Rumba

Rumba

Rumba je krásný, romantický, smyslný a vášnivý tanec, který se tančí v pomalejším tempu na čtyři doby. Rumba je nazývána tancem milenců. Tanečníci ve svém projevu vyprávějí o lásce.

Každý pohyb vyjadřuje pocity, které tanečníci uchovávají ke svému protějšku. Vypráví svůj vlastní příběh těm, kteří je sledují na parketu. Partner s partnerkou jsou mezi sebou v neustálém napětí. Typický je pohyb kyčlí, následek uvolňování a propínání kolen s přenášením váhy těla a nášlapy pouze na bříška chodidel, ostatně jako u ostatních latinskoamerických tanců, až na paso doble.

Existují dvě varianty:

Rumba (Mambo Bolero) ? soutěžní podoba tance

Square rumba (American Style) ? společenská podoba tance

Typický rytmus zdůrazňuje řada bicích nástrojů jako tinbales, conga a bongo ? bubínky, claves ? paličky, maracas ? seříznutý bambus se zoubky a další, které zdůrazňují různé doby taktu.

Historie rumby

Rumba znamená ve španělštině jednak stejnojmenný lidový tanec, ale také veselici, hodokvas, hýření anebo i množství či hromadu lidí. Pochází z oblasti, kde se střetávají a vzájemně ovlivňují různé taneční i hudební kultury. Najdeme v něm prvky pocházející ze západoindických ostrovů, Jižní Ameriky i USA. Na Kubě se dodnes tančí několik druhů rumby, podle místa a doby vzniku.

V Evropě se bez odezvy objevila roku 1923. V New Yorku slavila úspěch roku 1930 a odtud se do Evropy vrátila, aby zaujala především po hudební stránce, ale tanečně opět nezabodovala. Úspěch slavila teprve po roce 1945, kdy nastoupila vítěznou cestu.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: