavé ostny. Jednotlivé lístky měří 70×8 cm, svrchu bělavé, na okrajích pichlavé.

Plod

Plod salaku má zhruba tvar většího fíku. Uvnitř najdeme tři nebo čtyři bílé dílky. Větší z nich v sobě mají lesklé tvrdé semeno. Na povrchu je tvrdá a křehká hnědá skořápka. Ta se skládá z malých šupinek, které jsou podobné kůži hada ? proto se taky salaku říká hadí ovoce. Také se mu říká podle jeho tvaru ? slza.

Chuť částečně sladká a částečně nakyslá, každopádně hodně osvěžující. Trochu připomíná hrušku nebo ananas.

Pěstování

Salak se můžeme pokusit vypěstovat. Tato palma zpočátku velmi pomalu roste. Po přezimování lépe zakoření a začíná trochu lépe růst. Potřebuje hodně vody a vysokou nádobu. Lépe roste na plném slunci než v polostínu. Výška rostliny při podzimním výsevu a jednom roce růstu je klem 30 cm. Listy jsou velmi trnité, při přesazování pozor na ruce.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: