Rizoto

Rizoto

Rýže sama o sobě má neutrální příchuť a teprve přidané ingredience jí dodávají patřičnou vůni a chuť. Připravit si rýži můžete na mnoho způsobů ? záleží na fantazii a kuchařském umění. Nejčastěji se ale z rýže připravuje rizoto, protože je chutné a příprava nezabere moc času. Skvělá rizota dělají především Italové.

Rizoto v Itálii

Na pomyslném vrcholu rizotové pyramidy stojí rizoto milánské, k němuž se pro barvu a vůni přimíchává trocha šafránu. Díky kvalitě rýže není v Itálii zvykem přidávat nadměrné množství ostatních surovin, obvykle postačí trocha zeleného hrášku nebo fazolek a kvalitní sýr. Vynikající je rizoto s houbami, jiné se podlévá červeným vínem.

Rýže se v Itálii pěstuje již od 10. století, kdy ji na Apeninský poloostrov dopravili arabští dobyvatelé. Rizoto je jedním ze základních pilířů milánské kuchyně a mnohde jej nalezneme na jídelních lístcích ve více variantách, než je tomu u těstovin. Může se podávat buď jako předkrm nebo hlavní chod.

Druhy rýže vhodné k přípravě rizota

Druhy rizotové rýže produkované v Itálii se jmenují arborio, carnaroli a vialone nano. Jejich společnou vlastností je vyvážený poměr škrobových látek, které zrnkům umožní nasáknout velké množství tekutiny a zvláčnět, aniž by se začala lepit. Domovinou této úpravy rýže je konkrétně severní část Itálie v čele s Lombardií a krajem Veneto, kde se rýži díky podnebí Pádské nížiny velmi dobře daří.

Dušení rizotové rýže

Pravé rizoto vyžaduje stálou pozornost, protože tekutina (obyčejně vývar) se musí vmíchat do rýže postupně. Vývar musí být horký, přivedeme jej proto k varu a necháme jemně bublat.

  • Na velké pánvi rozehřejeme máslo nebo olivový olej a lehce osmažíme cibuli, česnek nebo jiné přísady uvedené v receptu. Zdroj tepla musí být velmi mírný.
  • Přidáme rýži a zamícháme, aby se zrnka pokryla olejem (to je bude během vaření udržovat oddělené). Mícháme až jsou zrnka průhledná (asi 1?2 minuty).
  • Naběračkou přidáme asi 150ml vývaru. Dusíme, až se vypaří. Přidáme další naběračku vývaru a opět dusíme, až se vypaří.
  • Postupně přidáváme další vývar a mícháme. Když je rýže měkká, ale ještě pevná na skousnutí, přidali jsme už dost.

Konzistence hmoty by měla být jemná a krémová, nikoliv rozbředlá a lepivá. Poté do rýže Italové přidají parmazán a lžičku másla, nechají krátce stát, poté důkladně zamíchají a ihned podávají. Pravé italské rizoto se tedy rozhodně nepřipravuje tak, že se nejprve ve vodě uvaří rýže a poté se do ní zamíchají ostatní ingredience.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: