Pylová alergie

Pylová alergie

Květen je měsíc, kdy na některé z nás působí více než kdy jindy jedna z civilizačních chorob - pylová alergie. Víte, ale jak pylová alergie vzniká a proč vlastně našemu tělu pyly vadí? Přečtěte si dnešní článek.

Pylové alergie jsou způsobeny alergeny pylových zrn, což jsou samčí semena rostlin. Jsou to látky bílkovinné povahy velikosti cca 0,05 mm. V době květu jsou pylová zrna roznášena po okolí větrem (trávy), hmyzem (byliny, stromy). Období od března do září je dobou tzv. pylové sezony, jež zahrnuje tři období. Z pylových alergenů převládají v jarním období pyly dřevin, v létě pyly travin a na podzim pyly vysokobylinných plevelů. Schopnost alergizovat je u různých rostlin různá.

To, jaká bude ta která sezóna pro alergiky, přitom závisí na mnoha faktorech. Podstatnými faktory je například vítr, déšť a další rozmary počasí. Na nich totiž záleží, jestli pyly spláchne déšť, nebo budou zaneseny do vzdáleného města.

V české populaci se výskyt alergických chorob odhaduje přibližně na dvacet procent, přičemž u mladé generace je toto číslo vyšší. Podle odborníků trpí nějakou formou alergie každý čtvrtý člověk.

Podstatou alergie je přitom chybná reakce organismu. Ten totiž zjednodušeně vyhodnotí neškodnou látku, jako je například pyl, jako ohrožení. Imunitní systém pak začne produkovat histamin, která má vetřelce zahnat. Chemické reakce, k nimž však díky tomu dochází, jsou příčinou oněch nepříjemných symptomů, které známe jako příznaky alergie.

Příznaky pylové alergie

Alergie se může projevit silným svěděním očí, nosu a pocitem svědění či pálení v krku. Může se také projevit vodnatým výtokem nebo naopak ucpáním nosu. Časté jsou záchvaty kýchání, někdy i kašle.

Antihistaminové a další přípravky mohou tyto symptomy regulovat, avšak alergii vyléčit neumí. Navíc je potřeba, aby je pacient bral už před vypuknutím pylové sezóny, a tedy před potenciálním "útokem" dráždivých alergenů. Zatím na světě neexistuje pilulka či chirurgický zákrok, který by dokázal definitivně odstranit příčinu alergie, takže léčba spočívá pouze v korekci a zmírňování příznaků.

Režimová opatření při pylové alergii

Minimalizovat kontakt s pyly, tzn. v pylové sezoně dodržovat následující doporučení:

 • omezit vycházky z domu za slunečných a větrných dnů,
 • nejvhodnější částí dne pro pohyb mimo domov je časné ráno, naopak maximum pylů bývá v ovzduší kolem poledne,
 • pro vycházky využít déšť či doby těsně po dešti, kdy je v ovzduší minimální množství pylu,
 • vyhýbat se okraji lesa fungujícím jako filtr, ve kterém se koncentruje pyl,
 • využívat v domácnosti i na pracovišti čističky vzduchu,
 • v místnosti co nejméně větrat nebo okna opatřit speciální protipylovou sítí,
 • při jízdě autem nevětrat oknem, nýbrž si pořídit vzduchový filtr,
 • zamezit účasti alergických dětí na školních brigádách na poli či sběru léčivých rostlin,
 • sledovat kdy a kde se objevují potíže,
 • pravidelně sledovat hlášení Pylové informační služby o průběhu pylové sezóny a podle možností vycestovat v kritickém období do klimaticky výhodnějšího prostředí (na horách bývá pylová sezóna o 1 ? 3 týdny zpožděná, naopak u moře se směrem k jihu Evropy zvětšuje předstih sezóny).

Pylový kalendář - je dobré vědět, co právě kvete

Květen je měsíc, který spolehlivě roztřídí většinu lidí na pylové alergiky a ty ostatní. V květnu totiž kvete kde co, stromy, trávy a byliny, na což alergici začnou reagovat smrkáním, slzením, svěděním a pálení. Následuje většinou cesta k lékaři a do lékárny. Pyly jsou téměř všudypřítomné, těžko se jim vyhneme. Přesto se o to můžeme pokusit. To vše za předpokladu, že víme, na co jsme alergičtí. Těm, kteří se nechali u alergologa otestovat, či těm, kteří již svůj alergen důvěrně znají na základě dlouholeté zkušenosti, je určen pylový kalendář.


Hodnocení:   
 • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: